Par ko musulmaņu valstīs soda ar pletnes cirtieniem?
28 Feb, 2016. \\ Ārzemēs. \\ 6 komentāru.

Lielbritānijas pensionāram Karlam Andrī par mājas vīna darināšanu Saūda Arābijā piespriests bargs sods – 360 pletnes sitieni. Par šo nodarījumu 74 gadus vecais Karls Andrī jau gadu atrodas cietumā, un viņa ģimenes locekļi ir pārliecināti, ka sodu ar pletnes sitieniem pensionārs neizturēs. Karlam Andrī piespriestais sods kārtējo reizi pievērsis pasaules sabiedrības uzmanību Šariata likumiem.

Islāma tiesību sistēmai un likumiem mūsdienās pastāv neskaitāmas interpretācijas atšķirīgajās musulmaņu sabiedrībās. Vairumā musulmaņu valstīs Tuvajos Austrumos un Ziemeļāfrikā pastāv duālā valsts iekārta, kur līdztekus darbojas gan sekulārā, gan reliģiskā tiesību sistēma un tiesas. Saūda Arābijā un Irānā islāma tiesai ir vara visās tiesību jomās un īpaša reliģiskā policija uzrauga reliģisko tiesību normu ievērošanu. Alkoholisko dzērienu darināšana un lietošana šinīs valstīs ne tuvu nav vienīgais likuma pārkāpums, par kuru piespriež sitienus ar pletni.

Alkohola lietošana un ievešana valstī

Britu pensionārs nav vienīgais, kurš pasaules mediju uzmanības lokā nonācis saistībā ar sodu par alkohola lietošanu. 2009. gadā 40 sitienus ar pletni par alkohola lietošanu un automašīnas vadīšanu reibumā Sudānas tiesa piesprieda 20 gadus vecajam Nigēriešu futbolistam Stīvenam Vorgam. Bet 1999. gadā četrus mēnešus cietumsoda un 75 sitienus ar pletni saņēma filipīnietis Faustino Salazars. Viņu vainoja divu ar alkoholu pildītu šokolādes tāfelīšu ievešanā valstī. Lai arī filipīnietis taisnojās, ka šokolādes iegādājies lidostas Tax free zonā, un neko nav zinājis par to alkoholisko pildījumu, piespriestais sods palika spēkā.

Parādīšanās sabiedrībā bez hidžaba

2011. gadā Irānas valdība aktrisei Marziehai Vafamehrai piesprieda brīvības atņemšanu uz 12 mēnešiem un 90 sitienus ar pletni par parādīšanos austrāliešu ražojuma filmā “My Tehran for Sale” bez musulmaņu sieviešu tradicionālās galvassegas hidžaba. Lai arī Irāņu izcelsmes austrāliešu režisors Granass Musavi Irānas tiesai iesniedza dokumentus, kas apliecināja, ka filmas uzņemšanai saņemtas visas atļaujas, tiesa aktrisi atzina par vainīgu. Kinolente tika uzņemta Irānas galvaspilsētā, un pirmizrādi piedzīvoja 2009.gadā Adeleidas kinofestivālā. Filma vēsta par kādu jaunu aktrisi, kuras izrādi aizliedz varasiestādes. Irānā tā ir aizliegta.

Sieviete biksēs

2009. gadā Sudānā kādai sievietei piesprieda 40 sitienus ar pletni par to, ka viņa publiskā vietā ieradās tērpusies biksēs. Pret šo spriedumu pie Hartūmas tiesas ēkas protestēja vairāki simti demonstranti, un policija viņu izklīdināšanai bija pat spiesta pielietot asaru gāzi.

Sieviete pie stūres

Lai arī Saūda Arābijas likumi tiešā veidā neaizliedz sievietēm vadīt automašīnu, to liedz reliģiskie edikti. Savukārt varas iestādes atsaka sievietēm autovadītāju tiesību saņemšanu. 2011. gadā Šaimu Hassaniju vainoja par automašīnas vadīšanu bez varas iestāžu atļaujas, un piesprieda viņai 10 cirtienus ar pletni. Vēlāk gan tolaik valdošais karalis Abdalla šo sievietei piespriesto sodu atcēla.

Kontakti ar pretējā dzimuma pārstāvjiem

Pretējo dzimumu pārstāvjiem aizliegts kontaktēties, ja vien tos nesaista radniecības saites. Likumpārkāpēju vecumam šādos gadījumos nav nozīmes. Tā 2009. gadā 75 gadus vecā Hamisa Muhhamed Sauadi tika sodīta ar  četriem mēnešiem cietumā un 40 pletnes sitieniem par to, ka viņas mājā atradās divi nepiederoši vīrieši. Lai arī vīrieši liecināji, ka ieradušies sievietes mājās, lai atnestu viņai maizi, visi trīs tika atzīti par vainīgiem.

Sarunas par seksu

Saūda Arābijā ir aizliegts publiski runāt par seksu, un par šī aizlieguma neievērošanu draud bargs sods. 2009. gada oktobrī kompānijas “Saudi Airlines” darbinieks Mazens Abdul-Džavads kādā Libānas televīzijas raidījumā runāja par savu seksuālo dzīvi, attiecībām ar pretējo dzimumu un apsprieda afrodiziaku receptes. Pēc raidījuma viņu arestēja par  publisku netikumību, un par šo pārkāpumu viņam piesprieda piecus gadus brīvības atņemšanu un tūkstoš cirtienus ar pletni.  Arestēja arī žurnālistu, kurš vadīja raidījumu, un operatoru.

Homoseksuālisms

Kādam 24 gadus vecam Saūda Arābijas iedzīvotājam piesprieda trīs gadu cietumsodu un 450 pletnes cirtienus par to, ka viņš caur savu Twitter kontu bija uzaicinājis uz satikšanos divus citus vīriešus. Viņu atzina par vainīgu grēka un homoseksuālisma propagandā.

Necieņas izrādīšana Islāmam

Par šo nodarījumu tiek piespriesti visbargākie sodi. 2013. gadā Saūda Arābijas blogerim Raifam Badavipar necieņas izrādīšanu Islāmam tīmekļa vietnē “Brīvie Saūda liberāļi” piesprieda desmit gadus cietumā, ievērojamu naudas sodu un 1000 cirtienus ar pletni. Šis gadījums izsauca plašu rezonansi starptautiskajā sabiedrībā, bet Saūda Arābija pauda pārsteigumu par starptautisko kritiku šajā lietā un paziņoja, ka noraida ārvalstu iejaukšanos tās iekšējās lietās.

2015. gadā politiskās grupas S&D, ECR un Zaļie/EFA viņu izvirzīja Saharova balvai. Izvirzītāji uzsvēra: “Nominējot Raifu Badavi, mēs velējāmies godināt cilvēkus, kas visā pasaulē cīnās par vārda brīvību.”

Autors: Portāla procesilatvija.lv redakcija

Komentēt.