Reiderisms Krievijā
28 Feb, 2016. \\ Ārzemēs. \\ 6 komentāru.

Krievijas amatpersonas neslēpj, ka šinī valstī reiderisms kļuvis par nopietnu problēmu. Tomēr, līdzīgi kā Latvijā, uzņēmēji par reideru uzbrukumiem tiesībsargājošajās institūcijās vēršas samērā reti. Saskaņā ar statistikas datiem, 2002. gadā Krievijā bija fiksēti 1,87 tūkstoši reideru uzbrukumi, bet 2008. gadā to bija jau vairāk kā 3000. Tomēr 2010. gadā tiesībsargājošās institūcijas saņēma vien 69 šāda veida iesniegumus, 2011. gadā – 400, bet 2013. gadā izmeklētāji paziņoja par izmeklēšanas pabeigšanu 104 ar reiderismu saistītās lietās. Ieskatam sniedzam vienu stāstu par vienu no skaļākajām 2014. gada reiderisma lietām Krievijā.

Ja gaidāms ievērojums, simtiem miljonu dolāru liels laupījums, reideri Krievijā nebaidās pat no slepkavības. Viena no skaļākajām ir Aleksandra Minejeva lieta, kuru ar vairākiem automāta šāvieniem nogalināja 2014. gada sākumā. Deviņdesmitajos gados viņš Krievijā nodibināja populāro sadzīves tehnikas veikalu ķēdi „Partija,” un bija arī viens no komercbankas „Rost” dibinātājiem. 2014. gadā viņam Maskavas prestižajos rajonos piederēja nekustamais īpašums vairāk kā 700 miljonu dolāru vērtībā, bet kopējo īpašumu lēsa ap miljardu dolāru lielu. Nekustamie īpašumi bija reģistrēti uz 19 dažādu firmu vārdiem, tās, savukārt, piederēja četriem dažādiem Belizē un Seišelu salās reģistrētiem ofšoriem. Firmas pārraudzīja, un nomas maksu par īpašumu izmantošanu iekasēja SIA „Eirāzija”, kura caur ofšoru ķēdi arī piederēja Minejevam.

2013. gadā no darba „Eirāzijā” nācās šķirties kādam augsta ranga darbiniekam, kurš izrādījās iesaistīts dažādās mahinācijās. Līdz ar atlaisto darbinieku pazuda arī daži šķietami nesvarīgi kompānijas dibināšanas dokumenti, taču neviens tam sevišķu uzmanību nepievērsa. Vēl pēc dažiem mēnešiem atklājās, ka visām 19 firmām, uz kurām bija reģistrēts nekustamais īpašums, mainījušies īpašnieki un tās reģistrētas dažādos ofšoros, kuriem ar Minejevu nebija nekāda sakara. Visas izmaiņas bija veiktas uz viltotu dokumentu pamata. Minejevs vērsās tiesībsargājošajās institūcijās, bet viņa advokātiem izdevās nekustamajam īpašumam uzlikt arestu, līdz lietas izskatīšanai arbitrāžas tiesā. Reideri tikmēr deva jaunu triecienu – uz nezināma ofšora vārda izrādījās pārreģistrēta arī „Eirāzija”. Uzņēmējs vērsās policijā arī par šo reideru uzbrukumu, taču lietas izmeklēšana vēl īsti nebija sākusies, kad viņu nogalināja. Vēlāk policija par šo noziegumu aizturēja bijušo „Eirāzijas” top – menedžeri un aizdomās par līdzdalību nozieguma organizēšanā tiek meklēta arī uzņēmuma juridiskās daļas vadītāja, kura vienlaikus bija arī visu četru ofšoru ģenerāldirektore. Uzreiz pēc uzņēmēja slepkavības viņa atsauca Minejeva advokātu komandai izdotās pilnvaras par lietas vešanu arbitrāžas tiesā, un tālākai lietu vešanai pilnvaroja jau savu advokātu komandu. Viņi atteicās no Minejeva dzīves laikā celtajām prasībām, atsauca prasību par nekustamajam īpašumam uzlikto arestu. Šobrīd tiesāšanos par Minejeva īpašumu ar reiderisma shēmās iesaistītājām personām turpina nogalinātā uzņēmēja mantinieki.

Komentēt.