Traģēdija virs Vidusjūras. Atrastas “EgyptAir” lidmašīnas atlūzas
20 Mai, 2016. \\ Ārzemēs. \\ 75 komentāru.

Reisa MS804 lidmašīna, kas lidoja no Parīzes uz Kairu, trešdienas vakarā pulksten 23.09 izlidoja no Šarla de Golla lidostas, un, kad bija palikusi pusstunda līdz tās nolaišanās laikam, sakari ar lidmašīnu pārtrūka. Lidmašīnā atradās 56 pasažieri, viņu skaitā arī trīs bērni, septiņi apkalpes locekļi un trīs drošības darbinieki. Lidmašīnas pasažieru vidū bija 30 Ēģiptes, 15 Francijas, divi Irākas pilsoņi un pa vienam Alžīrijas, Beļģijas, Čadas, Kanādas, Kuveitas, Lielbritānijas, Portugāles, Saūda Arābijas un Sudānas pilsonim. Līdz pazušanas brīdim lidmašīna Eiropas gaisa telpā bija nolidojusi 16 kilometrus. Tika ziņots, ka lidmašīna iegāzusies Vidusjūrā, apmēram 240 kilometru attālumā no Grieķijai piederošās Karpatas salas. Šodien Ēģiptes bruņoto spēku pārstāvji paziņojuši, ka atlūzas atrastas 290 kilometrus no Ēģiptes krasta, uz ziemeļiem no Aleksandrijas pilsētas.

Aviācijas eksperts Džerards Feldzers uzskata, ka ticamākā lidmašīnas pazušanas versija saistīta ar terorismu, ziņo aģentūra “Reuters”. Eksperts norādījis, ka tehniska kļūme ir maz ticama, jo lidmašīna bijusi salīdzinoši jauna – lidojumus tā sākusi tikai 2003. gadā. Tāpat eksperti neuzskata, ka lidmašīnu kāds varējis notriekt, jo minētais reģions ir viens no uzraudzītākajiem pasaulē, turklāt tā kā lidmašīna lidojusi vairāk kā 11 tūkstošu metru augstumā, tās notriekšana no zemes neesot reāla.

Arī Ēģiptes Civilās aviācijas ministrs Šerifs Fatijs ceturtdien paziņoja, ka lidmašīnas avāriju visticamāk izraisījis terora akts. Pēc ministra teiktā šī versija ir daudz ticamāka, nekā iespējama tehniskā kļūme. Tomēr portāls Apollo ziņo – “The Telegraph” rakstīta, ka ASV aviācijas institūcijas saņēmušas satelītuzņēmumus no “EgyptAir” lidmašīnas pazušanas brīža, un tie neliecina, ka lidmašīnā būtu noticis sprādziens. ASV valdības satelīti nav fiksējuši nevienu no pazīmēm, kā piemēram, ka pēkšņs karstuma uzliesmojums sprādziena brīdī, tādējādi lidmašīnas nogāšanās iemesls ir kļuvis par nesaprotamu mistēriju. Šī informācija ir pretrunā ar versiju par lidmašīnas nogāšanos terorakta dēļ. Skaidrību par traģēdijas cēloņiem varēs gūt vien tad, kad tiks atrasta “melnā kaste” un izanalizēti tās ieraksti.

Nepilna gada laikā šī ir jau otrā traģiskā katastrofa Ēģiptes gaisa telpā. 2015. gada 31. oktobrī Sīnaja tuksnesī nogāzās Krievijas kompānijas „Kogalimavia” lidmašīna ar 224 cilvēkiem. Kompānija paziņoja, ka lidmašīnas iespējamo sadalīšanos gaisā var būt izraisījusi tikai ārēja iejaukšanās. Atbildību par traģisko katastrofu uzņēmās teroristu grupējums “Daesh”, kurš savā propagandas izdevuma “Dabiq” pat publicēja attēlu ar bumbu, kas esot izraisjusi sprādzienu. Sprāgstvielas bijušas ievietotas “Schweppes Gold” skārdenē.

Tomēr sākotnējā lidojumu ierakstu iekārtu izpēte liecināja, ka apkalpe nav nosūtījusi briesmu signālu, uz lidmašīnas atlūzām sprāgstvielu pēdas nav atrastas, savukārt ASV izlūki terora akta versiju nosauc par mazticamu.  Arī Ēģiptes Civilās aviācijas ministrija pēc sākotnējās izmeklēšanas pabeigšanas 2015. gada decembrī paziņoja, ka “tehniskā izmeklēšanas komiteja līdz šim nav atradusi neko, kas liecinātu par nelegālu iejaukšanos vai teroristu rīcību”. Ēģiptes civilās aviācijas ministrs Hosams Kamals izteicās, ka teorija par Krievijas lidmašīnas uzspridzināšanu nav balstīta uz faktiem. Tomēr mediji 2016. gada janvāra nogalē ziņoja, ka pēc ar lietas izmeklēšanu saistītu avotu informācijas, par bumbas ievietošanu Sīnāja pussalā nokritušajā Krievijas lidmašīnā aizdomās tiekot turēts Ēģiptes nacionālās lidsabiedrības “EgyptAir” mehāniķis, kura radinieks pievienojies “Daesh”. Aizdomās tiekot turēti arī divi lidostas policisti un bagāžas iekrāvējs. “EgyptAir” drošības dienests un šīs valsts Iekšlietu ministrija gan noliedza, ka šajā lietā būtu aizturēts vai tiktu turēts aizdomās kāds aviokompānijas darbinieks.

Krievijas lidmašīnas traģiskā katastrofa Ēģiptes tūrisma nozarei un valstij kopumā nesa milzīgus zaudējumus. Tiek ziņots, ka šī iemesla dēļ Ēģiptes ekonomika jau cietusi vairāk kā 1,3 miljardus ASV dolāru lielus zaudējumus. Pēc citu avotu ziņām šī summa ir vēl lielāka – trīsarpus miljardi. Lai arī Ēģiptes tūrisma ministrs paziņojis, ka bažām par drošību Ēģiptē nav pamata, un sākoties tūrisma sezonai drošības dienestu un policijas klātbūtne iecienītākajos kūrortos ir dubultojusies, tūrisma nozares eksperti uzskata – “EgyptAir” pasažieru lidmašīnas katastrofa vēl vairāk iedragās šīs valsts ekonomiku.

Rita Krasta

Komentēt.