88 % Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka veselīga dzīvesveida pamatā ir pareizs uzturs, 81% — ka sporta nodarbības
29 Dec, 2016. \\ Ekspertu padomi un ieteikumi. \\ Nav komentāru.

Saskaņā ar sporta apģērbu zīmola 4F veikto pētījumu 88 % Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka veselīga dzīvesveida pamatā ir pareizs uzturs, bet 81 % — ka sporta nodarbības. Tikai 51 % aptaujāto domā, ka veselīgs dzīvesveids nav savienojams ar kaitīgiem ieradumiem. Kopumā ¾ respondentu (75,5 %) labi novērtē savas zināšanas par veselīgu dzīvesveidu, bet 13 % uzskata savas zināšanas par spīdošām.

Aptauja liecina, ka vairumam Latvijas iedzīvotāju pareizs uzturs ir veselīga dzīvesveida pamats, nedaudz mazāk respondentu (81 %) uzskata, ka galvenās ir sporta nodarbības. Zīmola 4F vēstnieks Kristaps Ence ir profesionāls treneris, kurš neuzskata Latvijas iedzīvotāju viedokli par pilnīgi pareizu: uzturs ir ļoti svarīgs, taču sporta nodarbības ir tikpat svarīgas. «Tās ļauj izvairīties vai attālināt daudzas slimības, piemēram, infarktu, vēnu varikozo paplašināšanos, aptaukošanos un visas ar to saistītās blaknes, un, visbeidzot, pēc darba dienas vienkārši atbrīvoties no stresa. Veselīgs dzīvesveids nav iespējams bez sporta, tāpēc es apmainītu sportam un uzturam ierādīto vietu, liekot fizisko sagatavotību pirmajā vietā, bet uzturu — otrajā. Ja jūs nodarbosities ar sportu un ievērosit pareizu uztura režīmu, rezultāti jūs tā iepriecinās, ka jūs vairs nespēsit no tā atteikties. Ja pievērš uzmanību tikai kaut kam vienam, rezultāts ilgi vai pat vispār nebūs pamanāms: nodarbojoties ar sportu, bet nepareizi ēdot, nebūs redzami muskuļi, savukārt, pareizi ēdot, bet nesportojot, spogulī redzēsit tikai ļenganu ādu.»

Latvijas iedzīvotājiem ir tendence ļoti pozitīvi vērtēt savas zināšanas par veselīgu dzīvesveidu: 13 % uzskata savas zināšanas par spīdošām, 25,5 % — par teicamām un 37 % — par labām. Attiecīgi 24 % skeptiski izturas pret savām zināšanām. Neraugoties uz šādu optimistisku vērtējumu, gandrīz ¾ neatrod iespējas regulāri nodarboties ar sportu.

Latvijas iedzīvotāji domā, ka viņi trenētos biežāk, ja viņiem būtu lielāki ienākumi — tā ir atbildējuši 40 % respondentu. 34 % nodarbotos ar sportu, ja viņiem būtu mazāk intensīvs dzīves ritms, bet 32 % ir nepieciešams vairāk brīva laika. Ceturtdaļa aptaujāto vēlētos vairāk informācijas par jaunām nodarbībām, bezmaksas un labdarības treniņiem, sporta pasākumiem, kā arī vairāk iespēju — lai sporta zāles būtu tuvāk mājām vai darbavietai. 12 % Latvijas iedzīvotāju ir vajadzīgs tuvinieku atbalsts, lai regulāri trenētos, bet 16 % — atdarināšanas cienīgs paraugs.

6 % Latvijas iedzīvotāju ir gatavi uzsākt regulārus treniņus tikai tad, ja to piespiedīs darīt viņu veselības stāvoklis. «Ievērojot tradīciju, Ziemassvētki un Jaungada tuvošanās ir piemērots laiks, lai pārdomātu savus paradumus un sasniegumus un pacenstos atrast iespēju veltīt vairāk laika treniņiem, nekā ir izdevies līdz šim,» komentē K. Ence.

Autors: Marija Vorkule

4F sabiedrisko attiecību konsultante Latvijā

 

Komentēt.