Lai gadumija būtu bez nepatīkamiem pārsteigumiem
28 Dec, 2017. \\ Ekspertu padomi un ieteikumi. \\ Nav komentāru.

Kamēr lielākajai sabiedrības daļai Jaunā gada sagaidīšana ir svētku un atpūtas laiks, neliela šīs pašas sabiedrības daļa raujas melnās miesās sava materiālā stāvokļa uzlabošanai pretlikumīgā ceļā. Krimināliem elementiem modrību zaudējušo līdzcilvēku īpašums kļūst par viegli iegūstamu laupījumu. Kādi vienkārši piesardzības pasākumi jāievēro, lai svētku prieki nepārvērstos asarās?  

Jaunā gada sagaidīšanas laikā mums šķiet, ka pasaule pilna jaukiem cilvēkiem. Tā noteikti arī ir, tomēr pirms aicināt kādu nejauši satiktu svešinieku līdzi uz mājām, vismaz trīsreiz pārdomājiet – vai jums tas ir vajadzīgs? Atcerieties, ka profesionāli garnadži ļoti viegli prot iekarot citu cilvēku simpātijas, un svētku priekā lietotais alkohols “dvēseļu radniecību” ar nejauši sastapto sarunu biedru tikai pastiprinās. Mūsu zemapziņā snaudošais stereotips par zagļiem kā nepatīkamiem un slikti tērptiem ļautiņiem ir maldīgs – veiksmīgs zaglis ārēji ne ar ko neatšķiras no likumpaklausīgās sabiedrības daļas. Ja nu tomēr jūs riskēsiet uzaicināt restorānā, pilsētas laukumā vai kur citur sastaptu svešinieku turpināt svinēšanu savās mājās, tad vismaz raugieties, lai, piemēram, mobilais tālrunis, planšetdators, naudas maks, vērtslietas un, pats galvenais, dzīvokļa atslēgas, atrastos tikai jums vien sasniedzamās vietās.

Nereti kamēr vecāki sagaida Jauno gadu vienā kompānijā, pusaudži ballējas mājās savā pulciņā. Stingri jo stingri piekodiniet jaunajai paaudzei, ka nepazīstamu vai mazpazīstamu viesu dalība ballītē nekādā gadījumā nav vēlama. Pusaudži pret jauniem paziņām ir krietni atvērtāki un nekritiskāki, un bieži vien par “ieejas biļeti” viņu kompānijā var kalpot līdz tam nepazīstamu vienaudžu atnesta alkohola pudele. Iespējams, “svešos” tiešām vada vienīgi vēlme jautri pavadīt laiku mājoklī “bez senčiem”, taču tikpat labi iespējams, ka jauno paziņu mērķis ir dzīvoklī esošās vērtīgās mantas, dzīvokļa atslēgas vai tās nospieduma iegūšana.

Svētku laikā nedrīkst ignorēt arī tradicionālos aizsardzības pasākumus pret zagļiem. Noteikti jāaizslēdz mājokļa durvis arī tad, ja esat nolēmuši tikai piezvanīt pie kaimiņu durvīm laimīga Jaunā gada novēlēšanai. Pat to dažu minūšu, kuru laikā jūs iedzersiet ar kaimiņiem glāzi šampanieša, zaglim būs pietiekami kādas vērtīgas mantas paķeršanai. Neaizmirstiet arī par logu, balkona durvju un vēdlodziņu aizvēršanu. Atcerieties – jūs atpūšaties, bet zagļi strādā!

Ziema tradicionāli ir laiks, kad palielinās automašīnu zādzību un apzagšanu skaits. Tādēļ, pirms doties svinēt, pārliecinieties, vai jūsu spēkrats atrodas drošā vietā – vēlams, garāžā vai apsargājamā autostāvvietā. Jo īpaši tas jāņem vērā tiem, kuri savu automobili nav aprīkojuši ar signalizāciju. Ja parastās dienās vēl ir cerības, ka garāmgājēji pievērsīs uzmanību ielas malā novietotai automašīnai, ap kuru notiek aizdomīga rosība, tad svētku laikā cerības uz garāmgājēju modrību līdzinās nullei..

Neskaitāmi cilvēki gadumijas stundu sagaida publiskās vietās, piemēram, pilsētu laukumos pie lielās egles. Līksms noskaņojums, šampanietis, jauna gada un jaunas laimes vēlējumi, savstarpēja apkampšanās – tā ir īsta zelta ādere kabatzagļiem. Ja nu kāds draudzīgs svešinieks cenšas jums  pie apģērba piespraust kādu jaungada spīguli un pie viena draudzīgi apkampt – esiet uzmanīgi, jo, ļoti iespējams, ka tas ir kabatzaglis, kurš šādā veidā pārbauda jūsu kabatas. Vēl viens kabatzagļu iecienīts triks ir upura “netīša” sasmērēšana, teiksim, ar kečupu vai majonēzi no savas maizītes, apliešana ar kafiju vai šampanieti, un steidzama cenšanās pašam skādi notīrīt. Tīrīšanas laikā parasti tiek iztīrītas arī upura kabatas. Iecienīts paņēmiens ir arī spēka demonstrēšana. Ko jūs darīsiet, ja kāds labdabīgs spēkavīrs pienāks un paziņos, ka mierīgi var jūs atraut no zemes? Normālos apstākļos cilvēks šādu stiprinieku vienkārši  pasūtīs pāris mājas tālāk, bet kāda būs reakcija, ja izdzerta ne viena vien glāze un apkārt valda svētku kņada? Tādos apstākļos cilvēks, visticamāk, tādai nevainīgai izpriecai piekritīs. Taču kamēr spēkavīrs cenšas sarunu biedru pacelt, tādējādi piesaistot apkārtējo uzmanību sev, viņa līdzdalībnieks upuri aši vien aptīra. Kā sevi pasargāt? Visvienkāršākā metode ir – neņemiet līdzi uz šādiem pasākumiem daudz maz ievērojamas naudas summas, bet kredītkartes, dokumentus, maciņu un atslēgas glabājiet rūpīgi aiztaisītās iekškabatās tuvāk ķermenim. Bikšu aizmugurējā kabata, mēteļu un jaku ārējās kabatas šim nolūkam nekādi neder.

Priecīgu un drošu Jaunā gada sagaidīšanu!

Komentēt.