„Rīgas Dzirnavnieks” auzu programmā šogad plāno iegūt aptuveni 30 tūkstošu tonnas graudu
28 Mar, 2018. \\ Ekspertu padomi un ieteikumi. \\ Nav komentāru.

Jaunajā ražas sezonā AS „Rīgas Dzirnavnieks” no zemnieku saimniecībām, kas piedalās uzņēmuma auzu audzēšanas programmā, plāno palielināt ražas apjomu un iegūt aptuveni 30 000 tonnu auzu.

Šādu graudaugu audzēšanas programmu Latvijā uzņēmums uzsāka pirms četriem gadiem ar mērķi ieinteresēt zemniekus vairāk audzēt auzas un uzlabot to kvalitāti un ražīgumu. Vairums programmas dalībnieku turpina dalību no iepriekšējiem gadiem.

Pateicoties auzu audzēšanas programmai, uzņēmums iegūst augstas kvalitātes graudus “Herkuless” produktu ražošanai vietējā un eksporta tirgos. Pēdējos gados eksportā “Herkuless” produkcijas pārdošanas apjomi uzrāda stabilu izaugsmi, un produktu izcilās kvalitātes dēļ  ir iecienījuši pircēji Skandināvijā un citviet Eiropā, Ķīnā un Tuvo Austrumu reģionā.

Latvijas zemniekiem ir augsts potenciāls auzu audzēšanā, ko nosaka gan piemēroti klimatiskie apstākļi, gan arī pēdējos gados zemnieku mērķtiecīgs darbs labas kvalitātes auzu kultivēšanā. Tā turpinot, Latvija jau tuvākajos gados var iemantot reputāciju starp pasaules spēlētājiem kā ļoti augstas kvalitātes auzu audzētājs. Jāmin, ka vēl nesen Latvijā auzu kvalitātei nepievērsa uzmanību un tās galvenokārt audzēja lopbarībai. Tas bija galvenais iemesls, kāpēc “Rīgas Dzirnavnieks” uzsāka auzu audzēšanas programmu.

„Rīgas Dzirnavnieks” direktore Anita Skudra: “Auzu audzēšanas programma ļoti īsā laikā guva atzīstamus rezultātus. Tas ir mūsu un zemnieku kopīgs ieguldījums, nostiprinot auzu audzēšanas tradīcijas Latvijā. Pateicoties veiksmīgajiem rezultātiem, mēs apsveram iespējas nākotnē uzsākt jaunas atbalsta programmas arī citām graudaugu šķirnēm.”

Programma paredz zemniekus nodrošināt ar šī reģiona klimatiskajiem apstākļiem atbilstošām auzu sēklām, kas ir speciāli selekcionētas Skandināvijā un nodrošina augstāku izturību un ražību par ierastajāmsēklām. Uzņēmums nodrošina arī agronomu uzraudzību, kas sniedz konsultācijas un palīdz izaudzēt augstas kvalitātes graudus. Savukārt zemnieks ir motivēts piedalīties programmā, jo “Rīgas Dzirnavnieks” iepērk graudu ražu par augstāku cenu, salīdzinot ar citiem graudiem.

Auzu programmas jaunums ir „Rīgas Dzirnavnieks” un labības audzēšanas centra “Boreal” Somijā selekcionētā jaunā auzu šķirne “Herkuless Baltic”, kas vislabāk atbilst Latvijas mainīgajiem klimatiskajiem apstākļiem un vienlaikus nodrošina augstus kvalitātes rādītājus. Tā radīta vairāku gadu garumā, gatavojoties Latvijas simtgadei, un tā jau pamatoti nodēvēta par dižšķirni.

Šobrīd ir noslēgusies jaunās šķirnes audzēšana laboratoriskajos apstākļos. Aprēķināts, ka būs nepieciešami vēl aptuveni 3 – 5 gadi, līdz pirmās jaunās šķirnes auzas nonāks ražošanā un tās varēs nogaršot patērētāji. Jau pirmie laboratorisko testu rezultāti parāda, ka jaunās šķirnes graudiem ir augstāks proteīns. Tām ir raksturīga lielāka tilpummasa, kā arī mazāka plēkšņainība un grauda apvalks. Tomēr viena no izcilākajām jaunās šķirnes īpašībām ir tās augstais beta glikāna īpatsvars salīdzinājumā ar citām šķirnēm.

AS „Rīgas Dzirnavnieks” ir viens no lielākajiem graudu pārstrādātājiem Baltijā. Uzņēmums ražo un pārdod graudu pārstrādes produktus – visu veidu kviešu un rudzu miltus, miltu maisījumus, pārslas, placinātus graudus un putraimus industriālajiem patērētājiem, kā arī fasēto produkciju individuālam patēriņam ar zīmoliem „Hercogs”, „Herkuless” un „Īsta Saimniece”.

Komentēt.