Amerika izvēlas Donaldu Trampu
09 Nov, 2016. \\ Epicentrā. \\ Nav komentāru.

Šodien pasaules pirmā un neapšaubāmi svarīgākā ziņa ir – Donalds Tramps ievēlēts par ASV prezidentu. Izšķirošā bija uzvara Viskonsīnas štatā, kas deva nepieciešamo balsu skaitu, lai pārsniegtu nepieciešamo 270 elektoru balsu robežu.

Savā ziņā var vilkt paralēles ar  “Brexit”. Arī spraigās ASV prezidenta vēlēšanu cīņas gaitā vairākums ekspertu bija pārliecināti, ka uzvara būs demokrātu kandidātei Hilarijai Klintonei. Šādu rezultātu prognozēja arī sabiedriskās domas aptaujas, kuras nu ir pamatīgi izgāzušās. “Diena” raksta, ka eksperts Džefs Gērins, kurš līdzdarbojies Klintones vēlēšanu kampaņā 2008.gadā un strādājis kā aptauju eksperts demokrātus atbalstošajā rīcībkomitejā Priorities USA Action, izdevumam Politico skaidro, ka daudzas no aptaujām izlasē pietiekamā skaitā neiekļāva tos baltādainos amerikāņus, kuriem nav koledžas izglītības. Šī bija viena no galvenajām Trampa mērķauditorijām. Tāpat Gērins norādīja, ka aptauju veicēji pārāk daudz paļāvās uz pieaugošo Savienoto Valstu iedzīvotāju etnisko un demogrāfisko dažādību, uzskatot, ka tā nospēlēs par labu Klintonei.

Savukārt Republikāņu partijas veterāns Neds Rajuns norādījis, ka aptaujas ir kļūdainas jau pašā saknē, jo “pats priekšstats par aptaujām ir balstīts aplamajā pieņēmumā, ka vēlētāji būs pilnīgi godīgi un izklāstīs savus nodomus svešiniekam”. Vairāki eksperti arī norādījuši, ka daudzi nav bijuši atklāti savās atbildēs, proti, bijuši “slēptie Trampa atbalstītāji”, jo pat anonīmās aptaujās kaunējušies atzīt, ka atbalsta Donalda Trampa kandidatūru.

ziņa par Donalda Trampa uzvaru izsauca satricinājumu arī pasaules finanšu tirgos. ASV uzņēmumu akciju indekss “Standart & Poors 500” pat piedzīvoja kritumu par 5%, bet naftas cena samazinājās par 4%. Tiesa, drīz pēc Trampa uzrunas akciju tirgus Eiropas valstīs sāka atkopties. Iemesls – Trampa uzrunas negaidīti diplomātiskais un samiernieciskais tonis.

Jaunievēlētais ASV prezidents savā pirmajā runā solīja, ka “šīs zemes aizmirstie cilvēki vairs netiks aizmirsti”, “ASV pienācis laiks dziedēt sašķeltības rētas,” un “Mēs spēsim saprasties ar citām valstīm, kas vēlēsies saprasties ar mums. Mums būs lieliskas attiecības”.

Tomēr daudzi eksperti joprojām ir vienisprātis, ka lielākā problēma ir Trampa kā prezidenta  neprognozējamība. Kā intervijā LETA šorīt izteicās politoloģe Iveta Kažoka, “kopumā ne tikai demokrātiski režīmi šajā situācijā jūtas nedroši, bet arī diktatūrām nav īpaša pamata priecāties, jo arī tie nezina, kas konkrētam populistiskam prezidentam attiecībā uz tiem var būt padomā”.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins gan satraucies nešķiet. Viņš nosūtījis Donaldam Trampam apsveikuma telegrammu un izteicis cerību uz “kopēju darbu pie Krievijas-ASV attiecību izvešanas no krīzes stāvokļa”. Vai tiešām ASV un Krievijas attiecību pārstartēšana ir tik neizbēgama, kā norāda Kremlis, rādīs laiks. Pagaidām Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ir pārliecināts, ka nekāda pamata zīmēt pastarās tiesas scenārijus, nav. “Pastarās tiesas scenārijiem nav vietas. Zīmēt paniskus scenārijus, ka pasauli pārdalīs un viss būs slikti, man nav pamata. Taču tas nenozīmē, ka Latvijas diplomātija var pastāvēt malā – ka viss būs kārtībā. Nē, mēs aktīvi strādāsim ar visiem sabiedrotajiem, lai neciestu mūsu pamatdrošība un attīstības intereses,” Rinkēvičs izteicās intervijā portālam TVNET.

Arī “Saskaņas” līderim Rīgas mēram Nilam Ušakovam Trampa uzvaras sakarā bijis ko teikt. Proti, “Ir īpaši nepatīkami ir vērot mūsu labējos politiķus un viņiem līdzi jūtošos “intelektuāļus”, kuri kritizē vēlētājus par viņu izvēli. Šoreiz amerikāņu. Ceru, ka viņu jaunajam ASV prezidentam veltītie apvainojumi un muļķīgā, nepamatotā augstprātība nesabojās mūsu attiecības ar ASV.”

Tikmēr soctīklos visā pasaulē sacēlusies pamatīga vētra. Latvijā ar asprātīgu ierakstu izcēlies Ēriks Stendzenieks. “Oho. Izskatās, saule ieiet līdz šim maz zināmajā Klauna zvaigznājā. Vispirms Boriss Džonsons, tagad Tramps, gaidam Kaimiņu par premjeru.”

Autors: procesilatvija.lv

Komentēt.