Dīvainības VID ģenerāldirektora amata kandidātes valsts amatpersonas deklarācijās
25 Jul, 2016. \\ Epicentrā. \\ 87 komentāri.

Finanšu ministrei Danai Reizniecei–Ozolai šonedēļ jāpieņem lēmums, apstiprināt pašas izvirzīto VVD direktori Ingu Koļegovu Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektores amatam, vai nē. Izpētot augstā amata kandidātes valsts amatpersonas deklarācijas par pēdējo piecpadsmit gadu periodu, atklājas interesanti fakti – bez simtos tūkstošos mērāmiem dāvinājumiem un aizdevumiem ir arī citas neskaidrības.

2000.gadā, kad I.Koļegova ieņēma Valmieras reģionālās vides pārvaldes direktores krēslu, viņai, saskaņā ar deklarāciju, piederēja vien dzīvoklis Valmierā, bet gada ieņēmumus veidoja 7440,96 latu liela darba alga. 2001. gadā šai summai klāt nāca vēl samaksa par lektores darbu Novadu zinību centrā un Valsts administrācijas skolā. Gadu vēlāk viņas ienākumi nedaudz palielinājās, un tika deklarēti pirmie uzkrājumi – SEB bankā noguldītie nepilni 1585 lati. 2004. gadā kundzes lektores slodze jau ievērojami palielinājās, un viņas 8873 latu lielajiem gada ienākumiem  par Valmieras reģionālās vides pārvaldes vadīšanu klāt nāca arī tautas izglītošanas druvā nopelnītie 4396 lati. Pirmās nopietnās izmaiņas Ingas Koļegovas materiālajā situācijā parādās 2005. gadā, kad viņa kļuva par Vides valsts dienesta reģionālās nodaļas vadītāju. Līdztekus algai (9255 LVL) un ienākumiem par lekcijām (kopumā gada laikā 7836 LVL) deklarācijā parādās informācija par viņas īpašumā esošu zemi un namīpašumiem Kokneses pagastā un Ikšķiles novadā, kā arī par 50 kapitāla daļām SIA “Pallogs” 1000 latu vērtībā. SEB bankā šajā periodā ir uzkrāti 4838,69 eiro. 2006. un 2007. gadā īpašu izmaiņu nav. 2008. gadā Inga Koļegova kļūst par Valsts vides dienesta direktori, un viņas atalgojums gada laikā ievērojami palielinās – tas sasniedz jau  16 172 latus. Parādās arī parādsaistības 13 000 eiro apmērā. 2009. gada deklarācija jau ir ievērojami interesantāka. Kā komercsabiedrība, kuras dalībnieks, akcionārs vai biedrs ir deklarācijas iesniedzējs, joprojām ir minēta SIA “Pallogs”, taču sadaļā par ienākumu gūšanas vietu minēta SIA “Cones Construction”, no kuras Inga Koļegova dividendēs saņēmusi 164 470 tūkstošus latu. Taču kā liecina Lursoft informācija, SIA “Cones Construction” ir pilnībā viņas brālim Mārim Zudānam piederošs uzņēmums. Šo naudu viņa tanī pašā gadā norāda kā izsniegtu aizdevumā. Pašai aizdevējai tikmēr SEB bankā ir uzkrāti 73 lati, Nordea bankā 755 lati un 48 eiro.

2010.gadā I.Koļegova kļūst par Valmieras reģionālās pārvaldes direktori, un deklarācijā par šo gadu ir zināmas neskaidrības. Algā no VVD I.Koļegova gada laikā saņēmusi 11 940 eiro, par Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra konsultēšanu – 60 latus, dividendēs no SIA “Pallogs” – 131 950 latus, kompensācijā no Valmieras namsaimnieka – 194 latus. Saskaitot visu kopā sanāk 144 144 lati. Taču saskaņā ar deklarācijā minēto, kundze šajā gadā aizdevumā izsniegusi 223 372 latus! Kā teikts deklarācijā, “visa nauda, kas ir saņemta no uzņēmuma SIA “Pallogs” dividendēs, ir aizdota šim pašam un SIA “Cornes Construction” uzņēmumam, kā arī brāļa ģimenei (Lienai Zudānei) ģimenes mājas iegādei”. Savukārt viņas pašas parādsaistības šajā periodā ir vairs tikai 9000 eiro. Arī 2011. gadā Inga Koļegova, saskaņā ar deklarācijā minēto izsniegusi ievērojamus aizdevumus – 104 372,45 latus, 41 000 latus un 56 000 latus – kopumā 201 372,45 latus. Un arī par šo summu, līdzīgi kā gadu iepriekš, paskaidrots: “Visa nauda, kas ir saņemta no uzņēmuma SIA “Pallogs” dividendēs, ir aizdota šim pašam un SIA “Cornes Construction” uzņēmumam, kā arī brāļa ģimenei (Lienai Zudānei) ģimenes mājas iegādei.” Viņas pašas parādsaistības paliek kādas bijušas – 9000 eiro. Interesanti, ka sadaļā par ienākumu gūšanas avotiem šajā gadā nekādas dividendes no SIA “Pallogs” nav uzrādītas. Lieli aizdevumi izsniegti arī 2012. gadā – 99 372,45 un 56 000,00 lati. Arī šī nauda “kas ir saņemta no uzņēmuma SIA “Pallogs” dividendēs, ir aizdota šim pašam un SIA “Cornes Construction” uzņēmumam, kā arī brāļa ģimenei (Lienai Zudānei) ģimenes mājas iegādei.” Arī šī gada deklarācijā ienākumi no dividendēm nav norādīti. Savukārt parādsaistībās joprojām minēti tie paši 9000 eiro.

2013.gadā Inga Koļegova kļūst par VVD ģenerāldirektori. Algā viņa gada laikā saņem 16 657,04 latus, dividendēs no SIA “Pallogs” – 240 000 latus, bet aizdevumos izsniedz 56 000 latus un 141 394,26 eiro. Taču ir lietas, kuras nemainās, jo “visa nauda, kas ir saņemta no uzņēmuma SIA “Pallogs” dividendēs, ir aizdota SIA “Cornes Construction” uzņēmumam, kā arī brāļa ģimenei (Lienai Zudānei) ģimenes mājas būvniecībai”. Viņas pašas parādsaistības pa šo laiku sarukušas līdz 8000 eiro.

Un vēl kāda interesanta nianse – Ingas Koļegovas brāļa uzņēmuma nosaukums ir “Cones Construction”, taču visos minētajos gados deklarācijas paskaidrojumos kļūdaini norādīts, ka nauda aizdota “Cornes Construction”. Šī nelielā pārrakstīšanās kļūda liek secināt, ka paskaidrojumi par to, kam un kādam nolūkam nauda aizdota, gadu no gada vienkārši pārkopēti.  Pārrēķinot eiro sanāk, ka piecu gadu laikā VID ģenerāldirektora amata kandidāte aizdevumos brāļa ģimenei mājas iegādei un SIA “Cones Construction” kopumā izsniegusi vairāk kā miljonu 280 tūkstošus eiro! 2014. gadā dividendēs no SIA “Pallogs” saņemti 380 000 eiro, šī pati summa minēta arī kā dāvinājums. Savukārt sadaļā par deklarācijas iesniedzēja izsniegtajiem aizdevumiem uzrādīti 141 394 un 79 520 eiro. Tāda pati aina ir arī 2015.gadā. Vienīgā starpība – dividendēs saņemti un uzdāvināti 320 000 eiro.

Pati Koļegova medijiem apgalvojusi, ka ar lielajiem dāvinājumiem viss ir kārtībā. telefonsarunā ar Latvijas Televīziju viņa teica, ka nauda dāvināta brālim Mārim Zudānam, jo uzņēmumā strādājot vienīgi viņš. Tāpēc bijis tikai godīgi brāļa nopelnīto atdot viņam. “Visi nodokļi ir samaksāti. Tas viss ir pilnīgi likumīgi. Un, man šķiet, ka tas ir gan godprātīgi, gan arī taisnīgi. Jo es jau neesmu pielikusi pirkstu šīs naudas nopelnīšanā.” Īstu skaidrību varētu viest vienīgi VID audits, taču VID pēc savas iniciatīvas auditu veikšot tikai tad, ja saņemšot tādu uzdevumu no finanšu ministres. Bet tāds līdz šim nav saņemts.

SIA “Pallogs” līdzīgās daļās pieder Ingai Koļegovai un Elmāram Švirkstam. Uzņēmumam pieder arī SIA “Mortars”. Iepriekš kompānijas īpašnieks bijis arī Koļegovas brālis Māris Zudāns. 2015. gadā SIA “Pallogs” apgrozījums sasniedza 11,7 miljonus eiro, bet peļņa – 985 tūkstošus eiro. “Mortars” strādāja ar 777 tūkstošu eiro apgrozījumu un 66 tūkstošu eiro zaudējumiem. Savukārt “Cones Construction” ir pilnībā Mārim Zudānam piederošs uzņēmums, liecina Lursoft informācija.

Autors: Procesi Latvijā

Komentāri.
 • College Girl
  jūlijs 26, 2016

  This website is amazing. I will tell about it to my friends and anybody that could be interested in this subject. Great work guys!

  Sky Moon
  jūlijs 27, 2016

  This website is amazing. I will tell about it to my friends and anybody that could be interested in this subject. Great work guys!

  http://betterbodyhq.angelfire.com

  Google
  jūlijs 27, 2016

  Always a big fan of linking to bloggers that I love but really don’t get a good deal of link adore from.

  Google
  augusts 1, 2016

  Here are a number of the web pages we recommend for our visitors.

  gourmet hawaiian coffee
  augusts 2, 2016

  very few internet websites that take place to become comprehensive beneath, from our point of view are undoubtedly effectively worth checking out

  gourmet hawaiian coffee
  augusts 3, 2016

  Here are a number of the web sites we suggest for our visitors

  gourmet hawaiian coffee
  augusts 3, 2016

  below you will discover the link to some web pages that we believe you should visit

  gourmet hawaiian coffee
  augusts 4, 2016

  usually posts some incredibly intriguing stuff like this. If you are new to this site

  coffee beans online
  augusts 4, 2016

  one of our visitors just lately proposed the following website

  gourmet hawaiian coffee
  augusts 4, 2016

  the time to read or check out the material or sites we’ve linked to beneath the

  custom paint
  augusts 4, 2016

  that is the finish of this write-up. Right here you will uncover some websites that we feel you will enjoy, just click the hyperlinks over

  spray on chrome
  augusts 5, 2016

  we like to honor many other web sites around the internet, even when they arent linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out

  buy coffee beans
  augusts 5, 2016

  the time to read or visit the material or internet sites we’ve linked to below the

  Bella Vita
  augusts 5, 2016

  This website is amazing. I will tell about it to my friends and anybody that could be interested in this subject. Great work guys!

  Home Automation
  augusts 8, 2016

  here are some hyperlinks to web-sites that we link to mainly because we assume they may be worth visiting

  spray on chrome
  augusts 8, 2016

  we came across a cool website that you simply could possibly appreciate. Take a appear in the event you want

  how to make your own app
  augusts 8, 2016

  we came across a cool site that you just could enjoy. Take a search if you want

  lananal
  augusts 8, 2016

  4OyYWA The electronic cigarette makes use of a battery and a small heating aspect the vaporize the e-liquid. This vapor can then be inhaled and exhaled

  shabab tablets
  augusts 8, 2016

  Wow! Your site is amazing 😀 I will suggest it to my friends and any person that could be enticed by this subject. Great work guys 😀

  Home Automation Florida
  augusts 8, 2016

  check beneath, are some totally unrelated sites to ours, nevertheless, they are most trustworthy sources that we use

  viagra
  augusts 9, 2016

  here are some links to web-sites that we link to since we consider they are worth visiting

  UFO
  augusts 9, 2016

  Thanks for the post. I all definitely return.

  spray on chrome
  augusts 9, 2016

  Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated information, nevertheless actually worth taking a look, whoa did one study about Mid East has got extra problerms also

  Aliens
  augusts 9, 2016

  You are my role designs. Many thanks to the post

  Sighting
  augusts 9, 2016

  Some times its Some times its a pain in the ass to read what blog owners wrote but this site is rattling user friendly !.

  UFO
  augusts 9, 2016

  It as really a cool and useful part of info. I am glad that you simply shared this useful information with us. Please maintain us informed such as this. Thanks with regard to sharing.

  free venue finding service
  augusts 9, 2016

  I think you have mentioned some very interesting details , regards for the post.

  UFO
  augusts 9, 2016

  Major thanks for the article.Really thank you! Keep writing.

  google adwords campaign
  augusts 9, 2016

  purses too. I personally believe that any one of those totes

  IVC Filter injury
  augusts 9, 2016

  Wow that was odd. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn at appear. Grrrr well I am not writing all that over again. Anyways, just wanted to say excellent blog!

  financial planners near me
  augusts 10, 2016

  Outstanding post, I think website owners should learn a lot from this website its rattling user friendly. So much good info on here .

  spray on chrome
  augusts 10, 2016

  we came across a cool website that you just might appreciate. Take a appear in case you want

  Your style is so unique compared to other folks I have read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I all just book mark this page.

  Home Automation
  augusts 10, 2016

  although internet sites we backlink to below are considerably not associated to ours, we feel they are truly worth a go by way of, so have a look

  orquidia
  augusts 10, 2016

  Im no professional, but I consider you just made an excellent point. You clearly comprehend what youre talking about, and I can seriously get behind that. Thanks for being so upfront and so truthful.

  how to make easy money
  augusts 10, 2016

  Some really select content on this site, saved to fav.

  fitness equipment
  augusts 10, 2016

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog post.Thanks Again. Will read on

  internet
  augusts 10, 2016

  check beneath, are some totally unrelated internet websites to ours, even so, they’re most trustworthy sources that we use

  Semi Permanent eyebrows
  augusts 10, 2016

  read stuff from. Thanks for posting when you

  it is part of it. With a boy, you will have

  download film bokep
  augusts 10, 2016

  I think this is a real great blog article.Really thank you! Really Great.

  very handful of web sites that come about to be in depth beneath, from our point of view are undoubtedly nicely worth checking out

  12 week mastery bonus
  augusts 10, 2016

  Your golfing ask to help you arouse your recollection along with improve the

  12 week mastery
  augusts 10, 2016

  Nice! Just wanted to respond. I thoroughly loved your post. Keep up the great work.

  12 week mastery review
  augusts 10, 2016

  Woman of Alien Ideal work you might have completed, this website is absolutely interesting with fantastic details. Time is God as way of retaining everything from happening directly.

  http://vogenesisreview.org
  augusts 10, 2016

  Whoa! This blog looks just like my old one! It as on a totally different subject but

  spray on chrome
  augusts 11, 2016

  Sites of interest we have a link to

  app creator
  augusts 11, 2016

  one of our visitors recently advised the following website

  read more
  augusts 11, 2016

  the time to study or stop by the content or internet sites we have linked to beneath the

  http://pdr-training.com
  augusts 11, 2016

  the time to read or go to the material or web pages we have linked to beneath the

  make a app
  augusts 11, 2016

  the time to study or visit the material or web sites we have linked to beneath the

  we came across a cool web page which you might get pleasure from. Take a search in case you want

  agen bola
  augusts 12, 2016

  Really enjoyed this blog article.Much thanks again. Awesome.

  custom paint
  augusts 12, 2016

  always a huge fan of linking to bloggers that I appreciate but do not get a whole lot of link adore from

  app creator
  augusts 12, 2016

  one of our guests not too long ago proposed the following website

  seo preise
  augusts 12, 2016

  I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You ave made my day! Thanks again!

  It is in reality a great and useful piece of info. I am satisfied that you shared this helpful tidbit with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

  this website
  augusts 12, 2016

  Very nice blog post. I absolutely appreciate this website. Stick with it!

  this website
  augusts 12, 2016

  It as difficult to find well-informed people for this topic, but you sound like you know what you are talking about! Thanks

  spray on chrome
  augusts 12, 2016

  Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated data, nevertheless actually worth taking a appear, whoa did a single discover about Mid East has got far more problerms also

  create app
  augusts 12, 2016

  Here is an excellent Weblog You may Obtain Fascinating that we Encourage You

  just beneath, are numerous absolutely not connected web pages to ours, however, they are certainly really worth going over

  free app maker
  augusts 14, 2016

  just beneath, are many totally not related sites to ours, nonetheless, they are surely really worth going over

  social apps
  augusts 14, 2016

  below youll find the link to some web-sites that we assume you must visit

  online auction guide
  augusts 15, 2016

  the time to read or take a look at the content or internet sites we’ve linked to below the

  Sexy Clubwear
  augusts 15, 2016

  Here is an excellent Weblog You may Come across Interesting that we Encourage You

  blow job
  augusts 15, 2016

  This awesome blog is without a doubt entertaining as well as informative. I have chosen helluva interesting stuff out of this amazing blog. I ad love to visit it again and again. Thanks!

  YATESPERFORMANCETRAINING.COM
  augusts 15, 2016

  Sites of interest we have a link to

  como conquistar uma amiga
  augusts 15, 2016

  Just Browsing While I was surfing today I noticed a excellent article about

  bodybuilder
  augusts 15, 2016

  I truly appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You ave made my day! Thank you again

  Jesus Christ
  augusts 15, 2016

  some pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is great blog.

  Webhosting
  augusts 15, 2016

  Woh I like your articles , saved to favorites !.

  It as arduous to search out knowledgeable individuals on this topic, but you sound like you already know what you are speaking about! Thanks

  Say, you got a nice post.Much thanks again.

  Personal safety alarm
  augusts 15, 2016

  Very good post. I am experiencing a few of these issues as well..

  Turen
  augusts 16, 2016

  we came across a cool site that you just may appreciate. Take a look should you want

  vispoets.com
  augusts 16, 2016

  Every after inside a whilst we select blogs that we read. Listed below would be the latest websites that we opt for

  So happy to get located this submit.. indeed, study is paying off. Get pleasure from the entry you provided.. Adoring the article.. thanks a lot

  ski resorts
  augusts 16, 2016

  the time to read or visit the content material or internet sites we have linked to below the

  That is a really good tip particularly to those new to the blogosphere. Simple but very accurate info Thanks for sharing this one. A must read article!

  data entry from home
  augusts 16, 2016

  we prefer to honor numerous other world-wide-web web pages on the web, even if they arent linked to us, by linking to them. Below are some webpages worth checking out

  I really liked your article post.Really looking forward to read more. Much obliged.

  you share some stories/information. I know my audience would appreciate your work.

  create an app
  augusts 17, 2016

  although websites we backlink to below are considerably not connected to ours, we really feel they may be really really worth a go via, so have a look

  new cars kia
  augusts 17, 2016

  Red your weblog put up and liked it. Have you ever considered about guest posting on other relevant blogs comparable to your website?

  doktor
  augusts 17, 2016

  Here are some of the websites we suggest for our visitors

  Fenster
  augusts 17, 2016

  one of our guests not long ago suggested the following website

Komentēt.