Esiet uzmanīgi, jo ērces rosās pilnā sparā!
08 Jūn, 2018. \\ Epicentrā. \\ Nav komentāru.

Pavasaris strauji pārgājis vasarā: jau mēnesi nedēļas visā Latvijā valda vasarīgi laika apstākļi, bieži dienas ir saulainas un cilvēki aktīvi atpūšas brīvā dabā. Taču jāatceras, ka atpūta pie dabas ir risks aizķert nevēlamu kukaini – ērci. Lielā daļā gadījumu tās veselībai draudus nerada, taču inficēta ērce var nodarīt būtisku kaitējumu. Pat ja ērce nav inficēta, jebkurā gadījumā ieraugot uz sava ķermeņa piesūkušos ērci nevienam sajūtas nav tās patīkamākās.

Pēdējās nedēļas laikā Latvijas Infektoloģijas centrā ārstējies šogad pirmais pacients ar ērču encefalīta vīrusu, bet jau septiņi pacienti – ar Laima slimību. Līdz šim nevienam pacientam vēl nav konstatēta ērlihioze, kas arī ir bīstama saslimšana. Kopumā speciālisti ir pārbaudījuši jau tuvu astoņiem simtiem ērču, pagaidām katra desmitā ērce ir bijusi inficēta ar encefalīta vīrusu.

Slimību profilakses un kontroles centrs brīdina: ikvienam, kurš dodas brīvā dabā, jābūt piesardzīgam, jo strauji pieaug ērču aktivitāte. Maija otrā pusē atsevišķās vietās mežā un krūmājos ērču relatīvais blīvums ir sasniedzis jau ap 20-30 ērcēm kilometrā, kamēr pirms mēneša šis skaitlis bija 3-4 reizes mazāks.

Pēdējo divu gadu laikā ir reģistrēti 230 un 214 saslimšanas gadījumi ar ērču encefalītu – attiecīgi 11,7 un 11 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Trim cilvēkiem saslimšana ar encefalītu ir beigusies letāli. Divas reizes lielāks saslimšanas gadījums skaits reģistrēts ar Laimas slimību – attiecīgi 429 un 612 gadījumi, bet ērlihioze – attiecīgi 50 un 26 gadījumi.

Kā sevi pasargāt no ērcēm?

Epidemiologi atgādina, ka vakcinācija nodrošina aizsardzību tikai pret ērču encefalītu, bet nepasargā no citām ērču pārnestām slimībām, piemēram, Laimas slimību un ērlihiozi. Vienīgais risinājums, kā sevi pasargāt no ērces piesūkšanās dodoties brīvā dabā, ir…sargāt pašam sevi.

Pirmkārt, ik reizi, kad jūs iznākat no krūmājiem, pēc ogošanas vai vienkārši pastaigas pa mežu vai parku, rūpīgi pārbaudiet savu ķermeni un drēbes. Apģērbs vienmēr jāpielāgo tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt – bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, vai citādi jāpasargā potīšu apvidus. Arī aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs. Papildus var izmantot arī dažādus kukaiņu atbaidīšanas līdzekļus, tomēr tie nebūs glābiņš, ka apģērbs nebūs atbilstoši pielāgots. Tāpat jāpārbauda mājdzīvnieki. Jāatceras, ka ērces mājās var atnest arī ar saplūktām puķēm un zariem.

Ērces visbiežāk pieķeras garāmejošiem cilvēkiem potīšu augstumā, bet, ja ir garāka zāle, tad arī augstāk – augšstilbi, jostasvieta, krūtis. Pat uz īsu brīdi iebrienot zālē, jānodrošinās, lai ērce nevarētu pakļūt zem apģērba. Ieteicams valkāt gaišu apģērbu nevis tāpēc, ka vasarā tas labi izskatās, bet gan tamdēļ, ka uz gaišā auduma ērces ir labi saskatāmas, lai pēc iespējas ātrāk tās varētu notraukt.

Ko darīt, ja ērce jau piesūkusies?

Ja ērce tomēr piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas drīzāk. Vislabāk to izdarīs medicīnas personāls – poliklīnikā, slimnīcā. Tas tik paveikts ātri un precīzi, turklāt turpat uz vietas varēsiet atstāt ērci, lai to nosūtītu uz pārbaudēm un noskaidrotu, vai kukainis nav inficēts.

Taču ne vienmēr medicīnas iestāde ir tuvumā. Kā vislabāk noņemt ērci pašrocīgi? Ieteicams rīkoties šādi. Ar pinceti satveriet ērci pēc iespējas tuvāk ādai un, cenšoties nesaspiest, to izvelciet, lēni izceļot, ar vienmērīgu un rotējošu kustību. Var izmantot arī diega cilpu, to apsienot ap ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un, velkot aiz galiem, ērci izņemot.

Pirms tam uz vates tampona vai salvetes uzlejiet krietnu daudzumu spirtu saturoša šķidruma – degvīnu vai citu stipro alkoholu, var izmantot arī speciālās spirtotās salvetītes injekcijām, tāpat derēs arī smaržas, un pielieciet pie ērces. Šāds šķidrums kukaini iemidzinās, un taustekļi, ar kuriem tā pieķērusies, atslābs. Vates tamponu turiet vismaz septiņas minūtes. Atcerieties: jo ērce vairāk piesūkusies ar asinīm, jo ilgāk jātur vates tampons.

Ja tomēr ērces snuķītis ir palicis ādā, varat mēģināt to izņemt pašu spēkiem vai arī dodieties pie mediķa. Vakcinēts cilvēks teorētiski par ādā palikušo ērces daļu var daudz neuztraukties un nelikties ne zinis. Tāpat kā ar skabargu – jau pēc pāris dienām organisms pats šo svešķermeni izstums laukā. Ja negribat gaidīt vairākas dienas, ņemiet rokās adatu (neaizmirstiet to sterilizēt ar spirtu!) un ērces galvu un snuķīti izķeksējiet.

Lai mazinātu inficēšanās risku (uz rokām var būt mikroskopiski ievainojumi), ērces izņemšanas laikā vēlams uzvilkt gumijas cimdus. Ja arī tādu nav pa rokai, vienkārši dezinficējiet rokas pirms un pēc ērces izvilkšanas. Tas pats attiecas arī tad, ja izņemat ērces mājdzīvniekiem, bet ērces piesūkšanās vietu nomazgājiet ar ziepēm un ūdeni vai dezinficējiet.

Pēc ērces noņemšanas vērojiet, vai tuvāko trīs līdz 14 dienu laikā ap koduma vietu neparādās sarkans riņķis vismaz piecu centimetru diametrā. Tas var liecināt par Laima slimības sākumu! Visbiežāk šī plankuma centrs ir nedaudz pacelts, kas liecina – ir sācies audu iekaisums. Ja šajā stadijā vērsīsieties pie ārsta, viņš izrakstīs antibiotikas, un prognozes izveseļoties ir daudzsološas. Pēc divām nedēļām drošības nolūkā tomēr ir jāapmeklē ģimenes ārsts, lai varētu veikt nepieciešamās analīzes un pārliecinātos par to, ka tiešām esat veseli, arī tad, ja nav nekādu simptomu. Tas ir svarīgi īpaši bērniem, jo viņiem plankuma centra var nebūt vai arī parādīties atopiskam dermatītam līdzīgi izsitumi uz citām ķermeņa daļām.

Komentēt.