Kārtējais skandāls “Pilsētprojekta” lietā
25 Feb, 2016. \\ Epicentrā. \\ 258 komentāri.

Zolitūdes traģēdija Latvijai nesa skarbu mācību, un kārtējo reizi pierādīja, ka būvniecībā sīkumu nav. Tagad izrādās, ka vēl viena sabiedriski nozīmīga celtne – Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas tehnoloģiju izglītības centrs, ekspluatācijā nodota izmantojot nederīgu projektu. Tā galvenā arhitekta paraksts izrādījies viltots, ziņo TV3 raidījums “Nekā personīga”.

2009. gadā RSU izsludināja konkursu par bijušās poliklīnikas ēkas rekonstrukciju un pielāgošanu topošā MITC vajadzībām. Iepirkumā par būvprojekta izstrādi un autoruzraudzību ar zemāko cenu – 29 370 latiem –  uzvarēja akciju sabiedrība “Pilsētprojekts,” kurā strādāja daudzi pieredzējuši arhitekti un projektētāji.

Taču RSU nebija informēta, ka “Pilsētprojektā” šai laikā jau visai apšaubāmā veidā bija nomainījusies padome un valde, tā akciju kontrolpakete atradās ASV ofšoram “Menard Port LLC” piederošā “Pilsetprojekts Invest” rokās, bet toni uzņēmumā noteica ofšora īpašnieks advokāts Mārcis Miķelsons un viņa radinieks Dzintars Skujiņš, kurš pildīja “Pilsētprojekta” valdes priekšsēdētāja pienākumus. Tālākie notikumi liecināja, ka varas pārņemšanas galvenais mērķis, visticamāk, bija “Pilsētprojektam” piederošo “Latvijas projektēšanas sabiedrības” daļu pārņemšana, kas ļāva kļūt par LPS mazākuma akcionāriem, un tālāk jau ar dažādu mahināciju palīdzību censties iegūt LPS īpašumā esošo vairāku miljonu vērto biroju ēku Rīgā. Tomēr  “Pilsētprojekta” jaunie vadītāji nesmādēja arī citas peļņas iespējas, un viena no tām izrādījās arī RSU MITC būvprojekta izstrāde un uzraudzība.

Sākotnēji par iespējamām problēmām nekas neliecināja. Būvprojekts tapa noteiktajā laikā, bet autoruzraudzību apņēmās uzņemties pieredzējušais arhitekts Vitālijs Fjodorovs. Problēmas sākās, kad A/S “Pilsētprojekts” vairākus mēnešus sāka kavēties ar algu izmaksu arhitektiem, lai arī RSU uzņēmumam maksāja stingri pēc līguma noteikumiem. Arhitekte Daiga Atvare atceras: “Algu nemaksāja. Nevienam nemaksāja. Tad kādu krikumiņu samaksāja, tad atkal nemaksāja”. Kā ziņo “Nekā Personīga”, šā iemesla dēļ V.Fjodorovs darbu pie projekta gan turpināja, taču to neparakstīja.

Kad bija jāveic autoruzraudzība, RSU saņēma ziņu, ka A/S “Pilsētprojekts” iekļauts Maksātnespējas datu bāzē un tam pasludināts maksātnespējas process. Vienlaikus RSU no V.Fjodorova un D.Atvares saņēma atteikumu par projekta  autoruzraudzības veikšanu, un pēc 2010. gadā izsludinātā konkursa to veica jau cits uzņēmums, kurš arī novadīja projektu līdz galam. Tomēr Rīgas būvvaldē iesniegtajā projekta dokumentācijā arhitekta Fjodorova paraksts atrodams visos sējumos. Kā tas ir iespējams, ja arhitekts projektu parakstīt atteicās? Saskaņā ar “Nekā personīga” sniegto informāciju šie paraksti ir viltoti. Arī V.Fjodorovs neslēpj, ka projekta dokumentāciju nav parakstījis. Viņa komentārs par notikušo ir: “Lai viņi atbild par savu rīcību tur “augšā””. Iespējamo viltojumu nekomentē arī Dzintars Skujiņš – tik vecas informācijas viņš neatceroties.

Rīgas pilsētas Būvvalde vērsusies policijā ar lūgumu pārbaudīt arhitekta parakstus projektā un lemt par kriminālprocesa uzsākšanu. Arī RSU izteikusi cerību, ka visas nelikumības par iespējamo trešo pušu bezatbildību un nolaidību tiks risinātas likumdošanā noteiktajā kārtībā.

Jāpiebilst, ka parakstu viltošana, ja tā izrādīsies patiesība, var nest visai smagas sekas, jo 85% no projekta kopējām izmaksām –  5 167 828 latiem, ir finansēta par ERAF līdzekļiem, un Eiropā uz nelikumīgu darbību ar tās fondu līdzekļiem raugās ļoti skarbi.

Tomēr parakstu viltošana MITC būvprojektā nav vienīgā Dz.Skujiņa vadītā A/s “Pilsētprojekts” apgrēcība būvniecības jomu skatošos jautājumos. Ir arī valstij piederošas naudas iespējama piesavināšanās. Vēl pirms varas maiņas uzņēmuma valdē un padomē, A/S “Pilsētprojekts” bija noslēdzis līgumu par būvprojekta izstrādi ar Rīgas Valsts tehnikumu, un saņēmis no tā apmēram simts tūkstošus latu lielu avansa maksājumu. Kad  uzņēmumā sāka saimniekot jaunā valde, tā par šo naudu noslēdza aizdevuma līgumu ar SIA „Stabu 8”, kas tāpat kā SIA „Pilsetprojekts Invest” piederēja ASV ofšoram „Menard Port LLC”. Vēlāk šī nauda par it kā “Pilsētprojekts” parāda dzēšanu, ar speciāli šā strīda izšķiršanai izveidotas Ad hoc šķīrējtiesas lēmumu nonāca Miķelsona un Skujiņa kontrolētā “Pilsetprojekts Invest” kabatā. Nekādu seku valsts naudas pazušanai nebija.

Lai arī A/S “Pilsētprojekts” akcionāri par sava uzņēmuma novešanu līdz maksātnespējai un krāpšanu vērsās ar iesniegumu VP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē, reakcijas no likumsargiem nebija. Tiesa, par vēlāk sekojošajām M.Miķelsona, Dz.Skujiņa un citu personu darbībām “Latvijas projektēšanas savienības” sakarā  tika ierosināts kriminālprocess, un šogad prokuratūra viņiem uzrādījusi apsūdzības un lietu nodevusi kriminālvajāšanas uzsākšanai. Tomēr šķetinot piecus gadus senus notikumus izskatās, ka likumsargiem Dz.Skujiņa un M.Miķelsona darījumu izmeklēšanā darāmā var būt vēl daudz.

Autors: Rita Krasta

Komentēt.