Kas notiek prokuratūrā?
25 Feb, 2016. \\ Epicentrā. \\ 208 komentāri.

KNAB kriminālprocesa ietvaros pirmsjāņu nedēļā aizturēja augsta ranga policijas un prokuratūras amatpersonas –  Valsts Policijas Kriminālistikas pārvaldes priekšnieku Uģi Araku un Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūras virsprokurora pienākumu izpildītāju Vilni Ulmi. Minētajā kriminālprocesā esot iesaistīts vēl kāds Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūras prokurors – Vladimirs Krupskijs.

Saskaņā ar Valsts policijas priekšnieka Inta Ķuža teikto, Araks tiek vainots par pēc Ulmja lūguma „pa draugam” veiktu kāda DNS parauga analīzi, bez noteiktās maksas iekasēšanas, savukārt V.Ulmis kukuļa pieprasīšanas mēģinājumā no kādas privātpersonas par lēmuma par aresta uzlikšanu mantai atcelšanu.

Skandālam uzņemot apgriezienus atklājās, ka ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeijers vēl pagājušā gada oktobrī zinājis – pret Ulmi saistībā ar aizdomām par kukuļņemšanu sākts kriminālprocess. Amatā pienākumu izpildītāja statusā Ulmis atstāts, lai netraucētu KNAB tā profesionālo pienākumu veikšanā.

Abu amatpersonu savstarpējā izpalīdzība nepārsteidz. Amata pienākumus pildot, viņu ceļi krustojušies ne reizi vien. U. Araks Kriminālistikas pārvaldes priekšnieka amatā nostrādāja nedaudz vairāk kā gadu, līdz tam viņš vadīja Organizēto noziegumu apkarošanas pārvaldi. Savukārt V. Ulmis veica Ekonomiskās policijas lietu uzraudzību, un bija virsprokurors pār visiem Ekonomikas un Finanšu policiju uzraugošajiem prokuroriem. KNAB esot aizdomas, ka viņš varētu būt piesedzis bijušo Ekonomikas policijas amatpersonu koruptīvos darījumus.

Pārsteidz kas cits – ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeijers neslēpj, ka ar savu padoto virsprokuroru Ulmi un Finanšu un ekonomisko noziegumu prokuratūras darbu bijis neapmierināts jau vairākus gadus. Gribot negribot rodas jautājums – ja reiz šai prokuratūrai darba rezultāti bija vāji, bet Ulmja darbs neapmierinošs – kādēļ bija jāgaida KNAB ierosinātais kriminālprocess un kukuļa pieprasīšanas mēģinājums, lai situāciju mainītu?

Ģenerālprokurora paustās neapmierinātības kontekstā kārtējo reizi aktualizējas jautājums par tiesībsargājošo institūciju kapacitāti un darba kvalitāti. Piemēram, pēdējo gadu laikā noilguma dēļ no atbildības izvairījušās vairākas personas ar ekonomiskiem un finanšu noziegumiem saistītās lietās.

Skaļākā no tām laikam gan ir bēdīgi slavenā Rīgas domes „Daimler” kukuļošanas lieta. Kamēr četras personas stājušās tiesas priekšā, divas personas, kuras esot zinājušas par šo noziegumu, bet nav par to ziņojušas, no kriminālatbildības atbrīvotas noilguma dēļ. Šī paša iemesla dēļ 2013. gada jūlijā izbeidza arī kriminālprocesu par bijušo „Parex bankas” īpašnieku Viktora Krasovicka un Valērija Kargina centieniem izvairīties no tiesas lēmuma izpildes par bankā noguldīto līdzekļu apķīlāšanu. Bet 2012. gadā klusi un nemanāmi tā paša noilguma dēļ aizmirstībā nogrima „Latvenergo” trīs miljonu lieta. Izmeklētājiem tā arī neizdevās noskaidrot personas, kuras minēto summu iebāza kabatā.

Saskaņā ar krimināllikumu personu nevar saukt pie kriminālatbildības, ja no dienas, kad tā izdarījusi noziedzīgu nodarījumu pagājuši divi gadi; pieci gadi no mazāk smaga nozieguma izdarīšanas dienas; desmit gadi no smaga nozieguma izdarīšanas dienas; piecpadsmit gadi no sevišķi smaga nozieguma izdarīšanas dienas, izņemot noziegumu, par kuru saskaņā ar likumu var piespriest nāvessodu vai mūža ieslodzījumu.

Varētu jautāt, kāds gan sakars noteiktajā kārtībā neapmaksātai DNS analīzei, kukuļa pieprasīšanai un pirms vairākiem gadiem noilguma dēļ izbeigtiem kriminālprocesiem? Tomēr šāds sakars ir. Noilguma termiņu aprēķina no dienas, kad izdarīts noziedzīgs nodarījums, līdz apsūdzības uzrādīšanai. Ja reiz virsprokurors var pieprasīt kukuli par lēmuma par aresta uzlikšanu mantai atcelšanu, kādēļ gan kāda „saprotoša dvēsele” nevarētu par zināmu atlīdzību par kādu gadiņu novilcināt izmeklēšanu vai apsūdzības celšanu prokuratūrā? Vai sabiedrībai ir garantija, ka iespējamās kukuļņemšanas sērga prokuratūru skārusi tikai šai vienīgajā gadījumā?

Komentēt.