Kas notiks ar Kaimiņa partiju?
27 Okt, 2016. \\ Epicentrā. \\ Nav komentāru.

Skandalozu slavu guvušais deputāts Artuss Kaimiņš paziņojis, ka Ilmāra Poikāna un vēl vairāku partijas “KPV LV” valdes locekļu izstāšanās no šīs organizācijas rindām neesot nekas cits kā politisko nelabvēļu īstenota klasiska partijas graušana no iekšpuses. Tikmēr nu jau bijušie partijas valdes locekļi saka – izstāšanās iemesls bijis Kaimiņa melošana un neskaidrais finansējums. Pēc Ilmāra Poikāna teiktā biedriem netiekot sniegta pilnvērtīga informācija, turklāt notiekot mēģinājumi vilkt iekšā cilvēkus ar neskaidru reputāciju.

Uzreiz jāsaka, ziedotāji ar atbalstu Kaimiņa partijai īpaši nesteidzas – kā liecina KNAB mājas lapā pieejamā informācija, kopš jūlija partija saņēmusi vien 505 eiro. Ir skaidrs, ka ar šādu summu partija pat var nesapņot par, piemēram, tādām aktivitātēm kā dalība pašvaldību vēlēšanās. Tādēļ jo interesantākas šķiet partijas valdi pametušo  teiktais, ka Kaimiņam bijušas nesankcionētas sarunas ar uzņēmēju Vieturu Tamužu, kurš savulaik darbojās arī Sudrabas partijas “No sirds Latvijai” tapšanā, taču pēc tam vainoja partiju neskaidra finansējuma saņemšanā un to pameta. Pēc Poikāna teiktā Tamuža vārds piesaukts brīdī, kad uzsvērts, ka politiskajam spēkam “vajag kāpostu”. Vēl viens pārmetums ir – partijā esot ļoti jūtama advokāta Alda Gobzema ietekme, kuru Kaimiņš pat mēģinājis bīdīt kā iespējamo šīs partijas Rīgas mēra amata kandidātu.

Šobrīd skandāls tikai sāk uzņemt apgriezienus – Kaimiņš sūdzas, ka pēc Poikāna un viņa atbalstītāju izsaukuma policija likusi apmēram 20 politiskā spēka biedriem atstāt telpas, ko partija “KPV LV” izmantojusi biroja vajadzībām. Tiesa, telpu īrnieks gan esot Poikāns, taču partijas dokumentos šī adrese reģistrēta kā partijas birojs. Savukārt Poikāns šodien sola sasaukt preses konferenci, kurā tad informēs par savu redzējumu politiskā spēka iekšienē.

Lai arī vēl oktobrī publiskotie SKDS partiju popularitātes pētījuma rezultāti rāda, ka septembrī par “KPV LV” balsotu 5,8% vēlētāju (augustā 5,3% ), Ilmāra Poikāna, kuru plašāka sabiedrība joprojām atceras kā Neo, un viņa domubiedru aiziešana no partijas varētu iezīmēt arī šī politiskā spēka norieta sākumu. Jo, ja paraugāmies, ko Kaimiņa partija un viņš pats kā neatkarīgais Saeimas deputāts līdz šim paveikuši, tad reālas, konstruktīvas darbības trūkst. Toties netrūkst skaļu izgājienu, kuri skandālus alkstošajai sabiedrības daļai šķituši gana pievilcīgi. Pēdējais no tiem – slepenā viņa un bijušās VID ģenerāldirektores Ingas Koļegovas sarunas ierakstīšana un publiskošana. Pats Kaimiņš toreiz gan uzskatīja, ka paveicis labu darbu un vienīgais parādījis Koļegovu pozitīvā gaismā…

Politisko iniciatīvu jomā Kaimiņš ierosinājis izslēgt alimentu nemaksātājus no dalības iepirkumu procedūrā. Proti, kandidāti jāizslēdz, ja ir konstatēts, ka fiziskā persona, juridiskās personas, šādu personu apvienības biedrs, dalībnieks vai akcionārs ir atzīts par parādnieku Uzturlīdzekļu garantiju fonda likuma izpratnē. Tāpat viņš piedāvājis piedāvā uzturlīdzekļu nemaksātājiem liegt vadīt auto. Tieslietu ministrija pēc tam izteicās, ka priekšlikums par autovadītāja tiesību izmantošanu liegšanu nav vērtējams kā slikts, taču nepieciešams to formulēt samērīgi, lai, piemēram, neierobežotu cilvēku tiesības uz darbu.

Jāatgādina, ka 12. Saeimas vēlēšanās Kaimiņš startēja no Latvijas Reģionu apvienības saraksta, un viņam izdevās no saraksta pēdējās – 35 vietas uzlēkt uz pirmo. Viņš vēlēšanās saņēma 14 393 plusus un 1111 svītrojumus. Latvijas Reģionu Apvienības līderis Mārtiņš Bondars toreiz teica, ka Artuss parlamentā ienestu svaigas vēsmas. Nedaudz vairāk kā gadu pēc vēlēšanām Kaimiņš no Reģionu apvienības Saeimas frakcijas izstājās, jo “jo LRA frakcijas vadība esot kļuvusi par Vienotības līderes Solvitas Āboltiņas dedzīgākajiem atbalstītājiem viņas cīņā par premjera amatu”. Kaimiņš arī apgalvoja, ka pēc Ventspils mēra Aivara Lemberga viņam paustajiem apvainojumiem un publiskas prasības no viņa atbrīvoties neesot sekojusi frakcijas reakcija, kas liekot domāt, ka partija piekritusi Lemberga vērtējumam. Šā gada vasarā viņš paziņoja, ka apsver iespēju kandidēt uz Ventspils mēra amatu.

Saistībā ar Kaimiņa vārdu netrūkst arī tā saucamo “krogu skandālu”. Tikai pāris mēnešus pēc ievēlēšanas viņš pamanījās sarīkot dzēruma jandāliņu “Latvijas 1.rokkafejnīcā”. Sākumā Kaimiņš apgalvoja, ka nav bijis piedzēries, bet kad atklātībā nāca šī skandāla video, nācās vien atzīt, ka tomēr bijis  krietni uzņēmis uz krūts. Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija šai sakarā konstatēja deputāta ētikas kodeksa pārkāpumu, un piemēroja Kaimiņam rakstveida brīdinājumu.

Autors: Rita Krasta

Komentēt.