Klāt vasaras Saulgrieži!
21 Jūn, 2016. \\ Epicentrā. \\ 258 komentāri.

Šodien saule pacēlusies augstākajā debesjuma punktā, un ir klāt vasaras saulgrieži! Tieši šis ir tas posms, kad daba ir pilnbriedā un gatava mums dāvāt visu to labāko, ko ir sarūpējusi! Saulgriežu nakts vienmēr ir bijis mistērijas pilns robežu nojaukšanas laiks. Šajā naktī bija pieļaujams un iespējams viss, kas citkārt tāds nebija, jo iesaistīšanās, saplūšana ar enerģijām un maģiska cilvēku uzpilde ar spēku, kāds šajā naktī plūst starp zemi un debesīm.

Mūsu senčiem bijušas savas tradīcijas, kā sagaidīt vasaras saulgriežus. Šajā dienā pieņemts celties saulei lecot – šodien – plkst. 4:29. Saulītei novēl ilgu mūžu un labu veselību, lūdzot to arī sev un saviem tuviniekiem. Saulgriežu laikā varam izteikt saulei savas vēlēšanās, kurām būtu jāpiepildās līdz nākamajiem Saulgriežiem. Šo dienu sagaidot pieņemts sakopt savu mājvietu, izravēt dobes un nopļaut zāli svinēšanas vietās. Mājas tīrīšanu sāk no sliekšņa un arī pabeidz to pie sliekšņa. Iztīrot gružus un netīrumus, mēs izmetam arī citu lieko, savu laiku pārdzīvojušo, nevajadzīgo, to, ko negribam nest līdzi līdz nākamajiem saulgriežiem. Sievas lasa jāņuzāles, ar meijām un jāņuzālēm pušķo pagalmu, istabas stūrus, galdu, durvis, gultas, apsprauž laukus, dārzus, kūtis… Pie visām ieejām liek dadžus un nātres. Uz grīdas kaisa sasmalcinātas kalmes. Tiesa, mūsdienās šīs Saulgriežu izdarības pārcēlušās uz Līgo vakaru. Tomēr kādēļ gan nepagarināt sev svētku prieku, un neizpušķot māju jau īsto Saulgriežu dienā?

Šajās dienās ieteicams vākt arī ārstniecības augus. Tradicionāli valda uzskats, ka spēcīgākās zāļu tējas ir tās, kas vāktas 20.un 21.jūnijā. saskaņā ar senču ticējumiem šajā dienā jāsavāc trejdeviņas zālītes. Turklāt Jāņu zāles šajās dienās atļauts plūkt visur, un, ja kāds neļauj to darīt, tad senajos laikos viņu uzskatīja par ļaunu cilvēku vai pat burvi.

Vakarā kurina pirtiņu un to bagātīgi izpušķo. Dziednieks Ziedonis Kārkliņš stāsta, ka pirtij jau izsenis ir bijusi nozīmīga vieta cilvēka dzīvē kā vietai, kur iegūt harmoniju miesai, garam un dvēselei, kā vieta, kur parunāties ar Dieviņu. Tātad arī saulgriežu laiks nevar iztikt bez kārtīgas rituālās pirts. Līgo pirts var būt divu veidu. Senāk pirti kurināja vakarā pirms Līgo dienas. Jaunākajos steidzīgajos laikos pirts rituālu bieži apvieno ar Līgo vakara svētīšanu. Un kāpēc gan nē. Saprātīgi plānojot, tas viss ir savietojams. Līgo vakara pirtiņai raksturīga liela augu daudzveidība. Kad tad vēl, ja ne tagad. Sasmalcinātus smaržīgos augus (kalmes, vērmeles, vībotnes u.c.) noberam uz grīdas pērtuvē un pārējās telpās, uz lāvas liekam dažādus ziedošus augus — jo vairāk, jo labāk. Peramies ar trejdeviņās slotiņām. Izmantojam arī visu citu, ko daba dod — medu, mālus, dūņas, u.c. Pērienu labi beigt ar smilgu slotiņu glāstiem. Tas palīdz sakārtot emocijas un piedod uzdrošināšanos. Pēc katra pēriena pelde, vislabāk dabīgā ūdens krātuvē. Starp pērieniem varam padziedāt un arī padejot. Tas viss tikai pastiprinās Saulgriežu nakts burvību.

Jāpiemin, ka senlatvieši pirtī negāja, daloties sieviešu un vīriešu grupējumos. Atsevišķās iešanas tradīciju ieviesa kristieši. Sevišķi jau Līgo naktī ir svarīgi iet kopā, lai valdīt enerģiju harmonija. Latviskā pirts ir vīrieša un sievietes harmonijas vieta, tāpēc izmantosim to šīs nakts mistērijās. Pirts ir gan attīrīšanās rituāls, gan spēku un labo īpašību uzkrāšana, gan vēl daudz kas cits.

Faktiski teju visi gadskārtu, arī Jāņu, rituāli ir saistīti ar auglības un veselības veicināšanu. Pie tādiem pieskaitāma arī rituālā peldēšanās, lai būtu stipri un veseli. Šajā dienā pieņemts arī brist un vārtīties pa rasu. To savāc ar dvieļiem, glabā pudelītēs un izmanto dziedniecībā.  Ziedonis Kārkliņs zina teikt, ka ūdens Saulgriežu naktī iegūst maģisku spēku. Tādēļ šajā naktī, ņemot līdzi Jāņu uguni, jāiet peldēties. Turklāt, lai ūdens dotu visvairāk spēka un enerģijas, peldēties jāiet kailam. Peldas divreiz — pusnaktī un saulītei lecot. Šis rituāls dod milzu spēku un rada iekšēju mieru un līdzsvaru.

Visā Līgo nakts garumā ir vērts peldēties rasā, jo mazajos ūdens pilieniņos maksimāli koncentrēts viss dabas un kosmiskais spēks. Visspēcīgāk tas izpaužas saullēkta momentā. Lūk, daži senču ticējumi par rasu.

Ja sieviete grib pievilināt vīrieti, mazgājas lupstāju rasā.

Meža pļavas rasa dod spēku, atbrīvo no depresijas un skumjām.

Bagātīgi ziedošu pļavu rasa palīdz saglabāt skaistumu.

Vībotņu un vērmeļu rasa palīdz nomazgāt nelabvēļa ļauno aci.

Āboliņa rasa dod harmoniju un spēku.

Piparmētru rasa dod skaidru domāšanu.

Madaru rasa noskaņo uz nerātnībām.

Ja kādai vientuļai būtnei šķiet, ka kāda cita grasās pievākt Līgo naktij noskatīto vīrieti, tad steidzīgi jāsavāc apiņu rasa un jāpiejauc izredzētā dzērienam.

Kad saule riet, plkst.22:22 jāpavada ar laba vēlējumiem un gaišām domām saulīti rietā. Tas dos svētību līdz pat nākamajiem vasaras saulgriežiem.

 

Komentēt.