Korupcijas riski un VID
23 Mai, 2016. \\ Epicentrā. \\ 217 komentāri.

Valsts ieņēmumu dienesta Finanšu policija pagājušajā nedēļā aizturējusi nodokļu inspektoru aizdomās par kukuļa prasīšanu no zemnieku saimniecības līdzīpašnieces, ziņo LTV raidījums “de facto”. Raidījums arī ziņo, ka aizdomu ēna pār minēto inspektoru klājusies jau iepriekš, tikai pie rokas viņš nebijis pieķerts.

Kukulis prasīts no zemnieku saimniecības “Dimzas”, kura ar cūku audzēšanu un gaļas pārstrādāšanu nodarbojas jau divdesmit gadus. 11.aprīlī veikt pārbaudi «Lauku gaļas veikaliņā» ieradušies divi nodokļu inspektori – Zigurds Briņķis un Aigars Kupčus, kurš jau no paša sākuma teicis: “Mēs pašu cilvēki, ar mums var droši runāt, ar mums var droši rēķināties. Mums nav nekādu problēmu”. Uzņēmēja norādījusi, ka viņiem nekā slēpjama nav, lai pārbaudot, kas pārbaudāms. Pēc tam, pēc uzņēmējas stāstītā, sākušie mēģinājumi atrast pārkāpumus par katru cenu, un inspektori pēc algu sarakstu un maršruta lapu pārbaudes secinājuši, ka secinājuši, ka nav uzskaitītas atsevišķas darba stundas. Nekavējoties pārrēķināta nodokļos nomaksājamā summa, un tā pārskaitīta valstij. Taču tad A.Kupčus uzņēmuma līdzīpašniecei pateicis, ka “viņam arī sava alga jānopelna,” un parādījis mobilajā telefonā ierakstītu summu – 1400 eiro. A.Kupčus teicis, ka viņam par saimniecību būs “ļoti stipri jācīnās”, jāiet pie nodaļas vadītājas utml, tādēļ naudu vajadzētu līdz lēmumam par pārbaudes rezultātiem. Uzņēmēja cerējusi, ja viņa nemaksās, un nekaunīgo prasību ignorēs, inspektors rimsies, taču sekojuši vairāki atgādinājuma zvani. Inspektors piekāpies prasītās summas lielumā – ja reiz uzņēmēja nevarot samaksāt 1400 eiro, lai maksājot 700 eiro. Naudas nodošanas laikā inspektors aizturēts.

Pēdējo gadu korupcijas bilance VID

Iepriekšējos gados, runājot par korupciju VID struktūrās, galvenokārt tika minēta muita. 2011. gadā KNAB pat nāca klajā ar atzinumu – korupcija muitas pārvaldē ir sistemātiska un tā izplatīta visos līmeņos. KNAB arī atzina – “atsevišķas krimināllietas liecina par to, ka korupcija pastāv VID iekšienē, proti, ka darbinieki viens otru kukuļo par to, lai noklusētu kādu pārkāpumu, lai dotu kukuli par to, lai kolēģis pieņem kādu prettiesisku lēmumu, kā arī pastāv savstarpēja piesegšana un neziņošana, – kolēģi zina par kolēģu pārkāpumiem, bet neseko aktīva rīcība, tātad piesedz viens otru.”

Pēdējo gadu notikumi saistībā ar par kukuļņemšanu aizturētajiem VID darbiniekiem liecina, ka šī problēma ir izplatīta visas VID struktūrās, un atsevišķi VID darbinieki ne tikai piesedz PVN izkrāpšanas shēmu īstenotājus, bet pat palīdz tās realizēt.

Pēdējo desmit gadu laikā bijušas vairākas skaļas lietas saistībā ar kukuļņemšanu VID. Lūk, tikai dažas no tām.

2006.gadā VID Finanšu policijas pārvaldes Vidzemes reģionālās iestādes izmeklētājs ar starpnieka palīdzību pieprasīja 1 500 latu (2134 eiro) kukuli no kāda Gulbenes uzņēmēja par atteikumu sākt kriminālprocesu saistībā ar uzņēmuma finanšu darījumiem.

2007.gadā atklājās, ka kāda VID amatpersona  no 2002.gada līdz 2007.gadam lietojot finanšu līdzekļus no ārzonas firmai un kādai fiziskai personai piederošajiem banku kontiem, piedalījusies tai ar likumu aizliegtos mantiskos darījumos. Piecu gadu laikā minētā amatpersona, izmantodama fizisku un juridisku personu banku kontiem piesaistītas maksājumu kartes, izlietojusi teju 94 tūkstošus latu (1 33750 eiro).

2008.gadā VID Finanšu policijas vecākais izmeklētājs ar trešo personu starpniecību pieprasījis kukuli 15 000 latu (21 343 eiro) apmērā, lai netiktu sākta pārbaude par kukuļdevēja uzņēmuma darbību. Kādā citā lietā bijušais VID darbinieks, uzzinot par fiziskas personas auditu, uzkūdīja viņu dot kukuli VID amatpersonām un organizējis kukuļa došanu 20 000 latu (28 458 eiro) apmērā.

2009.gadā  kāds muitošanas speciālists maldināja kravas īpašnieku un informēja viņu par nepieciešamību dot kukuli muitas kontroles punkta amatpersonai 200 latu (285 eiro) apmērā, lai muitas darbinieki neveiktu ievestās kravas pārbaudi.

2010.gadā VID Finanšu policijas Iekšējās drošības daļas izmeklētāji, veicot divus izmeklēšanas eksperimentus Starptautiskajā lidostā “Rīga”, pieķēra divus VID darbiniekus kukuļņemšanā. Abos gadījumos kukulis 200 eiro apmērā pieņemts no trešās personas par iespēju šķērsot muitas zonu, neizejot muitas kontroli.

2011.gadā VID Finanšu policija, veicot realizējot operatīvo eksperimentu, aizturēja divus VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētājus brīdī, kad starp tiem tika sadalīts saņemtais kukulis. Viena no Izmeklēšanas daļas amatpersonām, izmantojot savu dienesta stāvokli, pieņēma kukuli 5000 latu (7114 eiro) apmērā, un lielāko daļu summas – 4000 latu (5691 eiro), nodeva kādai citai Izmeklēšanas daļas amatpersonai. Kukulis tika pieņemts par drošības līdzekļa – apcietinājuma nepiemērošanu personām, kas iesaistītas kādā no VID Finanšu policijas pārvaldes lietvedībā esošajiem kriminālprocesiem.

2012.gadā VID atklāja shēmu par sešu miljonu latu (8,5 miljoni eiro) izkrāpšanu. Tās centrā bijis metāllūžņu biznesa uzņēmums “Dīlers”, un neoficiāli tika ziņots, ka shēmas autoriem, iespējams, palīdzējis kāds bijušais Finanšu policijas darbinieks.

2013.gadā izcēlās skandāls saistībā ar plašu PVN izkrāpšanas shēmu. VID aizturēja organizētu grupējumu, kurš, no valsts prasot PVN atmaksu par fiktīviem darījumiem, ilgākā laika periodā tādējādi bija apguvis pusmiljonu latu (septiņsimt tūkstoši eiro). Grupējums darbojies Kurzemes pusē, un nodarbojies ar pārtikas, apģērba un sadzīves tehnikas tirdzniecību. Neoficiāli tika pieļauts, ka šajā shēmā, iespējams, bijuši iesaistīti arī kādi VID darbinieki. Mediji tolaik ziņoja, ka par lēmumu pieņemšanu kāda Liepājas uzņēmēja interesēs, VID darbinieki, iespējams, varētu būt saņēmuši apmēram 100 000 latu lielu kukuli. Tieši pēc šī skandāla Finanšu policijas pārvaldes priekšnieks Kaspars Čerņeckis bija spiests atzīt – “lai cik tas skarbi izklausītos, varu viennozīmīgi pateikt, kad visos pēdējos atklātajos gadījumos ir bijuši iesaistīti bijušie VID darbinieki”.

2015.gadā aizturētas divas augstas muitas amatpersonas, jo anulējušas tranzīta deklarācijas ne tādā veidā kā to prasa normatīvie akti. Kāds uzņēmējs uzrakstījis iesniegumu, ka preces tranzītā neved, un ticis sagatavots lēmums par deklarāciju anulēšanu. Finanšu policijas ieskatā šādas darbības bijušas prettiesiskas.

2016.gadā VID Finanšu policijas pārvaldes darbinieki aizturēja VID Cēsu nodaļas darbinieci, kura vainota par krāpnieciskās shēmas izveidošanu PVN izkrāpšanai, kā rezultātā saskaņā ar sākotnējiem aprēķiniem valsts budžetam nodarītais zaudējumu apmērs pārsniedz 1,7 miljonus eiro. Savukārt šā gada aprīlī aizdomās par kukuļņemšanu un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu aizturēti trīs VID darbinieki. Noziedzīgie nodarījumi ir saistīti ar VID piedziņas darbu.

Pēc VID informācijas cīņa ar negodprātīgiem ieņēmumu dienesta darbiniekiem aizvadītajos gados rezultējusies ar 13 uzsāktām krimināllietām, savukārt 2014. gadā ierosinātas 66 disciplinārlietas, 2015. gadā – 25, bet šā gada pirmajā ceturksnī 12 disciplinārlietas.  Jāatgādina, ka vēl šā gada aprīlī Kaspars Čerņeckis LTV raidījumā “Tieša runa” atzina – no 4000 Valsts ieņēmumu dienesta darbinieku 1700 ir pakļauti paaugstinātam korupcijas riskam”. Starp VID darbiniekiem šobrīd esot identificēti 254 korupcijas riski – lielākā daļa no tiem vērtējami kā augsti un vidēji. Tāpat K.Čerņeckis minēja, ka ir pasākumu plāns, kas paredz 242 konkrētas darbības šo korupcijas risku mazināšanai.

Komentēt.