Medību lauku reiderisms
25 Feb, 2016. \\ Epicentrā. \\ 274 komentāri.

Viltoti dokumenti un paraksti, neizprotamā kārtā noklīdusi nauda un cīņa par zemes platībām, tiesu lietas un, iespējams, pat nopietnu draudu izteikšana – šādi trillera cienīgi pavērsieni jau vairāk kā divus gadus risinās Zaubes pagastā divu mednieku kolektīvu savstarpējos ķīviņos par apsaimniekojamo medību platību sadalīšanu. Savstarpēji konfliktē mednieku makšķernieku kolektīvs “Pērkons”, ko vada Kaspars Bokta, un MMK “Zaube”, ko vada Aigars Meidrops. Nesaskaņas starp kolektīviem sākušās vēl 2010. gadā, 2015. gadā mednieku kašķi risināti pat tiesā, taču risinājuma nav. Tā vietā, saskaņā ar A.Boktas žurnālam “Medības” stāstīto, bijuši draudi medību laikā sarūpēt viņam nelaimes gadījumu.

Kā raksta “Medības”, Kasparu Boktu viņa medību kolēģi plānojuši nošaut. K.Bokta žurnālam stāstīja: “Mednieki apsprieda, ka medību laikā manī ar rikošetu ielaidīšot lodi, savukārt (uzvārds) norādīja, ka tas neesot efektīvs variants, lode ir jāielaiž nevis ar rikošetu, bet pa tiešo, lai uz vietas ir beigts. Savukārt (uzvārds) atzīmēja, ka tas varētu būt ļoti efektīvi, un ar to tad beigtos mūsu problēma, jo medību laikā jau bieži un daudz notiek dažādi negadījumi.” Pēc izskanējušiem draudiem K. Bokta vērsies ar iesniegumu pie “Zaubes” valdes priekšsēdētāja, lūdzot noskaidrot situāciju un konfliktu novērst, taču nekāda rīcība nesekojusi. Tad Valsts Policijas Vidzemes reģiona Cēsu pārvaldes iecirknī ierosināts kriminālprocess, uzklausīti liecinieki, un lieta izbeigta. Policija nospriedusi, ka tā bijusi tikai mednieku savstarpējo viedokļu apmaiņa.

Pirms vairākiem gadiem tagad konfliktējošās puses darbojās vienā mednieku makšķernieku kolektīvā “Zaube””. Kopā izveidoja mednieku mājas, veica pievedceļu rekonstrukciju, apsaimniekoja medību platības un slēdza līgumus ar zemju īpašniekiem. Taču tad K.Boktam kļuvis zināms par medību līgumu viltojumiem, kā arī radušies daži neērti jautājumi par MMK “Zaube” finanšu datu patiesumu un nekur neatspoguļoto skaidrās naudas plūsmu. K.Bokta, zinot, cik skaidrās naudas iekasēts no katra mednieka, gribējis noskaidrot, kur īsti tā palikusi un kādām vajadzībām izlietota. Viņa interese neesot patikusi MMK “Zaube” valdei un tās amatpersonām. Pret K.Boktu un viņa domubiedriem sākušās represijas, un valde nolēmusi par citādi domājošo izslēgšanu no kolektīva. Izslēgtie divdesmit “Zaubes” biedri nodibināja savu mednieku kolektīvu “Pērkons,” un ķērās pie savu līgumu slēgšanas ar zemju īpašniekiem. Rezultātā mednieki esot ieguvuši arī daudz informācijas par MMK “Zaube” valdes un tās amatpersonu, iespējams, pretlikumīgajām darbībām, dienesta pilnvaru pārsniegšanu, ietekmes tirgošanu, amatpersonai noteikto ierobežojumu pārkāpšanu, izvairīšanos no darījumu ar skaidro naudu deklarēšanu un izvairīšanos no nodokļu nomaksas, kā arī par nelikumīgu komercdarbību biedrības ietvaros. Par pārkāpumiem informējuši arī Valsts mežu dienestu, taču rezultāta nesot. VMD arī atsakoties, kā to paredz likums, pārbaudīt MMK “Zaube” esošo medību līgumu atbilstību likuma prasībām aktualizāciju. Ievērības cienīgs ir fakts, ka pēc “Pērkona” sūdzībām valsts policijā un Zemkopības ministrijā, vīriem neoficiāli esot paskaidrots, ka esot ļoti liels spiediens “no augšas”, un tādēļ atbildīgie dienesti neko šai lietā nevarot darīt. Taču kamēr atbildīgie dienesti klusē, konflikts turpina uzņemt apgriezienus.

Autors: Guna Apse

Komentēt.