Mediji saņem anonīmu vēstuli par VID ģenerāldirektores turību
20 Mai, 2016. \\ Epicentrā. \\ 207 komentāri.

Vairāki Latvijas mediji saņēmuši nezināmu personu parakstītu vēstuli, kurā apgalvots, ka valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ināra Pētersone dzīvojot pāri saviem līdzekļiem. Vēstules autori parakstījušies kā “mēs, VID kolektīvs”, un tajā aprakstīti gan Pētersones ģimenei piederošie īpašumi un pievienotas to fotogrāfijas, gan arī apgalvots, ka VID vadītājas dzīvesveids neatbilst viņas ienākumiem. Proti, Pētersones īpašumu Bauskā kopjot algoti cilvēki, kas atlīdzību saņemot aploksnē, bet Pētersones meita mācoties Bristoles universitātē, kuras mācību maksu nevarot atļauties pat daudzi turīgi uzņēmēji. Jāatzīmē, ka nekādi pierādījumi, kas apliecinātu vēstulē minēto, tai nav pievienoti. Pati Pētersone norāda, ka tas ir mēģinājums veikt nomelnošanas kampaņu, kuru īstenojot cilvēki, kuriem pārmaiņas VID traucē turpināt iepriekš darīto.

Pētersones kundzes teiktais par “iepriekš darīto” liek domāt, ka VID, iespējams, tiešām notiek brīnumu lietas. Jau rakstījām, ka VID notiek rotācija, kura skars arī 22 VID struktūrvienību vadītājus un arī augsta līmeņa darbiniekus. Kopumā dažādas skar 39 VID darbiniekus. Amatos VID struktūrās paredzēts pārcelt 34 darbiniekus, bet pieci tiks pārcelti uz Ieslodzījuma vietu pārvaldi. Vēl marta sākumā rotācija tika minēta kā veids, lai cīnītos ar iespējami negodprātīgajiem VID darbiniekiem. Turklāt marta sākumā mediji ziņoja, ka tā saucamajā “melnajā sarakstā” esot iekļauti 173 darbinieki, kuriem ir aizdomīgi lieli ienākumi, bet nedēļu vēlāk finanšu ministrei Danai Reizniecei-Ozolai iesniegtajā sarakstā bija vairs tikai 29 uzvārdi. Iespējami negodprātīgo darbinieku rotācijas ideju skarbi kritizēja kā Sabiedrība par atklātību “Delna”, tā arī atsevišķi politiķi. “Delnas” vadītājs Jānis Volberts izteicās – “ja negodprātīgo pārliec no tomātu uz gurķu lauku, apetīte nemazināsies.” Turklāt, ar šādu soli tiks raidīts slikts signāls negodprātīgajiem valsts pārvaldes darbiniekiem – par pārkāpumiem var nesaņemt sodu un turpināt strādāt valsts pārvaldē. Arī Valsts prezidents Raimonds Vējonis norādīja, ka negodprātīgo darbinieku rotācija nav pareizākais solis, kā risināt situāciju VID, un tā būtu situācijas risināšana no “nepareizā gala”. Turklāt pēc informācijas par atsevišķu VID darbinieku negodprātību izskanēšanas, “pārrotētajiem” darbiniekiem nāksies rēķināties ar to, ka viņus, ļoti iespējams, uzlūkos kā Pētersones “melnā saraksta” figurantus.

Pirms dažām dienām – 17. maijā VID ģenerāldirektore paziņoja, ka nolemts likvidēt aptuveni 470 štata vietas, VID darbinieku skaits no nākamā gada 1. janvāra tikšot samazināts par aptuveni 13%. Šāds lēmums esot pieņemts tādēļ, ka nepietiekamā finansējuma dēļ ieņēmumu dienests nonācis bezizejā. Proti, lai varētu maksāt atbilstošas algas augsti kvalificētiem darbiniekiem, daļa pārējo jāatlaiž. Darbinieku vērtēšana un atsijāšana tikšot veikta līdz gada beigām. Sākti arī četri kriminālprocesi, kuros iesaistīti deviņi VID darbinieki.

Komentēt.