Miljonāru Māri Martinsonu pratina jaunā korupcijas lietā
16 Mai, 2016. \\ Epicentrā. \\ 296 komentāri.

Pagājušajā nedēļā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs kādā korupcijas lietā aicinājis uz pratināšanu ietekmīgo ar politiķiem saistīto miljonāru Māri Martinsonu, ziņo LTV raidījums “de facto”. Martinsons uz pratināšanu ieradies tikai pēc tam, kad KNAB jau dienu iepriekš bijis pieņēmis lēmumu par viņa piespiedu atvešanu. Korupcijas lietu, kurā pratināts Martinsons, KNAB esot uzsācis šogad. Atsaucoties uz izmeklēšanas interesēm, birojs minēto kukuļdošanas lietu pagaidām nekomentē. Ar Māri Martinsonu jau iepriekš saistītas korupcijas lietas. Zināmākā no tām ir saistīta ar SIA “Moduls Rīga” iespējamo dalību 11 miljonu PVN izkrāpšanas shēmās. Savukārt 2015. gadā saistībā ar SIA “Evopipes” mēģinājumu izkrāpt ES struktūrfondu līdzfinansējumu, tiesa Mārim Martinsonam piemēroja 21 000 eiro lielu soda naudu.

Izmeklēšanu saistībā ar krāpnieciskajām PVN shēmām, kuru rezultātā valsts nodokļos neieguva 11 miljonus eiro, Finanšu policija sāka 2014. gada vasarā. Starp uzņēmumiem, kuri, iespējams, izmantojuši mākslīgi izveidotu firmu pakalpojumus, lai valstij izkrāptu pievienotās vērtības nodokli, minēja arī “Moduls Rīga” vārdu. Toreiz policija veica kratīšanas 87 objektos, tanī skaitā arī “Moduls Rīga” birojā Pārdaugavā. 2014. gada augustā “Moduls Rīga” kontiem uz izmeklēšanas laiku iesaldēja finanšu līdzekļus, bet pašu Martinsonu īslaicīgi aizturēja. Pēc skandāla sākuma viņš 2014. gada septembrī pameta firmas valdes priekšsēdētaja amatu, bet 2015. gada septembrī atkāpās arī no SIA “Moduls Rīga” padomes priekšsēdētāja vietnieka amata. Jāpiebilst, ka “Moduls Rīga” savu dalību krāpnieciskajās shēmās kategoriski noliedza.

Moduls Rīga” ir pazīstams ar to, ka uzņēmums regulāri saņēmis valsts un pašvaldību pasūtījumus. Jo īpaši veiksmīga izvērtās uzņēmuma sadarbība ar Rīgas pašvaldību – pēdējo gadu laikā tas viens vai pilnsabiedrībā remontējis galvaspilsētas skolas un bērnudārzus par vairāk nekā 20 miljoniem eiro. Šis uzņēmums, tāpat kā vēl četrpadsmit uzņēmumi atrodas pilnīgā vai daļējā SIA “MM investīcijas” kontrolē. 2012. gadā par SIA “MM investīcijas” vienīgo īpašnieku kļuva tolaik 19 gadu vecais Māra Martinsona dēls Mārcis Martinsons. 2014. gadā viņa īpašumā nonāca arī 70 % SIA “Profs Real Estate” kapitāldaļas. 2015. gadā Mārcis Martinsons ar 30 093 704 eiro lielu peļņu nokļuva Latvijas lielāko pelnītāju TOP 100 saraksta augšgalā, aiz sevis atstājot gan līdzšinējos līderus ABLV Bank īpašniekus, un arī tādus uzņēmums kā LMT un Lattelecom.

Nav izslēgts, ka Mārcis Miķelsons Latvijas lielākā pelnītāja godu zināmā mērā guvis pateicoties tēva – Māra Martinsona krimināla rakstura nepatikšanām. Šādos gadījumos uzņēmumu pārrakstīšana uz cita ģimenes locekļa vārda nav nekas jauns. Jāatgādina, ka nopietnas nepatikšanas Māri Martinsonu piemeklēja jau 2013. gadā, kad viņam tolaik pastarpināti piederošo uzņēmumu “Evopipes” vainoja ES struktūrfondu līdzfinansējuma izkrāpšanas mēģinājumā. Minētais uzņēmums Jelgavā uzcēla plastmasas cauruļu un citu izstrādājumu rūpnīcu, un iekārtu iegādei Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā pretendēja uz struktūrfondu līdzfinansējumu. LIAA uzskatīdams, ka “Evopipes” mākslīgi sadārdzinājis iepērkamo iekārtu cenu, projektu līdzfinansēt atteica un vērsās policijā. Tika ierosināts kriminālprocess, kurā Māri Martinsonu un “Evopipes” valdes priekšsēdētāju Edgaru Viļķinu apsūdzēja par dokumentu viltošanu un krāpšanas mēģinājumu, un lieta nonāca līdz tiesai. 2015. gadā tiesa katram piemēroja 21 600 eiro lielu sodu. M. Martinsons piemēroto soda naudu samaksāja jau nākamajā dienā pēc tiesas nolēmuma.

Jāpiebilst, ka smagākais sods par krāpšanu lielā apmērā paredz no diviem līdz desmit gadiem ilgu cietumsodu, taču uzņēmēji tika cauri vien ar soda naudu. Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētā prokuratūra tolaik skaidroja – šāds sods piemērots tādēļ, ka reāls kaitējums valstij netika nodarīts, un tā kā apsūdzētie vainu atzinuši un sadarbojušies, prokuratūra nolēmusi, ka var slēgt vienošanos par sodu. Pats Māris Martinsons tikmēr publiski uzsvēra, ka nevienu brīdi nav bijis shēmas autors un nav piedalījies naudas izkrāpšanā.

Par ko ierosināta korupcijas lieta, kuras ietvaros KNAB pagājušonedēļ pratinājis Māri Martinsonu, nav zināms. KNAB izmeklēšanas interesēs no jebkādiem komentāriem atturas.

Rita Krasta

Komentēt.