Truksnis aizturētā statusā. Jūrmala atkal “zem viļņa”
05 Okt, 2016. \\ Epicentrā. \\ Nav komentāru.

KNAB 4.oktobrī veica kratīšanu Jūrmalas mēra Gata Trukšņa kabinetā. Pēc Trukšņa advokāta Jāņa Rozenberga teiktā, viņa klients šobrīd ir aizturētā statusā un veselības problēmu dēļ atrodas Jūrmalas slimnīcā, kur viņu apsargā KNAB darbinieki. Pietiek.com ziņo, ka ar “zaļo pūķi” diezgan tuvās attiecībās esošo Truksni kratīšana tā satraukusi, ka tās laikā viņš izdzēris nezināmu daudzumu alkoholiska dzēriena, un, tā kā iepriekš lietojis medikamentus, rezultātā nogādāts slimnīcā. Tiesa, zinoši cilvēki pieļauj varbūtību, ka Truksnis šāda veidā vienkārši “paņēmis pauzi”. Ziņots arī, ka trīs KNAB pārstāvji no Jūrmalas domes ēkas iznesuši vienu melnu koferi un vairākas lielizmēra aploksnes. Pēc aģentūras LETA informācijas lieta pret Truksni sākta par iespējamiem partiju finansēšanas pārkāpumiem. Tiek arī ziņots, ka 4.oktobrī KNAB aizturējis arī miljonāru Jūliju Krūmiņu, kura uzņēmējdarbība saistīta ar nekustamo īpašumu attīstīšanu Jūrmalā. Plašākus komentārus viņa advokāts Egons Rusanovs pagaidām nesniedz.

Kopš laikiem, kad Jūrmalā meklēja “lielāko kretīnu”, šī kūrortpilsēta iegājusi vēsturē kā pašvaldība, kuras vadītājiem visbiežāk bijušas darīšanas ar tiesībsargājošām iestādēm. Pēc KNAB veiktās kratīšanas Jūrmalas mēra Gata Trukšņa kabinetā un pēdējā steidzamās došanās uz ārstniecības iestādi, nevar izslēgt iespēju, ka Jūrmala var kļūt par pilsētu, kurā pēdējo sešpadsmit gadu laikā jau pieciem mēriem būs iznākusi darīšana ar tiesu.

Andrejs Inkulis

Kā pirmais šo bēdīgo statistiku atklāja bijušas Rīgas (1990. – 1992.g) un Jūrmalas (1994. – 1997.g) mērs Andrejs Inkulis. 1999.gadā Inkulim Rīgas tiesu apgabala prokuratūra uzrādīja apsūdzību par mantas piesavināšanos lielos apmēros, jo viņš, apejot domes lēmumu, parakstījis galvojumu individuālā uzņēmuma “Dita” īpašniekam Andrim Tiltniekam, lai viņš no “Parex bankas” varētu saņemt 150 000 latu (213 430 eiro) lielu kredītu. Tomēr 2000.gadā Jūrmalas pilsētas tiesa Inkuli attaisnoja nozieguma sastāva trūkuma dēļ. Savukārt 2009. gadā Inkuļa vārds bija saistīts ar tā dēvēto Rīgas domes amatpersonu kukuļošanas krimināllietu. Inkulis līdz ar uzņēmēju Ināru Vilkasti un Igaunijas pilsoni Prītu Tomingu tika apsūdzēts kukuļdošanā. Inkulis apsūdzības juridisko kvalifikāciju neatzina, un apgalvoja, ka kļuvis par upuri izspiešanai, nevis devis kukuli. Inkulim tiesa piesprieda 24 000 (34 149 eiro) latu lielu naudas sodu.

Juris Hlevickis

Skaļākais ar Jūrmalas vārdu saistītais skandāls bija Jūrmalgeita 2005. gadā.  Skandāls bija saistīts ar 20 000 eiro liela kukuļa piedāvāšanu Jūrmalas domes deputātam Ilmāram Ančānam, lai viņš 2005. gada 18. martā paredzētajā domes sēdē atbalstītu Jura Hlevicka kandidatūru (Jūrmalas domes priekšsēdētājs no 2003. – 2005. gadam) pilsētas mēra amatam. Ančāns par notikušo ziņoja KNAB, kas arestēja vairākas personas. Viens no skandāla galvenajiem varoņiem bija uzņēmējs Germans Milušs, kurš cītīgi sazvanījās ar Jaunā centra deputātu kandidātiem Gvido Hariju Volbrugu un Leonīdu Lasmani, kurš, savukārt, uzturēja sakarus ar Ančānu. Volbrugs domes tualetē iebāza Ančānam kabatā aploksni ar 20 000 eiro, taču viņš jau bija sazinājies ar KNAB un nobalsoja pretēji pasūtījumam. Hlevickis vēlāk tika vainots par to, ka Ančānam par balsojumu piedāvājis amatu Bulduru slimnīcas padomē.

Apmēram gadu pēc Jūrmalgeitas notikumiem atklātībā parādījās drošības iestāžu noklausīto telefonsarunu ieraksti. Frāzes “Paņēma. Un uzmeta” un “vajag tagad nobalsot par pašu  lielāko kretīnu” jau stabili ieņēmušas vietu tautas mutvārdu folklorā.

Pēc visas šīs jezgas Lasmanis un Milušs nozuda bēgļu gaitās, savukārt Volbrugs atzina vainu — viņam piesprieda trīs gadus nosacīti. „Iesēdināja” tikai Hlevicki, piespriežot cietumsodu uz pieciem gadiem. Mediji ziņoja, ka Milušs dzīvo Krievijā un, visticamāk, pieņēmis Krievijas pilsonību.

Juris Hlevickis cietumā pavadīja trīsarpus gadus. Pēc tam Jūrmalas mērs Gatis Truksnis viņu pieņēma par savu padomnieku. Hlevickis medijiem vēlāk uzsvēra, ka naudu nevienam piedāvājis nav, bet amatu dalīšana savējo starpā nav noziegums.

Ģirts Trencis

2008.gadā KNAB jaunievēlētajam Jūrmalas mēram Ģirtam Trencim (2008.g. oktobris – 2009.g. jūlijs), iepriekš Jūrmalas Domes Ekonomikas un attīstības nodaļas vadītājam, tikai četras dienas pēc stāšanās amatā piemēroja aizdomās turamā statusu krimināllietā, kurā par valsts amatpersonai noteikto ierobežojumu pārkāpšanu tika apsūdzēts bijušais pašvaldības SIA “Jūrmalas slimnīca” valdes priekšsēdētājs Juris Tračums. Kriminālprocesā bija noskaidrots, ka Trencis būdams vienīgais pašvaldības kapitālsabiedrības kapitāla daļu turētāja pārstāvis SIA “Jūrmalas slimnīca” un pilnvarots pieņemt kapitālsabiedrības dalībnieku sapulces lēmumus, veicis tīšas darbības, kas pārsniedza viņam ar normatīvajiem aktiem piešķirto tiesību un pilnvaru apjomu un bija pretrunā ar likumā noteikto. Lai arī Trencis apgalvoja, ka šāds statuss viņam noteikts politisku motīvu dēļ, viņš tika izdots kriminālvajāšanai un Rīgas apgabaltiesa viņam piesprieda 200 stundu piespiedu darbu ar viena gada aizliegumu ieņemt amatus valsts un pašvaldību iestādēs.

Raimonds Munkevics

2010.gada maijā Jūrmalu satricināja jauns skandāls. KNAB aizturēja pilsētas mēru Raimondu Munkevicu (2006.g. – 2008.g., 2009.g. – 2010.g.) par 5000 latu (7114 eiro) kukuļa piedāvāšanu domes deputātei Ivetai Blauai, lai nodrošinātu labvēlīgu rezultātu 20.maijā gaidāmajā neuzticības balsojumā. Munkevicu un otru lietā iesaistīto – Normundu Pīrantu apcietināja, taču vēlāk pret drošības naudu no apcietinājuma atbrīvoja. Tiesāšanās ilga gadiem, līdz Rīgas pilsētas Kurzemes rajona tiesa 2016. gada februārī Munkevicam piesprieda naudas sodu 135 minimālo mēnešalgu vai 49 950 eiro apmērā, bet Pīrantam – 47 360 eiro. Munkevics komentējot spriedumu teica:  „Katrā ziņā tas ir labāk nekā reāls cietumsods. No otras puses, esmu atzīts par vainīgu, lai gan uzskatīju, ka neesmu vainīgs.” Rīgas apgabaltiesa 23.novembrī šo krimināllietu skatīs apelācijas kārtībā.

Autors: Rita Krasta

Komentēt.