Turcijā kārtējais teroristu sarīkotais sprādziens
29 Jūn, 2016. \\ Epicentrā. \\ 252 komentāri.

Otrdienas vakarā pasauli pāršalca traģiska vēsts par kārtējo teroristu pašnāvnieku sarīkoto sprādzienu. Turcijas lielākās pilsētas Stambulas Ataturka lidostas ielidošanas zālē trīs teroristi no kalašņikova automātiem atklāja uguni pa lidostas apmeklētājiem, un tad detonēja sprāgstvielas. Pēc jaunākās informācijas bojā gājis 41 cilvēks, bet vairāk kā 140 ievainoti.

Šobrīd jau ir zināms, ka starp bojāgājušajiem bijuši arī ārvalstnieki – vismaz viens Irānas, un viens Ukrainas pilsonis. Saskaņā ar Latvijas vēstnieka Turcijā Ata Sjanīša sniegto informāciju, Latvijas valstspiederīgie uzbrukumā nav cietuši. Var uzskatīt, ka mūsu valsts pilsoņiem neiedomājami paveicies, jo neilgi pirms uzbrukuma šajā lidostā piezemējās arī aviokompānija “Turkish Airlines” lidmašīna no Rīgas. Pēc aculiecinieku stāstītā, terorakta laikā tās pasažieri atradušies tikai kādus pārsimts metrus no dokumentu kontroles.

Raidsabiedrība BBC vēsta – Turcijas premjerministrs Binali Jildirims naktī uz trešdienu paziņojis, ka, pēc sākotnējām ziņām, uzbrukumā vainojams grupējums “Daesh”.

Šajā gadā Turciju jau satricinājuši teroristu sarīkoti sprādzieni. 19. martā Stambulā iecienītajā tūristu pastaigas vietām – Istiklala ielā iepretī lielveikalam “Demiroren” terorists pašnāvnieks aktivizēja spridzekli, un  sprādzienā bojā gāja četri cilvēki, bet 36 tika ievainoti. Divpadsmit no viņiem bija ārvalstu tūristi. Tikai pāris mēnešus iepriekš – 12 janvārī Stambulas vēsturiskajā centrā Sultanahmetas laukumā netālu no Teodosija obeliska uzspridzinājās terorists pašnāvnieks, kāds 1988. gadā dzimis Sīrijas pilsonis. Sprādzienā dzīvības zaudēja 13 cilvēki, un vairāki tika ievainoti. Deviņi no bojā gājušajiem bija vācu tūristi. Martā sprādziens nogranda arī Turcijas galvaspilsētā Ankarā, netālu no autobusu pieturām pie Ankaras galvenā laukuma. Netālu no tā atrodas arī valdības ēkas un ministrijas. Šajā sprādzienā bojā aizgāja 27, bet ievainoti tika 75 cilvēki. Tikai mēnesi iepriekš – 17. februārī šķietami ļoti drošā rajonā, kur atrodas parlaments un Turcijas militārās virsvadības ēkas, ar sprāgstvielām pildīta automašīna piebrauca un uzsprāga uz ielas blakus armijas autobusiem. Šajā teroraktā bojā gāja 29 cilvēki, bet vairāk kā 61 tika ievainoti. Savukārt 2015. gada oktobrī divi sprādzieni nogranda pie Ankāras centrālās dzelzceļa stacijas. Šie sprādzieni aiznesa 95 dzīvības, bet ievainojumus guva 246 cilvēki.

Turcijā, kura savulaik bija viena no iecienītākajiem tūrisma galamērķiem, ievērojami sarucis ārvalstu tūristu skaits. Saskaņā ar šīs valsts tūrisma industrijas datiem Turciju pēc minētajiem sprādzieniem apmeklē uz pusi mazāk japāņu tūristu, ievērojami mazāk vāciešu, un pa trešo daļu sarucis itāliešu tūristu skaits. Turcijas viesnīcas un kūrorti ievērojami samazina cenas, taču apmeklētāju pieplūdumu tas neveicina. Var prognozēt, ka apšaude un sprādzieni Stambulas Ataturka lidostā šīs valsts tūrisma industrijai dos kārtējo nopietno triecienu.

Latvijas Ārlietu ministrijas mājaslapā ceļotāji jau labu laiku tiek aicināti rūpīgi izvērtēt nepieciešamību apmeklēt Turcijas lielākās pilsētas, kā arī būt īpaši piesardzīgiem tajās, izvairīties no vietām, kur pulcējas liels cilvēku skaits. Pēc apšaudes Ataturka lidostā ĀM stingri iesaka jebkuram, kas dodas uz minēto valsti, pirms ceļošanas iegādāties dzīvības un veselības apdrošināšanas polisi, kas paredz arī repatriāciju slimības vai nāves gadījumā, kā arī reģistrēties konsulārajā reģistrā.

Komentēt.