Vai spirta ražotni apdraud valsts sankcionēts reiderisms?
05 Mai, 2016. \\ Epicentrā. \\ 224 komentāri.

Pirms gada SIA “Biodegviela”, kura saimnieko Kalsnavas spirta rūpnīcā, paziņoja – rūpnīcā sākta zaļā jeb bioloģiskas izcelsmes etilspirta ražošana, un stāstīja par plāniem uzbūvēt graudu kalti apmēram 0,5 – 0,7 eiro vērtībā. Tagad rūpnīcas licence ir anulēta, un uzņēmums apsūdz VID ierēdņus reiderismā – mēģinājumā ar legālām metodēm novest uzņēmumu līdz maksātnespējai. Savukārt VID ģenerāldirektores vietnieks Kaspars Čerņeckis norādījis, ka uzņēmuma pārstāvji izplata par VID nepatiesu un apvainojošu informāciju. Kas īsti noticis?

Uzņēmuma nedienas sākās pērnā gada novembra beigās, kad uz autoceļa Koknese – Rīga muitas policija apturēja kravas mašīnu ar gandrīz 10 tonnām tīra spirta bez tā izcelsmes dokumentiem. Policija sāka izmeklēšanu, lai noskaidrotu, vai minētā krava nenāk no Kalsnavas spirta rūpnīcas, bet VID SIA “Biodegviela” ražotnē tanī pašā dienā uzsāka pārbaudi. Tās rezultātā 2016. gada martā uzņēmumam anulēja licenci. VID apgalvo – kā atbildīgās amatpersonas par spirta apriti norādīti darbinieki, kuri uzņēmumā jau vairākus gadus nestrādājot, bet pie vienas metilspirta kolonnas esot atklāts krāns, kuru, neskatoties uz plombu, varot vērt vaļā un ciet. Savukārt SIA “Biodegviela” valdes loceklis Aleksejs Aleksejevs uzsver – minētā mērierīce ir Eiropas vadošā skaitītāju ražotāja “Krohne” skaitītājs, bet VID rekomendējis citu, kas uzskaiti veic pat nekvalitatīvāk  nekā jau esošā mērierīce. “Krohne” rūpnīca pat esot piedāvājusi VID darbiniekiem ekskluzīvu piekļuvi mērinstrumenta datiem, izslēdzot jebkādu iespēju jebkuram citam tikt pie mērījumiem un tos jebkādā veidā ietekmēt, tomēr VID tas neesot apmierinājis. SIA “Biodegviela” ieskatā licences anulēšana rūpnīcai esot konkurentu pasūtījums, un tās mērķis ir ražotnes darba kavēšana. To pierādot arī VID Nodokļu pārvaldes Pakalpojumu un tirdzniecības vietu pārbaužu daļas 1. nodaļas galvenā inspektora Ingusa Kļaviņa aizdomīgās darbības uzņēmuma pārbaužu ietvaros. Pārbaužu laikā viņš regulāri sazvanījies ar kādu citu personu un saskaņojis darbības, neizskaidrojamu iemeslu dēļ vienas un tās pašas pārbaudes veiktas atkārtoti, kā arī meklēti absurdi iemesli atskaišu protokolu aizpildīšanai, kas kalpotu par iemeslu ražotnes slēgšanai. Uzņēmuma ieskatā ļaunprātīga rīcība saskatāma arī VID Akcīzes preču aprites daļas vadītājas Baibas Šmites-Roķes darbībās. SIA Biodegviela rīcībā esot informācija, kas “norādot uz nopietnām aizdomām par atsevišķu negodprātīgu VID darbinieku tiešu vai netiešu ieinteresētību ietekmēt tirgus pārdali spirta ražošanas nozarē”. Minēto informāciju uzņēmums iesniedzis tiesībsargājošās institūcijās.

Uzņēmuma ražošanas apturēšanai ir smagas sekas. Vismaz 40 zemniekiem šā iemesla dēļ nav iespējas jau ilgstoši realizēt savu produkciju, un viņi ir palikuši bez ienākumiem. Bez darba palikuši arī vairāk kā 70 uzņēmuma darbinieki, un daļa no viņiem jau reģistrējušies kā bezdarbnieki. Pēc A.Aleksejeva paustā, 45 ģimenes palikušas bez apkures, apturēta arī biogāzes ceha darbība, radot bīstamus apgrūtinājumus 6000 kubikmetru digistāta un 2000 kubikmetru bioloģisko iekārtu dūņu utilizācijai, tādējādi radot nopietnus draudus ekoloģiskai katastrofai Kalsnavas pagasta Jaunkalsnavas apkārtnē.

SIA “Biodegviela” pārstāvji pēc palīdzības vērsušies gan pie zemkopības ministra Jāņa Dūklava, gan Ekonomikas ministrijā, taču pagaidām problēmai risinājums nav rasts. VID norāda, ka anulētu licenci atjaunot nav iespējams un tā jāizsniedz no jauna, bet A.Aleksejevs uzsver – ja licence netikšot atjaunota, “Bioegviela” rīkos piketu pie VID un valdības ēkas.

Jāpiebilst, ka SIA “Biodegviela” Kalsnavas spirta rūpnīcas modernizācijā kopumā ieguldījusi 12 miljonus eiro, un šobrīd tā ir vienīgā etilspirta ražotne Latvijā un vienīgā biogāzes stacija, kas ražo elektroenerģiju no etilspirta ražotnes atkritumiem. Uzņēmums ir arī viens no lielākajiem darba devējiem Madonas novadā. Pēdējo divu gadu laikā SIA Biodegviela nodokļos Latvijas valstij ir samaksājusi 500 000  eiro. Pie šādiem apstākļiem gribot negribot jāuzdod jautājums – vai tiešām šāda līmeņa ražojoša uzņēmuma iznīcināšana, kas neizbēgami notiks, ja licence netiks atjaunota, Latvijai ir izdevīga?

Rita Krasta

Komentēt.