Cik precīzi ir alkometru rādījumi?
05 Aug, 2016. \\ Procesi Latvijā eksperimenti. \\ 10 komentāri.

Pirms laba laika mani apturēja ceļu policija, un lika “iepūst trubiņā”. Saprātīga un vajadzīga rīcība. Iepūtu, un apstulbu. Aparāts uzrādīja 0,2 promiles! Ja iepriekšējā vakarā būtu iedzēris kaut vai aliņu, neteiktu neko. Taču alkoholu nebiju lietojis vismaz pāris nedēļas, nebiju pirms tam smēķējis vai lietojis mutes atsvaidzinātāju, kas arī teorētiski varētu ietekmēt rādījuma rezultātu.

Tā kā koncentrācija bija mazāka par likumā noteikto, otro mērījumu neveica, protokolu nesastādīja, un ļāva braukt tālāk. Bet man radās jautājums – cik lielā mērā vispār var uzticēties alkometru rādījumiem. Pastāstīju par šo gadījumu draugiem, un aizmirsu. Viņi gan nē. Pēc laiciņa viņi dzimšanas dienā man pasniedza dāvanu –alkometru. Atcerējāmies gadījumu ar manām 0,2 promilēm, pasmējāmies un nolēmām paskatīties, ko rāda mans jaunais alkometrs. Tālāk seko pats interesantākais – pirms tam nedēļu alkoholu nebiju  lietojis ne grama. Savedu aparātu darba kārtībā, iepūtu un apstulbu – alkometrs rādīja 1,7 promili! Tātad saskaņā ar tā rādījumu man vajadzēja būt krietnā reibumā. Par to, ka lētie alkometri mēdz rādīt visādas blēņas biju dzirdējis, taču draugi, būdami pārsteigti ne mazāk par mani, apliecināja, ka uzdāvinājuši man vienu labākajiem pieejamiem personīgai lietošanai domātiem aparātiem par 119 eiro. Nospriedām, ka acīmredzot aparāts ir jauns, un viņam vienkārši jāiestrādājas. Vēl pēc laika tai pašā kompānijā krietni iedzērām. Biju izdzēris apmēram puslitru degvīna, un tas pavisam noteikti nav maz, kad radās doma paskatīties, ko alkometrs rāda tagad. Iepūtu, un aparāts liecināja, ka esmu gandrīz vai skaidrs kā stikliņš – 0,4 promiles! Vērsos pie pārdevēja, un man ieteica, ka aparātam vajadzīga kalibrēšana, kura maksā 15 eiro. Šis gadījums man liek uzdot jautājumu – kā ir ar policijas alkometru rādījumu uzticamību? Ja reiz mans aparāts rāda brīnumu zīmes, kuri ir garantija, ka arī kādam krietni vairāk par pāris aliņiem iedzērušam pilsonim šādas agregāts neuzrāda vēl pieļaujamās 0,5 promiles?

Andrejs

Procesilatvija.lv skaidro, ka alkohola pārbaudi transportlīdzekļa vadītāja izelpā reglamentē Ministru kabineta noteikumi Nr.15 “Kārtība, kādā nosakāma alkohola koncentrācija asinīs un izelpotajā gaisā un konstatējams narkotisko vai citu apreibinošo vielu iespaids”. Ja pirmajā mērījumā uzrādās paaugstināts alkohola līmenis izelpā, tad mērījums pēc 15-20 minūtēm jāveic atkārtoti. Jaunajiem vadītājiem, kam stāžs ir līdz diviem gadiem, atļautais promiļu daudzums ir 0,2. Ja vadītājam ir aizdomas, ka alkometra rādījums nav pareizs, viņam ir tiesības no alkometra pārbaudes atteikties un doties uz medicīnisko pārbaudi. Arī pēc otrā mērījuma, ja šoferis apgalvo, ka nav dzēris un promilēm nav jābūt, viņam ir tiesības braukt uz medicīnisko pārbaudi. Uz pārbaudi persona jānogādā divu stundu laikā.

Būtiski, ka alkometram jābūt verificētam Ministru kabineta noteikumos nr. 977 noteiktajā kārtībā. Alkometrs aprīkots ar kompaktu printeri, kura izdrukā bez uzrādīto promiļu daudzuma jābūt ietvertam arī tā pēdējam verificēšanas datumam. Verificēšana jāveic divas reizes gadā, ko apliecina attiecīgās verificēšanas sertifikāts un verificēšanas uzlīme. Ja konkrēts alkometrs nav verificēts Ministru kabineta noteiktajā termiņā un tāpēc ir atzīstams par neverificētu, tad uzskatāms, ka tā mērījumi nav precīzi un ticami, līdz ar to nav arī pieļaujami kā pierādījums.

Jāatzīmē, ka autovadītājiem, kuriem tiek sastādīts administratīvais protokols un kuri pietiekami labā līmenī nepārzina latviešu valodu, ir tiesības prasīt tulka pakalpojumus. Nenodrošinot personai šādas tiesības, var tikt pārkāptas personas tiesības uz taisnīgu tiesu.

Autors: procesilatvija.lv

Komentāri.
 • Skill without imagination is craftsmanship and gives us many useful objects such as wickerwork picnic baskets. Imagination without skill gives us modern art.

  Cosmetic Tattoo
  augusts 10, 2016

  Major thanks for the blog post.Really thank you! Really Great.

  video porno
  augusts 10, 2016

  Thank you ever so for you blog.Much thanks again. Great.

  You must take part in a contest for among the finest blogs on the web. I all advocate this website!

  seo sem agentur
  augusts 12, 2016

  Thanks for another wonderful article. Where else could anyone get that type of information in such a perfect way of writing? I ave a presentation next week, and I am on the look for such information.

  more information
  augusts 12, 2016

  Really informative article post.Thanks Again. Really Great.

  como conquistar uma mulher
  augusts 15, 2016

  You can certainly see your enthusiasm within the work you write.

  Hosting
  augusts 15, 2016

  just click the following internet site WALSH | ENDORA

  converter currency
  augusts 15, 2016

  This is a topic which is close to my heart Take care! Where are your contact details though?

  new cars for 2017
  augusts 17, 2016

  It as not that I want to duplicate your web-site, but I really like the design. Could you let me know which theme are you using? Or was it especially designed?

Komentēt.