Cik precīzi ir alkometru rādījumi?
05 Aug, 2016. \\ Procesi Latvijā eksperimenti. \\ 10 komentārs.

Pirms laba laika mani apturēja ceļu policija, un lika “iepūst trubiņā”. Saprātīga un vajadzīga rīcība. Iepūtu, un apstulbu. Aparāts uzrādīja 0,2 promiles! Ja iepriekšējā vakarā būtu iedzēris kaut vai aliņu, neteiktu neko. Taču alkoholu nebiju lietojis vismaz pāris nedēļas, nebiju pirms tam smēķējis vai lietojis mutes atsvaidzinātāju, kas arī teorētiski varētu ietekmēt rādījuma rezultātu.

Tā kā koncentrācija bija mazāka par likumā noteikto, otro mērījumu neveica, protokolu nesastādīja, un ļāva braukt tālāk. Bet man radās jautājums – cik lielā mērā vispār var uzticēties alkometru rādījumiem. Pastāstīju par šo gadījumu draugiem, un aizmirsu. Viņi gan nē. Pēc laiciņa viņi dzimšanas dienā man pasniedza dāvanu –alkometru. Atcerējāmies gadījumu ar manām 0,2 promilēm, pasmējāmies un nolēmām paskatīties, ko rāda mans jaunais alkometrs. Tālāk seko pats interesantākais – pirms tam nedēļu alkoholu nebiju  lietojis ne grama. Savedu aparātu darba kārtībā, iepūtu un apstulbu – alkometrs rādīja 1,7 promili! Tātad saskaņā ar tā rādījumu man vajadzēja būt krietnā reibumā. Par to, ka lētie alkometri mēdz rādīt visādas blēņas biju dzirdējis, taču draugi, būdami pārsteigti ne mazāk par mani, apliecināja, ka uzdāvinājuši man vienu labākajiem pieejamiem personīgai lietošanai domātiem aparātiem par 119 eiro. Nospriedām, ka acīmredzot aparāts ir jauns, un viņam vienkārši jāiestrādājas. Vēl pēc laika tai pašā kompānijā krietni iedzērām. Biju izdzēris apmēram puslitru degvīna, un tas pavisam noteikti nav maz, kad radās doma paskatīties, ko alkometrs rāda tagad. Iepūtu, un aparāts liecināja, ka esmu gandrīz vai skaidrs kā stikliņš – 0,4 promiles! Vērsos pie pārdevēja, un man ieteica, ka aparātam vajadzīga kalibrēšana, kura maksā 15 eiro. Šis gadījums man liek uzdot jautājumu – kā ir ar policijas alkometru rādījumu uzticamību? Ja reiz mans aparāts rāda brīnumu zīmes, kuri ir garantija, ka arī kādam krietni vairāk par pāris aliņiem iedzērušam pilsonim šādas agregāts neuzrāda vēl pieļaujamās 0,5 promiles?

Andrejs

Procesilatvija.lv skaidro, ka alkohola pārbaudi transportlīdzekļa vadītāja izelpā reglamentē Ministru kabineta noteikumi Nr.15 “Kārtība, kādā nosakāma alkohola koncentrācija asinīs un izelpotajā gaisā un konstatējams narkotisko vai citu apreibinošo vielu iespaids”. Ja pirmajā mērījumā uzrādās paaugstināts alkohola līmenis izelpā, tad mērījums pēc 15-20 minūtēm jāveic atkārtoti. Jaunajiem vadītājiem, kam stāžs ir līdz diviem gadiem, atļautais promiļu daudzums ir 0,2. Ja vadītājam ir aizdomas, ka alkometra rādījums nav pareizs, viņam ir tiesības no alkometra pārbaudes atteikties un doties uz medicīnisko pārbaudi. Arī pēc otrā mērījuma, ja šoferis apgalvo, ka nav dzēris un promilēm nav jābūt, viņam ir tiesības braukt uz medicīnisko pārbaudi. Uz pārbaudi persona jānogādā divu stundu laikā.

Būtiski, ka alkometram jābūt verificētam Ministru kabineta noteikumos nr. 977 noteiktajā kārtībā. Alkometrs aprīkots ar kompaktu printeri, kura izdrukā bez uzrādīto promiļu daudzuma jābūt ietvertam arī tā pēdējam verificēšanas datumam. Verificēšana jāveic divas reizes gadā, ko apliecina attiecīgās verificēšanas sertifikāts un verificēšanas uzlīme. Ja konkrēts alkometrs nav verificēts Ministru kabineta noteiktajā termiņā un tāpēc ir atzīstams par neverificētu, tad uzskatāms, ka tā mērījumi nav precīzi un ticami, līdz ar to nav arī pieļaujami kā pierādījums.

Jāatzīmē, ka autovadītājiem, kuriem tiek sastādīts administratīvais protokols un kuri pietiekami labā līmenī nepārzina latviešu valodu, ir tiesības prasīt tulka pakalpojumus. Nenodrošinot personai šādas tiesības, var tikt pārkāptas personas tiesības uz taisnīgu tiesu.

Autors: procesilatvija.lv

Komentēt.