„LAIMAS” un vēl 20 uzņēmumu reiderisms
25 Feb, 2016. \\ Pa pēdām. \\ 176 komentāru.

2014. gada pavasarī mēdijos parādījās ziņa, ka pret nacionālo saldumu ražotāju „Laimu” un vēl vairāk kā 20 uzņēmumiem ar safabricēta tiesas procesa palīdzību tiek īstenots reiderisma uzbrukums. Šīs lietas sakarā ierosināti jau vairāki kriminālprocesi, bet 2014. gada augustā tā ieguva pat kriminālu skanējumu.  

Tā saucamā „Laima” reiderisma pirmsākumi meklējami pirms vairāk kā desmit gadiem, kad advokāts Mārcis Miķelsons par koncernam „Nordic Partner” sniegtajiem juridiskajiem pakalpojumiem bez jelkāda finansiāla ieguldījuma ieguva 33,33 NP „Business centre” kapitāldaļas. Vēlāk šīs daļas nonāca pašam Miķelsonam piederošā ASV ofšora „Menard Port LLC” īpašumā, un 2014. gada maijā kļuva par iemeslu tiesvedības sākšanai pret NP koncerna uzņēmumiem, kuros tolaik ietilpa arī nacionālie saldumu ražotāji „Laima”un „Staburadze”. Balstoties uz kopīpašumā esošajam uzņēmumam  it kā nodarītajiem zaudējumiem, „Menard Port LLC” iesniedza prasību tiesā, un prasīja no „Nordic Partners” koncerna uzņēmumiem piedzīt vairāk kā piecus miljonus eiro. Prasības nodrošinājumam „Menard Port LLC” pieprasīja apķīlāt ražojošu uzņēmumu bankas kontus. Tiesa prasību apmierināja, un tikai pēc Civilprocesa likuma izmaiņām prasības nodrošinājuma piemērošanai, vairumam NP grupas uzņēmumu kontu apķīlāšanu atcēla. Tikmēr „Menard Port LLC” turpināja sniegt dažādas prasības tiesā, un, neskatoties uz to, ka NP Business centre minētais ofšors nav investējis nevienu ASV izcelsmes dolāru, tas iesniedza arī investīciju pretenziju Valsts kancelejā par 8 miljoniem eiro.

„Nordic Partners” prasību neatzīst un sauc par safabricētu. Arī VP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde 2014. gada jūnijā uzsāka kriminālprocesu par iespējamu krāpšanas faktu lielā apmērā no „Menard Port LLC” pārstāvju puses, bez tiesiska pamata „Menard Port LLC” vārdā Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā iesniedzot prasības pieteikumu ar mērķi prettiesiski panākt „NP Foods” un vēl vairāk kā 20 uzņēmumu finanšu līdzekļu apķīlāšanu vairāk kā trīs miljonu eiro apmērā. Savukārt no neoficiāliem avotiem zināms, ka pirms prasības celšanas M.Miķelsons uzņēmuma īpašniekam piedāvājis savas daļas atpirkt par neadekvāti lielu summu, un kad viņa prasība noraidīta, esot draudējis ar izrēķināšanos. Viņš vairāk kā desmit gadus tika sniedzis kompānijai juridiskos pakalpojumus, un pēc tam prasības celšanai izmantoja kompānijas konfidenciālo komercnoslēpumu saturošo informāciju. Savukārt klientu – kā esošo, tā bijušo, uzticētās informācijas izplatīšanu vai izmantošanu savās interesēs advokātiem liedz likums. Informēti avoti norādījuši, ka prasības celšanas laiks, visticamāk, speciāli piemērots periodam, kad bija plānota „Nordic Partners” īpašumā esošo „Laima”, „Gutta” un „Staburadze” pārdošana norvēģu „Orkla” grupai. Proti, ieinteresētās personas cerējušas, ka pirms svarīgā darījuma „Nordic Partners” nevēlēsies pieļaut skandālu, un prasītos miljonus samaksās kā izlīgumu. Jāpiebilst, ka publiski skandāli un uzņēmumu nomelnošana arī ir viens no reideru bieži izmantotiem paņēmieniem.

Ar minēto tiesvedību saistīta arī ielaušanās „Nordic Partners” centrālajā birojā Vecrīgā 2014. gada augustā. Uzņēmumam tika nozagts dators ar konfidenciālu informāciju un dokumenti. Drīz pēc zādzības „Menard Port LLC” izplatīja paziņojumu, ka ielaušanos esot organizējusi pati NP grupa, savukārt policija kramplaužus tikmēr aizturēja, un izrādījās, ka tie ir ar Mārci Miķelsonu un viņa tēvu Agni Miķelsonu cieši saistīti cilvēki. Pie aizturētajiem policija kratīšanā atrada kā ielaušanās laikā lietotos rīkus, tā daļu no nozagtajiem dokumentiem. Šinī lietā prokuratūra jau uzrādījusi apsūdzības.

Tiesvedība tikmēr turpinās, un izskatās, ka gals tai tik ātri nav paredzams.

Komentēt.