E-rezidence Igaunijā. Kādas iespējas tā sniedz?
29 Apr, 2016. \\ Palīgs uzņēmējiem. \\ 228 komentāru.

Latvijas uzņēmēji Igauniju savā ziņā uzskata par ko līdzīgu “apsolītajai zemei”. Mūsu kaimiņvalstī ir ievērojami mazāka birokrātija, labvēlīga attieksme pret uzņēmējiem (netiek a priori pieņemts, ka visi ir blēži un shēmotāji), un pats galvenais, šī valsts ir pievilcīga ar savu diezgan vienkāršo un saprotamo nodokļu sistēmu. Igaunijas nodokļu sistēmas pamats ir vienotais ienākuma nodoklis ar likmi 21% no neto ienākumiem. Kopš 2000. gada uzņēmumu ienākumi tiek aplikti ar ienākuma nodokli tikai tad, ja tiek izņemta peļņa. Kopš 2010. gada uzņēmējsabiedrību Igaunijā var nodibināt apmēram stundas laikā, bet kopš 2011. gada iespējams nodibināt arī uzņēmumu, kura pamatkapitāls ir tikai viens eiro. Kopš 2014. gada Igaunija piedāvā ikvienam pasaules iedzīvotājam iegūt e-identifikācijas kartes un kļūt par šis valsts e-rezidentu.

Ar šo iniciatīvu Igaunijai saistīti ambiciozi mērķi – tā cer kļūt par e-komercijas lielvaru, un līdz 2025. gadam piesaistīt valstij 10 miljonus “digitālo igauņu”. Ko Igaunija viņiem var piedāvāt? Atbilde ir vienkārša – tā ir iespēja piekļūt daudzajiem Igaunijas valdības un privātā sektora e-pakalpojumiem, kas ļauj samazināt uzņēmējdarbības administratīvās izmaksas.

Šis pakalpojums īpaši pievilcīgs ārvalstu investoriem šķiet tāpēc, ka nav jātērē līdzekļi ceļa izdevumiem, juristu nodevām, kurjeru apmaksai un darba stundām. E-dzīvesvieta ļauj visus administratīvos darbus paveikt internetā. Starp citu, arī igauņi paši savus nodokļus kārto tīmeklī, digitālo parakstu izmantojot visdažādākajos darījumos, sākot no bankas maksājumiem līdz pat līgumu slēgšanai. Igaunijas valsts iedzīvotājiem pašlaik piedāvā 600 pakalpojumus, bet uzņēmējiem pat 2400 pakalpojumus.

E-rezidence ļauj uzņēmējiem un pašnodarbinātajiem tiešsaistē ātri uzsākt un veikt uzņēmējdarbību neatkarīgi no atrašanās vietas. Piemēram, pieteikties konta atvēršanai bankā un veikt banku pārskaitījumus tiešsaistē; piekļūt starptautiskiem maksājumu pakalpojumu nodrošinātājiem; deklarēt nodokļus tiešsaistē; attālināti parakstīt līgumus; kā arī vieglāk piekļūt ES tirgiem u.c. iespējas.

Igaunija vēlas pasaulē būt atzīta kā vadošā digitālā sabiedrība un e-ekonomika, e-rezidences izveidošana ir nopietns solis šā mērķa sasniegšanai. 2016. gada februārī pasaulē vadošā biržu kompānija Nasdaq (NDAQ) un Igaunija sniedza kopīgu paziņojumu, ka Igaunijas digitālā identifikācijas platforma e-rezidence atbalstīs blokķēdes (“blockchain” ) tehnoloģijā izstrādātu elektroniskās balsošanas sistēmu, kas dos iespēju Nasdaq Tallinn biržā kotēto uzņēmumu akcionāriem piedalīties akcionāru sapulcēs tiešsaistē un balsot elektroniski. Pilotprojektu iecerēts uzsākt jau šogad, un tas ļaus Igaunijas iedzīvotājiem vai e-rezidentiem piedalīties biržas uzņēmumu korporatīvajā pārvaldībā ērtāk un drošāk. Pēc Nasdaq ziņotā, digitālā identifikācijas platforma būtiski paplašina iespēju autentificēt akcionārus e-balsošanas pakalpojumu izmantošanai, kamēr blokķēdes tehnoloģija balsis ļaus ātri un droši piereģistrēt, tādējādi paātrinot balsošanas norisi, kas līdz šim bijis darbietilpīgs un sadrumstalots process.  Šī iniciatīva bija jau otrais Nasdaq īstenotais “blockchain” projekts. Pirmais bija platforma Nasdaq Linq, kurā iespējams emitēt vērtspapīrus, kuri netiek kotēti biržā.

Protams, laikmetā, kad internets tiek izmantots visdažādāko kibernoziegumu veikšanai, ļoti aktuāls ir arī drošības jautājums. Tādēļ Igaunijas valdība uzņēmusies atbildību par e-rezidentu identificēšanu, un šaubu gadījumā šis pakalpojums vienkārši tiek atteikts.

Lai pieteiktos e-dzīvesvietai, potenciālajam “e-igaunim” ir jāpaskaidro sava saistība ar Igauniju vai jāpamato sava interese par digitālo pakalpojumu izmantošanu. Pagaidām potenciālajam Igaunijas digitālajam iedzīvotājam vismaz vienu reizi ir jāierodas Igaunijā, lai sniegtu savus biometriskos datus policijai un robežsardzei, tomēr drīzumā šos e-pakalpojumus varēs saņemt arī caur Igaunijas vēstniecībām visā pasaulē. Jāpiebilst, ka e-dzīvesvietas reģistrēšana Igaunijā citu valstu pilsoņiem nedod iespēju iegūt tiesības uz Igaunijas pilsonību, dzīvot Eiropas Savienībā vai to apmeklēt. E-rezidence negarantē arī automātisku bankas konta atvēršanu – tas notiek tikai pēc banku pašu ieskatiem. Vairāk informācijas: e-resident.gov.ee

Autors: Rita Krasta

Komentēt.