Gadumijas tradīcijas pasaulē
29 Dec, 2017. \\ Populāras ziņas. \\ Nav komentāru.

Skotijā Jaungada naktī durvis netiek slēgtas un jebkurš, kas ienāk mājās, tiek sagaidīt kā mīļš viesis. Pusnaktī skoti dodas ielās, lai kopā dziedātu tautasdziesmas.

Itāļi pirms Jaunā gada iestāšanās iztīra no mājām visu, kas kļuvis lieks un nevajadzīgs, kā arī ieplēstos traukus, saplīsušas drēbes un citas vecas lietas.

Holandē visi kuģi tieši pusnaktī salutē par godu Jaunajam gadam, bet katrā mājā tiek pasniegti pīrādziņi ar rozīnēm, kurus cep tikai reizi gadā speciāli Jaungada svētkiem.

Dānijā Vecgada vakarā pieņemts radu, draugu un kaimiņu mājas ieejas durvis apmētāt ar traukiem, kas speciāli šim vakaram tiek krāti visu gadu. Dāņi uzskata, ka šāda trauku plēšana nes laimi, pie kam, jo vairāk lausku pie durvīm, jo labāk.

Spānijā pusnaktī, kad pulkstenis sāk sist divpadsmit, katram spānim jāapēd 12 vīnogas. Pie katra pulksteņa sitiena jāliek viena vīnoga mutē un pie pēdējā sitiena visām vīnogām jābūt apēstām.

Meksikā tāpat kā Spānijā pusnaktī tiek apēstas 12 vīnogas. Tie, kas vēlas atrast mīlestību, Jauno gadu sagaida, zem drēbēm velkot sarkanu apakšveļu.

Japānā par Jaunā gada iestāšanos tiek paziņots ar simts zvana sitieniem. Japāņi izgrezno savu māju durvis ar veselības un ilga mūža simboliem – bambusu, priežu zariem un speciālām virtenēm, bet māju tuvumā savij salmu auklas, kas neļauj ļaunajiem gariem tikt sētā. Vecgada vakarā japāņi piedod viens otram gada laikā sakrājušos pāridarījumus.

Ķīniešiem Jaunais gads sākas Jaunā gada pirmajā jauna mēness parādīšanās dienā. Sākot no šīs dienas 15 dienu garumā un līdz pat pilnmēness laikam notiek svinības. Pēdējā svinību dienā tiek rīkots laternu festivāls. Svētku nozīmīgākā daļa ir cienasta nolikšana senču gariem.

Vjetnamā pastāv uzskats, ka cilvēks kļūst par vienu gadu vecāks nevis savā dzimšanas dienā, bet Jaungada naktī. Svētkos pieņemts dāvināt radiem un draugiem persika zariņu, kā arī, sēžot pie uguns, pārrunāt aizejošā gada notikumus un stāstīt pasakas.

Kubā Vecgada vakarā katrā mājā tiek piepildīti trauki ar ūdeni, kurus pēc pusnakts pa atvērtiem logiem izlej uz ielas. Šāds rituāls simbolizē nākamā gada tīrības un skaidrības vēlējumu apkārtējiem.

Brazīlijā cilvēki šajā dienā tērpjas baltās drēbēs, kas liecina par to, ka nākamais gads būs mierīgs un laimīgs. Piekrastē dzīvojošie dodas uz pludmalēm, lai aizdedzinātu sveces un iedomātos vēlēšanos, ko var piepildīt Jūras dieviete. Lai vēlēšanās tiktu piepildīta, jākaisa jūrā ziedi un jālec pāri septiņiem viļņiem.

Kolumbijā ir tradīcija pusnaktī iznīcināt iepriekšējā gada sliktās lietas un ļaunumu, lai Jaunais gads nāktu laimīgs. Šim nolūkam katrā ģimenē tiek speciāli izveidota liela lelle, kas tiek saukta par Vecā gada kungu. Tā tiek piebāzta no mājiniekiem vairs nevajadzīgām lietām un ietērpta ģimenes locekļu vecajās drēbēs. Pusnaktī Vecā gada kungu sadedzina.

Panamieši arī dedzina pagājušā gada ļaunumu. Tikai lelles vietā viņi ugunskurā met, pēc viņu izpratnes, slikto cilvēku attēlus. Pie kam šie cilvēki var būt arī valstī atpazīstamas un populāras personas.

Venecuēlā veiksme Jaunajā gadā tiek pievilināta ar dzeltenu apakšveļu. Lai piepildītu vēlēšanās, venecuēlieši tās uzraksta uz papīra, kuru Jaungada naktī sadedzina.

Komentēt.