Kaimiņvalsts Lietuva svin savu simtgadi
12 Feb, 2018. \\ Populāras ziņas. \\ Nav komentāru.

Kamēr Latvija vēl tikai gatavojas savai simtgadei, jau šo piektdien, 16. februārī  savu simto dzimšanas dienu svinēs mūsu kaimiņvalsts Lietuva, bet vēl pēc nedēļas – Igaunija.

Kā jubilejas reizē pienākas, uz dzimšanas dienas svinībām tiek lūgti tuvi un tāli viesi. Un tā ielūgumu piedalīties Lietuvas valsts simtgadei veltītajā  internacionālajā festivālā “Live and prosper, the Baltics” saņēma Latvijas Senioru kopienu apvienība LSKA kopā ar Rīgas aktīvo senioru aliansi RASA. Festivāls 12. februārī  notika Marijampolē, kas ir septītā lielākā Lietuvas pilsēta.

Var saskatīt dažas līdzības starp Lietuvas pilsētu Marijampoli ar tās apmēram 50 tūkstošiem iedzīvotāju un Latvijas pilsētu Ventspili, kas ir mūsu valsts sestā lielākā pilsēta ar apmēram 41 tūkstoti iedzīvotāju. Abas pilsētas divās daļās dala upes – Lietuvā Šešupe, Latvijā – Venta. Abas pilsētas izskatās skaisti sakoptas, bet iedzīvotāju ikdienas rūpes ir vienas un tās pašas, galvenokārt, iespējas strādāt un nopelnīt ģimenei iztiku. Ar to gan līdzība arī beidzas, Marijampolei ostas nav, nav arī lielu rūpniecības uzņēmumu, toties ir sava cukura ražošanas rūpnīca, kuru no likvidācijas nosargājuši visai ekstrēmā veidā, pat aplencot ar smago tehniku !

Internacionālā festivāla organizētāja ir Trešās paaudzes Marijampoles universitāte un tās ilggadējā vadītāja Ona Sakalauskiene. Jāpaskaidro, ka Lietuvā šādi – par trešās paaudzes universitāti, sauc senioru aktivitāšu centru, kurš senioriem dod iespēju apgūt jaunas zināšanas, piedalīties visdažādākās interešu grupās, kuras sauc par fakultātēm. Savulaik ar līdzīgu trešās paaudzes universitāti iepazināmies Palangā.

Uz Marijampoli devās LSKA un RASA delegācija piecu cilvēku sastāvā, kur LSKA pārstāvēja valdes locekle Astrīda Babāne un RASA valdes priekšsēdētāja Terezija Mackare, kā arī abu organizāciju valdes locekles Saulcerīte Briede, Anna Plauča un Hilda Pudāne. Pateicoties biedrības „Ventspils uzplaukumam” atbalstam varējām izmantot nelielu mikroautobusu, un krietni patālais ceļš nelikās grūts.

Mūs sagaidīja kā vecus, labus draugus un, pēc izvietošanās viesnīcā vakarā piedalījāmies neformālā pasākumā, lai labāk iepazītos arī ar Igaunijas senioru delegācijas pārstāvjiem, arī lai apskatītu Marijampoles trešās paaudzes universitātes telpas. Jāsaka, pārņēma pat neliela skaudība, cik šeit skaistas un plašas telpas, cik senioriem daudz dažādu iespēju darboties un lietderīgi pavadīt laiku. Īpaši aizkustinoši izskatījās milzīgs grozs, piepildīts ar mazmazītiņām Lietuvas karoga krāsās adītām zeķītēm un čībiņām. Tās ar lielu mīlestību adījušas seniores, lai kā dāvaniņu pasniegtu katram jubilejas gadā dzimušajam mazulim.

Universitātes zālē noklausījāmies ļoti skaistu sieviešu vokālā ansambļa koncertu. Vakara noslēguma vakariņās vienojāmies gan kopīgās dziesmās, gan dejās. Pārsteidza nu ļoti jau jestrās igauņu seniores, tā izdejoties var pat ne katrs jaunietis. Centāmies neatpalikt.

Internacionālais festivāls notika Marijampoles Drāmas teātrī. Pasākumu ar savu klātbūtni pagodināja Lietuvas Seima deputāts Dainius Gaižauskas, sakot emocionālu uzrunu un Lietuvas valdības vārdā sveicot visus internacionālā festivāla dalībniekus.

Skaisti un svinīgi zālē tika ienesti visu trīs Baltijas valstu karogi, atskaņotas šo valstu himnas. Karogus novietoja uz skatuves, bet atsevišķi vēl katras valsts pārstāvji saņēma dāvanā abu kaimiņvalstu karogus, kurus tad varēs izmantot simtgades svinību pasākumos.

Festivālu kuplināja arī koncerts. No Latvijas  tajā piedalījās Jūrmalas senioru deju kolektīvs “Ābelīte”, kā arī neliela muzikantu kapela, kuru vadīja  Latvijā pazīstamā  dziesminiece un dzejniece Rasma Urtāne. Dziedāja Dairis Jansons un Laura Krūze, bet dziesmu pavadījumu izpildīja Reinis Galenieks.

Ļoti skaisti bija arī Lietuvas un Igaunijas senioru sagatavotie priekšnesumi, nerimās skatītāju ovācijas. Zāle bija apmeklētāju pārpildīta.

Pēc priekšnesumiem sekoja delegāciju vadītāju uzrunas un apmaiņa ar suvenīriem. Mūsu delegācija pasniedza speciāli Lietuvai un Igaunijai izgatavotus sienas dekorus ar valstu simtgades simboliku, bet pasākuma dvēselei Onai Sakalauskienei arī Latvijas karogu.

Noslēguma runu teica Marijampoles vicemērs Romualdas Makauskas sirsnīgi pateicoties viesiem par piedalīšanos un novēlot Latvijai un Igaunijai arī turpmāk būt vienotām ar Lietuvu, kā tas bija Baltijas ceļā.

Ļoti izjusti noslēgumā visās trijās valodās izskanēja dziesma „Atdzimst jau Baltija”. Nobeigumā notika kopīga fotografēšanās.

Festivālu translēja arī reģionālā televīzija, zālē bija vairāku laikrakstu korespondenti.

Nu gaidīsim viesus ciemos  pie mums, kad oktobrī svinēsim savas valsts simtgadi.

 

Autors: Latvijas Senioru kopienu apvienības valdes locekle un biedrības „Par taisnīgumu un atklātību” valdes priekšsēdētāja  Astrīda Babāne

Komentēt.