Dažādu preču viltotāji nesnauž. Kā viltojumus atpazīt?
“Apvienotās Vācijas tiesību orgāni ir nobažījušies sakarā ar padomju karavīru biznesu. Karavīri ar spekulācijām cenšas nopelnīt markas. Masveidā tiek pārdotas “Vinston” cigaretes, kuras ir kareivju pašdarinātas, bet iepakotas oriģinālajās paciņās. Tiesa, padomju virsnieki pārdod arī daudz ko citu, kas pārsvarā ir viltojumi,” par šādu problēmu 1991. gada decembrī – nedaudz vairāk kā gadu pēc Vācijas atkalapvienošanas ziņoja laikraksts “Atmoda”. Līdz padomju karaspēka grupas pilnīgai izvešanai no Vācijas 1994. gadā, krievu karavīri lētticīgajiem vāciešiem iesmērēja gana daudz viltotu preču. Tomēr uzņēmīgie militāristi nobāl to “speciālistu” priekšā, kuri ar dažādu viltojumu pārdošanu piepelnās mūsdienās.
Piemēram, 2010. gadā muitnieki atklāja divas viltotu “L&M” cigarešu kravas. Abas reizes cigaretes bija sūtītas no Ķīnas. Vienā kravā bija 10 miljoni cigarešu, otrā – 10,5 miljoni. Pāris gadus vēlāk amatpersonām nācās atzīt – viltoto preču skaits aug, un viltots tiek viss, kas vien iespējams – pazīstamu modes zīmolu apģērbi, somiņas, apavi, smaržas, kosmētika, elektropreces, mobilie telefoni, cigaretes un alkohols. Par zināmu mierinājumu varēja kalpot vienīgi muitas amatpersonu atzītais – Latvijas preces blēži nevilto.
Sabiedrībā iesakņojies stereotips, ka drošs, tātad arī nekaitīgs alkohols, ir dārgs alkohols. Šis uzskats ir maldīgs. 2015. gadā VID iznīcināja viltotu alkoholisko dzērienu kravu 80 000 eiro vērtībā. Kravas īpašnieks – Vācijas firma “Entercon Ost West Handels” gan apgalvoja, ka par viltotiem atzītie smalkie dzērieni “Glenmorangie”, “Henessy” un “Jack Daniel’s” bijuši pavisam īsti un autentiski, tomēr preču zīmes īpašnieks atzina, ka minētās preces neatbilst oriģināliem ražojumiem. Tanī pašā gadā nepaveicās arī trim apsviedīgiem vīriem, kuru garāžā atrada trīs tonnas spirta un vairākas pudeles viltota degvīna. Savukārt šī gada martā nelegālā alkohola ražotne tika atklāta kādā Daugavpils garāžā. ENAP ziņoja, ka atrasti un atsavināti 675 litri nelegālā alkohola, kā arī dažādu degvīna marku etiķetes, stikla pudeles, pudeļu korķi un Ukrainas akcīzes preču uzlīmes. Ar akcīzes uzlīmi marķētā stikla pudelē pildītu viltoto šņabi “točkā” neviens netirgos – tādas pudeles cena neizturēs konkurenci ar kandžu vai atšķaidītu spirtu. Tātad ir ļoti iespējams, ka šāda veida “produkcija” ceļo uz tirdzniecības vietām. Piemēram, 2015. gada septembrī policija aizturēja kravu ar 1200 pudelēm viltota “Stolichnaya” markas degvīna.
Viltotāji iecienījuši arī pazīstamu zīmolu apavus. Pērnā gada decembrī policija kādā no atpazīstamākajiem Rīgas apavu veikaliem konfiscēja 76 Austrālijas zīmola “UGG” zābakus. Konfiscētās preces vidū bijuši arī šķietami “Burberry” apavi. 2014. gadā Ventspils muitnieki aizturēja furgonu ar 11 376 pāriem viltotu “Nike” apavu. Viltotāju arsenālā ir arī visā pasaulē pazīstamu zīmolu apģērbi un aksesuāri. Sliktākais šajā lietā ir tas, ka uz viltojumiem iespējams “uzķerties” ne vien dažādos interneta veikalos, bet arī šķietami solīdās bodēs tirdzniecības centros.
Vilto arī pārtikas bagātinātājus, dažāda veida brīnumlīdzekļus svara nomešanai, matu augšanai, potences celšanai, utml. Internetā pat atrodami it kā populāru cilvēku rakstīti blogi, kuros stāstīts, kā zvaigzne ar kārtējo brīnumlīdzekli uzveikusi kādu kaiti, vai kā tai izdevies nomest pa liekā svara kilogramam dienā. Dīvainā kārtā uz šo sacerējumu āķa cilvēki turpina uzķerties. Savukārt policija 1. aprīlī aizturēja kādu veiklu kundzīti, kura internetā tirgoja viltotas “Viagra” un “Cialis” potences uzlabošanas tabletes. Viņas dzīvesvietā tika atrasti un atsavināti 275 medikamenti, uztura bagātinātāji, kā arī viltotas tabletes potences uzlabošanai. Uztura bagātinātāju un medikamentu jomā padoms var būt tikai viens – šādu preču iegādei ir domātas aptiekas, nevis internets.
Viltotāji nesnauž, un tas nozīmē, ka izvēloties iegādāties preci par ļoti izdevīgu cenu, sākumā jāpārliecinās, ka tā nav viltojums. Neviens tirgotājs nekad nepārdos autentisku zīmola preci par trīs četras un pat piecas reizes zemāku cenu, nekā tā tirgus vērtība.
Arī dažādas pārdošanas vietnes internetā var sagādāt nepatīkamus pārsteigumus. Ja preces apraksts ir neloģisks, tātad veikts ar automātisko tulkotāju, fotogrāfijas nekvalitatīvas, bet domēna nosaukums šķiet dīvains vai neparasts – aizmirstiet šo vietni. Jūs esat nonācis blēžu paradīzē.
Viltotas preces raksturo arī lēti, nekvalitatīvi materiāli. Tiesa, nereti tos pirmajā acu uzmetienā ir grūti novērtēt. Tāpat par preci daudz pastāsta tās iepakojums – ja tāda nav, iesaiņojums ir nekvalitatīvs vai šķiet aizdomīgs, varat būt droši – arī pats produkts ir viltots.
Jāņem vērā, ka viltotas preces var kaitēt patērētāja drošībai – šādām precēm netiek veiktas drošības pārbaudes, un kādus brīnumus slēpj, teiksim, viltota kosmētika, varam tikai minēt. Bijuši gadījumi, kad viltotu smaržu sastāvā eksperti atraduši pat tādas vielas kā urīnu, sēru vai benzīnu. Tādēļ prātīgi ir atturēties no “vilinošā piedāvājuma” kārdinājuma. Ja, piemēram, uz ielas jums pienāk apsviedīgs jauneklis, kurš piedāvā lēti nopirkt dārgas smaržas, kuras tikko kā pašrocīgi esot nozadzis lielveikalā, nekādā gadījumā tās nepērciet. Smaržas pavisam noteikti ir viltojums, bet to pirmajā acu uzmetienā šķietami autentiskais iepakojums nekas cits kā makšķere vientiešu ķeršanai. Šādi tirgoņi parasti apgrozās lielveikalu tiešā tuvumā.
Tāpat autentiskas “dārgā gala” preces diezin vai būs nopērkamas nelielās bodītēs ar apšaubāmu interjeru. Zīmola īpašnieks tādas lietas nepieļaus – tas kaitē kā viņa prestižam.
Autors: Guna Apse
Komentēt.