Latvijas uzņēmēja pieredze Ukrainā – biznesa iespējas gluži kā 90tajos
08 Jūn, 2017. \\ Vērtējumi un analīze. \\ Nav komentāru.

Ukrainas tirgus, kas šobrīd attopas no kara izraisītās krīzes, ir liels, un  šis ir īstais brīdis, lai to apgūtu. Attiecības ar Krieviju ir sabojātas uz ilgu laiku, savukārt rietumu investori vēl baidās Ukrainā veikt nopietnas investīcijas, tādēļ Latvijas uzņēmumiem jāsteidz novērtēt šīs valsts tirgus potenciāls un izmantot tā daudzveidīgās iespējas, protams, ņemot vērā vietējos noteikumus – stāsta vadošā starptautiskā personāla atlases uzņēmuma Amrop partneris Viesturs Lieģis, kurš kopš 2015. gada strādā arī Ukrainā.

Svarīgi nenokavēt īsto brīdi

Ukrainu šobrīd var salīdzināt ar Latviju deviņdesmitajos gados, kad valstī valdīja haoss, bet tie, kas pirmie uzsāka biznesu, salīdzinoši ātri kļuva turīgi. Svarīgs faktors ir tas, ka Ukraina faktiski ir sarāvusi ciešās attiecības ar Krieviju, bet rietumu investori pagaidām izturas piesardzīgi un situāciju tikai vēro. Uz Latviju ukraiņi raugās kā uz paraugu, kā daļu Eiropas, kam viņi vēlas tuvināties. “Ukrainā ir spēcīgs Eiropas sentiments, bet uz mums viņi raugās kā eiropiešiem. Tas ļoti palīdz organizēt tikšanās – “partneris no Eiropas Savienības” ir arguments, kas atver daudzas durvis. Turklāt ukraiņi ir atvērti, viņi ar prieku sadarbojas ar speciālistiem no citām valstīm, īpaši Eiropas, viņiem nav raksturīga skepse, ar kuru uz iebraucējiem esam ieraduši raudzīties mēs,” situāciju raksturo Viesturs Lieģis. Ukrainas banku sistēma, kas ir viens no svarīgākajiem faktoriem, runājot par investīciju vidi, pārdzīvo nopietnas reformas. Vēl nesen šajā jomā valdīja pilnīgs haoss, to pilnībā kontrolēja oligarhi, tāpēc Ukrainas valdība ar ERAB un Pasaules bankas atbalstu spēra nopietnu soli – viņi nacionalizēja lielāko banku Privatbank brīdī, kad tās īpašnieks grasījās izpumpēt no tās naudu. Šobrīd banku sistēma ir daudz maz sakārtota, un ukraiņi nopietni strādā, lai uzlabotu investīciju vidi. Arī ekonomiskās izaugsmes rādītāji kopš pērnā gada 3. ceturkšņa sākuši augt, un šī gada 1. ceturksnis pret 2016. gada 1. ceturksni jau ir ar +4 % pieaugumu.

Darba tirgus – kvalificēti speciālisti, zemas algas

Viens no Ukrainas potenciāliem ir darba tirgus. Situācijā, kad Latvijas uzņēmumiem aizvien vairāk sāk trūkt darba roku, tas ir virziens, kurā vērts lūkoties. ”Cilvēkiem ir augsts izglītības līmenis ar spēcīgām tehniskām tradīcijām. Vēsturiski spēcīgas jomas tur bijušas aviācija, raķešu būve, elektronika, ik gadu Ukrainā sagatavo ap 10 tūkstošiem IT speciālistu. Tiesa gan, praktisko zināšanu bieži pietrūkst, bet potenciāls ir milzīgs,” atzinīgi par ukraiņu speciālistiem izsakās Viesturs Lieģis. Latvija šobrīd izmanto ukraiņus kā sezonas darbiniekus zemas kvalifikācijas darbiem – zivsaimniecībā un lauksaimniecībā, bet Viesturs ir pārliecināts, ka valsts līmenī būtu jādomā par to, kā piesaistīt augsta līmeņa speciālistus, ko šobrīd esošā darba likumdošana neveicina. Eiropas Savienības un Ukrainas noslēgtais līgums par bezvīzu režīmu atvieglo ukraiņiem pārvietošanos Eiropā atpūtas vai biznesa darījumos, bet nesniedz brīvā darba tirgus priekšrocības. Uz Ukrainas speciālistiem raugās gan Polijā, gan Ungārijā. Jau šobrīd Polijā ir pusotrs miljons ukraiņu, pierobežā uzbūvētas lielas rūpnīcas, kas ļauj izmantot salīdzinoši lēto, bet kvalificēto darba spēku. Lieģis uzskata, ka Latvijas ekonomikas izaugsme nav iespējama bez darba roku piesaistīšanas no malas, tāpēc būtu jau tagad jādomā par to, kā piesaistīt labākos speciālistus, kamēr tie vēl nav izķerti.

Pieredze, kas var palīdzēt Latvijas uzņēmējiem

Latvijas uzņēmēji, kauri darbojas Ukrainā, neizbēgami saskaras ar divām lielākajām problēmām – birokrātiju un korupciju, kas tur joprojām ir tādā līmenī, kuru mēs neesam piedzīvojuši pat visskarbākajos laikos. Lai darbotos vietējā tirgū, jāzina situācija, noteikumi, tāpēc ir svarīgi piesaistīt vietējos speciālistus, kuri tos pārzina. Amrop komandas pieredze un zināšanas var lieti noderēt ikvienam Latvijas uzņēmējam, jo šobrīd viņus var uzskatīt par nopietnu spēlētāju Ukrainas personāla atlases tirgū.

Amrop ir starptautisks tīkls, kura lokālie biroji pieder partneriem, kas savā starpā aktīvi sadarbojas. Piedāvājumu pārņemt Ukrainas partnera licenci Amrop Latvijas partneri saņēma pēc veiksmīgi īstenotas Igaunijas biznesa pārņemšanas. “2015. gads, kad mēs pārņēmām Amrop darbību Ukrainā, bija vissarežģītākais brīdis ar vissmagāko ekonomisko situāciju šajā valstī. Liels trieciens bija teritoriju zaudēšana, jo daudziem klientiem, piemēram, mazumtirdzniecības un telekomunikāciju uzņēmumiem Krimā un dienvidaustrumu reģionā zuda nozīmīga daļa biznesa. Vienlaikus notika mobilizācija, un uzņēmumiem nācās samierināties ar darbaspēka zudumu šajā virzienā. Tomēr lēmums tieši šādā brīdī uzsākt biznesu izrādījās pareizais, un šobrīd Latvijas biznesam Ukrainā ir pieejams atbalsts gan pieredzes, gan arī personāla pieejamības ziņā,” saka Viesturs Lieģis.

Komentēt.