Par kādiem pakalpojumiem maksā valsts
30 Sep, 2016. \\ Vērtējumi un analīze. \\ Nav komentāru.

Šobrīd valsts veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai paredzējusi noteiktus atbalsta pasākumus trūcīgām personām. Procesilatvija.lv skaidro, kādi atvieglojumi pienākas personām, kuru ienākumi uz katru ģimenes locekli pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 128,06 euro mēnesī.

  • Nav jāmaksā pacientu iemaksas, saņemot valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus
  • Nav jāmaksā līdzmaksājums par kompensējamiem medikamentiem to slimību ārstēšanai, kurām šobrīd ir noteikta 75% vai 50% kompensācija no valsts;
  • Nav jāmaksā līdzmaksājums 0,71 europar katru 100% kompensējamo zāļu medicīnisko ierīču recepti.

Valsts apmaksātos pakalpojumus ārstniecības iestādes sniedz tām noteiktās summas ietvaros. Tas nozīmē, ka ārstniecības iestādes veido rindas valsts apmaksāto pakalpojumu saņemšanai. Ja pacients izvēlas saņemt nepieciešamo pakalpojumu ātrāk, bez gaidīšanas rindā, tad tas ir maksas pakalpojums, saskaņā ar ārstniecības iestādes apstiprināto cenrādi, no kura pilnas samaksas nav atbrīvotas trūcīgās personas.

Kā iespējams saņemt atvieglojumus?

Lai saņemtu minētos atvieglojumus, pacientiem, dodoties pie ārsta, uz aptieku pēc zālēm vai ārstējoties slimnīcā, jāuzrāda pašvaldības, kuras teritorijā ģimene (persona) deklarējusi savu dzīvesvietu, sociālo dienestu izsniegta izziņa, kas apliecina attiecīgo personu tiesības saņemt veselības aprūpes pakalpojumus vai kompensējamās zāles.

Lēmumu par ģimenes vai personas ienākumu atbilstību noteiktajam ienākumu līmenim atvieglojumu saņemšanai veselības aprūpē, sociālais dienests pieņem, ņemot vērā normatīvajos aktos jau noteikto kārtību par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu.

Kas pieaugušajiem pienākas bez maksas?

Ikvienam pacientam reizi gadā pienākas vispārējā ģimenes ārsta veselības pārbaude. Ja ģimenes ārsts pacientu gada laikā ir izmeklējis slimības laikā, par ģimenes ārsta apmeklējumu būs jāmaksā pacienta iemaksa 1,42 eiro.

Ģimenes ārstam jāuzklausa pacienta sūdzības, jānosaka ķermeņa svars un garums, ādas un gļotādu stāvoklis, jāapskata mutes dobums, kakla, padušu, cirkšņu limfmezgli. Apskatē ietilpst arī vairogdziedzera novērtēšana, krūšu dziedzeru izskats un iztaustīšana, arteriālā asinsspiediena, pulsa, ķermeņa temperatūras noteikšana, sirdsdarbības un plaušu izklausīšana, vēdera palpācija, rektālā digitālā palpācija pacientiem pēc 50 gadu vecuma, redzes, dzirdes, psihes, jušanas, kustību, neiroloģisko traucējumu, traumu seku novērtēšana. Tomēr, ja tiek saņemts ģimenes ārsta nosūtījums papildus izmeklējumu veikšanai, par tiem jāmaksā pacienta iemaksa.

Apmaksā valsts organizēto vēža skrīningu

Dzemdes kakla audzēju agrīna diagnostika ietver šādus izmeklējumus: ginekoloģiskā apskate, citoloģiskās uztriepes paņemšana un uztriepes citoloģiskais izmeklējums vienu reizi trijos gados katrai sievietei vecumā no 25 līdz 70 gadiem;

slēpto asiņu izmeklējums fēcēs sievietēm un vīriešiem vecumā no 50 gadiem vienu reizi gadā kā skrīningtests zarnu vēzim;

krūts vēža skrīningu ar mammogrāfijas metodi veic sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem reizi divos gados.

Lai dotos uz šiem izmeklējumiem, sievietei nepieciešama Nacionālā veselības dienesta atsūtīta vēstule ar aicinājumu doties uz ginekoloģisko apskati vai mammogrāfiju. Ārstniecības iestāžu sarakstu, kurās iespējams veikt valsts apmaksāto vēža skrīninga izmeklēšanu, iespējams saņemt, sazinoties ar NVD, zvanot uz bezmaksas tālruņa numuru 80001234.

Valsts apmaksā vakcināciju pret difteriju un stingumkrampjiem, kas jāatkārto ik pēc pieciem līdz desmit gadiem.

Valsts pilnībā apmaksā neatliekamās medicīniskās brigādes sniegto neatliekamo palīdzību. Maksu par neatliekamās medicīniskās brigādes izsaukumu var piemērot tad, ja mediķiem, pieņemot izsaukumu, būs pilnīga pārliecība, ka pacienta veselība vai dzīvība nav apdraudēta un izsaukums nav Neatliekamās medicīniskā palīdzības dienesta kompetencē. Tādā gadījumā dienesta mediķi jau izsaukuma pieteikšanas laikā pa tālruni informēs gan par to, ka šis būs maksas pakalpojums, gan arī par pakalpojuma cenu.

 

Plašākai informācijai:  Nacionālā veselības dienesta bezmaksas informatīvais tālrunis 80001234

Informācijas avots: LR Veselības ministrijas veselības inspekcija

Komentēt.