Izšķērdīgais atmazgātājs Kurčenko
28 Feb, 2016. \\ Ārzemēs. \\ 202 komentāru.

No Ukrainas aizbēgušais oligarhs Sergejs Kurčenko, kuram Latvijā bankas kontos arestēti 80 miljoni dolāru, miljons čehu kronu un 177 tūkstoši eiro, Maskavā turpina dzīvot ar plašu vērienu. Tikmēr Ukrainas ģenerālprokuratūra savā mājas lapā ziņo, ka arī kukuļus Kurčenko devis ar vērienu – Kijevas apelācijas tiesas tiesnešiem par viņa interesēm atbilstošu spriedumu oligarhs samaksājis 800 tūkstošus dolārus.

Kā par kukuļošanas lietu, tā arī par citām ar Kurčenko saistītām mahinācijām un naudas atmazgāšanas lietām turpinās izmeklēšana. Ukrainas ģenerālprokuratūra Kurčenko naftas tirdzniecības uzņēmumu VETEK klasificējusi kā noziedzīgs grupējumu, un  vairākiem tā dalībniekiem ir aizdomās turamā statuss saistībā ar fiktīvu uzņēmējdarbību, sveša īpašuma pārņemšanu, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli. S.Kurčenko tiek turēts aizdomās arī par 33 tūkstošu tonnu kompānijai “Naftogaz Ukraini” piederošas degvielas piesavināšanos un naftas produktu kontrabandu. Tomēr ne apsūdzības, ne izmeklēšana, ne atrašanās vairāku valstu nevēlamo personu sarakstā, netraucē Sergejam Kurčenko dzīvot Maskavā ar īsti karalisku vērienu.

Bijušā Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča dēla drauga Kurčenko kapitālus lēš aptuveni 2,4 miljardu eiro apmērā. Pateicoties prezidenta “ģimenes” labvēlībai, jaunais censonis īsā laikā kļuva par noteicošo spēlētāju Ukrainas naftas biznesa tirgū, un Ukrainas tiesībsargājošās iestādes savulaik bija spiestas pievērt acis uz viņa mahinācijām. Rezultātā Janukoviča “ģimenei” draudzīgais uzņēmējs ar dažādu shēmu un neskaitāmu fiktīvu Ukrainas uzņēmumu un ofšoru palīdzību pamanījās valsts kasei izkrāpt astronomiskas summas. 2014. gadā izmeklētāji lēsa, ka Kurčenko kabatā ieslīdējis aptuveni miljards ASV dolāru.

Pēc Janukoviča režīma krišanas, Kurčenko cauri Minskai ieradās Maskavā, un pēc Krievijas mediju ziņām, ātri vien nodrošināja sev greznu dzīvesveidu. Sava biroja vajadzībām viņš nopirka veselu stāvu Maskavas ambiciozākā un arī dārgākā ofisu centra “Maskava City” 46 stāvā. Viens no retajiem mediju pārstāvjiem, kuriem izdevies pabūt Kurčenko  birojā, žurnālists Ivans Goluņs stāstīja, ka tur valdoša satriecoša greznība un atrodas milzīgs skaits apsardzes darbinieku… Krievijas žurnālisti aprēķinājuši, ka apmēram 960 kvadrātmetrus lielais ofiss Kurčenko varētu būt izmaksājis ap 18 miljoniem dolāru.

Par no Ukrainas izvesto naudu Kurčenko iegādājies arī greznu villu elitārā vasarnīcu ciematā Maskavā – “Sudraba sils”. Šeit dzīvo nevis bagāti, bet ļoti bagāti cilvēki. Ciematu sargā bruņota apsardze, tajā ir savi baseini, tenisa korti, pludmales un viss, kas piederas “saldai dzīvei”. Cik Kurčenko samaksājis par villu, viņš nestāsta, toties feisbukā atrodamas ziņas, ka māja Kurčenko izmaksājusi 21 miljonu dolāru, muzikālā aparatūra vēl 480 tūkstošus dolāru, un ticis uzbūvēts arī helikopteru pacelšanās laukums.

Kopš Kijevas laikiem jaunais oligarhs saglabājis arī tieksmi pēc dārgiem apģērbiem un restorāniem. Piemēram, viņš  Maskavas stilistiem pasūtījis “krosenes” par diviem tūkstošiem dolāru, bet pusdienas mēdz ieturēt pat pēc Maskavas mērogiem dārgā restorānā “Turandota”. Samērā pieticīgas vakariņas bez alkohola šeit izmaksājot apmēram 1000 dolārus. Toties pats restorāns līdzinās baroka stilā ieturētai divstāvu pilij, un pat klozetpodi tur esot apzeltīti…

Cita starpā Kurčenko, kuram pēc paša stāstītā ir doktora grāds jurisprudencē, nodarbojas ar pašizglītošanos. Redzesloka paplašināšanai viņš nolīdzis lektorus par Eiropas vēsturi, mākslu, glezniecību, reliģijām, vīnkopību, lielāko korporāciju vēsturi, kā arī par naftas iegūšanas un pārstrādes tehnoloģijām. Tomēr tik gludi, kā gribētos, “brīnumbērnam” Maskavā nesokas. Izkūpēja viņa cerības par kopēju biznesu ar “Rosneftj”, neizdevās iegūt naftas produktu piegādes monopolu Krimā, un rokās nedevās pat tāds “sīkums” kā personālais lifts “Maskava City” kompleksā. Viņš esot mēģinājis situāciju labot, un licis apsargiem izdzīt no lifta pārējos braucējus, kamēr līdz 46. stāvam nav ticis Kurčenko, bet kādudien apsargi izdzinuši no lifta ēkas īpašnieka pārstāvi, un kopš tā laika Kurčenko braucot tāpat, kā visi…  Galvassāpes viņam sagādājot arī nesenā labvēļa Viktora Janukoviča prasības pēc naudas. Krievijas mediji ziņo, ka pēdējo reizi šāda veida sarunas vestas ietekmīgu starpnieku klātbūtnē, līdz panākts kompromiss. Žurnālisti ironizē, ka Kurčenko tā arī nav spējis piedot Janukovičam, ka tas nav spējis noturēt varu Ukrainā, un līdz ar to arī kāpināt Kurčenko labklājību…

Komentēt.