Vasara – brīvlaiku un nometņu laiks. Kā vasaras brīvlaiku pavadīt droši?
08 Jūn, 2018. \\ Kā rīkoties pareizi?. \\ Nav komentāru.

Droši vien, ka šis jautājums nodarbina ne vienu vien mammu un tēti. Saprotams, ka vasarā kaut uz mēnesi var aizsūtīt bērnus uz laukiem pie vecvecākiem vai iekārtot kādā aizraujošā bērnu nometnē. Taču – kur vēl bērni, tur vairāk jautrības un nebēdnīguma, vairāk arī pārgalvības un dauzīšanās, līdz ar to palielinās arī dažādu nelaimju risks. Droši vien es nebūšu vienīgā no vecākiem, kuriem šādos vakaros nemierīgs prāts… Taču ko darīt, lai mūsu bērni pavadītu neaizmirstamas brīvdienas vispozitīvākajā nozīmē un lai arī mums pašiem – mammām un tētiem – vakaros būtu mierīgs prāts un naktīs salds miegs? “Ventspilnieks.lv” kopā ar mediķiem un ugunsdzēsējiem glābējiem apkopoja svarīgākos drošības ieteikumus un rīcības soļus gadījumā, ja (tpu, tpu, tpu!) rodas tāda nepieciešamība.

Neapdomīga un pārgalvīga rīcība, kā arī nezināšana nereti noved pie traģiskiem negadījumiem. Ik gadu vasara ir tas laiks, kad notiek visvairāk traģisku nelaimes gadījumu – tieši vasaras mēnešos vairāki desmiti bērnu un pieaugušo nokļūst dažādos negadījumos, cieš un arī iet bojā… Tāpēc tieši bērnu vecākiem vispirms ir kārtīgi jāpārdomā un pēc tam savlaicīgi ar savām atvasēm jāpārrunā tēmas, lai šovasar atpūta brīvā dabā nepārvērstos traģēdijā. Bērni galu galā mācās no tā, kā rīkojas viņu vecāki un citi pieaugušie – ja viņi būs neapdomīgi un pārkāps drošības noteikumus, tad tā rīkosies arī bērni, jo domās, ka tas ir pareizi. Kā arī, bērniem ir jāizskaidro, ka dažādi aizliegumi un drošības prasības pastāv nevis tāpēc, ka pieaugušie tā grib, bet gan tāpēc, lai nenotiktu nelaimes!

Kā uzvesties, atpūšoties pie ūdens? Kad valda vasara un ir ļoti silts vai pat karsts laiks, galvenā atvēsināšanās iespēja – peldēšanās. To ieteicams tikai oficiālajās peldvietās, par ko liecina zīme “Peldēties atļauts”, vai, ja tuvumā nav šādu peldvietu, tad tādās peldvietās, kuru krasts ir lēzens, ar cietu pamatu, bez lielas straumes un atvariem. Ūdenī bērniem drīkst ļaut rotaļāties ar piepūšamiem peldlīdzekļiem, plunčāties un peldēties tik tālu, cik pieaugušais var labi redzēt un nepieciešamības gadījumā var ātri piesteigties palīgā. Visdrošāk būs, ja pieaugušais atradīsies ūdenī starp krastu un dziļumu. Nodarbojoties ar kādu no ūdens sporta veidiem vai vizinoties ar laivu, kuteri vai kādu citu peldlīdzekli, visiem obligāti jāvelk glābšanas vestes! Uz mirkli nepieskatīts bērns var pakļūt zem ūdens un ātri noslīkt. Glābēji aicina vecākus apzināties, ka atrašanās ar bērnu pie ūdens nav atpūta, bet gan divkāršs darbs, jo bērni bez pārtraukuma ir jāuzmana visu laiku – pat uz minūti novēršot uzmanību no bērna, var notikt liela nelaime.

Kā droši lietot plītis un elektroierīces? Vasaras laikā noteikti gadīsies arī kāda lietaina diena vai diena, kad bērnam laiks jāpavada iekštelpās bez pieaugušo klātbūtnes. Atstājot bērnus vienatnē mājās ir jāparūpēas, lai bērniem pašiem nav jāgatavo vai jāsilda ēdiens uz plīts, jo tas rada risku ugunsgrēkam. Ne vienmēr bērnu izraisīto ugunsgrēku iemesls ir pārgalvība vai palaidnība, jo ugunsgrēki nereti izceļas tieši no bērnu nezināšanas vai neprasmes veikt saimnieciskos darbus. Pirms uzticēt bērniem patstāvīgi darboties ap plīti vai kādu citu sadzīves tehniku, vecākiem kopā ar bērniem to jāizmēģina, piemēram, gatavot ēdienu un tikai pēc tam ļaut bērnam rīkoties patstāvīgi virtuvē.

Kāpēc nedrīkst atrasties un staigāt pa pamestām ēkām un būvlaukumiem? Ja bērni vasaras brīvlaiku pavada pilsētā, aiciniet viņus neizvēlēties par pastaigu un rotaļu vietu pamestas jaunceltnes un ēkas. Tas ir aizliegts un var būt ļoti bīstami, jo ir iespējams nokrist no liela augstuma, iekrist bedrē ar būvgružiem, tādējādi gūstot nopietnas veselības problēmas un pat apdraudot savu dzīvību. Uzsveriet bērniem, ka pa ēku jumtiem vai pamestām ēkām ir kategoriski aizliegts.

Kāpēc jāinformē pieaugušais par to, kur plāno doties un cik ilgi būt prom? Sākoties vasaras brīvlaikam, daudzi bērni mājās paliks vieni, taču vecākiem būtu jāpieradina bērnus regulāri informēt vecākus, kurp viņi nolēmuši doties un ar ko kopā un cik ilgu laiku būs prom. Līdzīgi kā skolas gaitu laikā. Ikvienam vecākam jebkurā laikā būtu jābūt spējīgam atbildēt uz jautājumu, kur pašlaik atrodas un ar ko nodarbojas viņa nepilngadīgais bērns. Tas ir nepieciešams tādēļ, lai gadījumos, ja ar bērnu ir noticis kāds nelaimes gadījums vai nepieciešama vecāku palīdzība, bet bērns satraukumā var nespēt uzreiz nosaukt precīzu savu atrašanās vietu.

Kā rīkoties, ja notikusi nelaime un kādos gadījumos jāzvana uz tālruni 112? Nereti brīžos, kad notikusi kāda nelaime, ne tikai bērni, bet arī pieaugušie apjūk un nezina, kā pareizi jārīkojas un kur ir jāzvana, lai saņemtu palīdzību. Pieaugušajiem ir jāpārrunā ar bērniem tas, kuros gadījumos ir jāzvana ugunsdzēsējiem glābējiem uz tālruni 112 un kāda informācija jāsniedz, kā arī jāapspriež iespējamā rīcība situācijās, kad ir notikusi nelaime, bet nav pieejams telefons, kā jāmeklē tuvākais pieaugušais un jāizstāsta par notikušo.

Mēs visi ceram, ka vasara paies bez liekām raizēm un ar lielu prieku atkal sagaidīsim rudeni, kad mūsu bērni atgriezīsies skolas solos. Lai jums visiem izdevusies brīnišķīga atvaļinājumu sezona!

Komentēt.