Uzmanieties, brīnumlīdzekļi!
23 Apr, 2016. \\ Procesi Latvijā eksperimenti. \\ 243 komentāru.

Palasot dažādu brīnumlīdzekļu reklāmas internetā, atliek vien brīnīties – kādēļ gan uz pasaules ir vēl kaut vai viens resns, plikpaurains vai ar daudzmaz nopietnām kaitēm sirgstošs cilvēks? Globālais tīmeklis burtiski ņudz no dažādiem stāstiem par brīnumainu notievēšanu pāris mēnešu laikā, ne mazāk brīnišķīgu izārstēšanos un matu rotas ataugšanu. Pats jaukākais, ka veiklie produktu “bīdītāji”, jo īpaši Krievijā, plaši izmanto dažādu zvaigžņu vārdus. Izpētot brīnumlīdzekļus sīkāk, atklājas interesantas lietas.

2016. gada nogalē internetā parādījās Allas Pugačovas blogs, kurā viņa dalījās pieredzē, kā mēneša laikā samazinājusi svaru no 89 līdz 61 kilogramam. Raksta sākumā bija katrai sievietei saprotama sūrošanās, ka viņas vecumā sports un diētas vairs nedod vēlamos rezultātus, palēninās vielmaiņa un zvaigzne vairs nevar rādīt publikai savas slaidās kājas. Turklāt viņai taču esot gados jauns vīrs… Tad Pugačovai piezvanījusi viņas meita Kristīna Orbakaite, un ieteikusi izmēģināt FitoSpray – brīnišķīgu līdzekli, ar kuru tievējot teju visi viņas zvaigžņotie draugi. Pugačova pamēģinājusi, un tavu brīnumu! Jau pēc pirmās nedēļas pazuduši 11 kilogrami, bet mēneša laikā bez kādām grūtībām pazuduši 28 kg! Protams, rakstā ir arī saite uz FitoSpray oficiālo lapu, kurā izklāstīts, kādas unikālas sastāvdaļas tur ietilpst, ir ārsta pozitīvais komentārs un sajūsmināto lietotāju atsauksmes. Nav brīnums, ka tauta “pavilkās” un ņēmās iegādāties jauno brīnumlīdzekli. Vēl jo vairāk tādēļ, ka akcijas ietvaros vienu iepakojumu varēja iegādāties tikai par 24 eiro, 48 vietā.

Vēl pēc kāda laika tie paši pircēji sāka “cepties” un vainot izplatītājus krāpšanā. Lūk, daži komentāri (tulkoti no krievu valodas): “Tā visa ir krāpšana, lietoju šo spreju, nekāda efekta”; “Atkal krāpšana, tas ir elpas atsvaidzinātājs, nekā kopīga ar novājēšanu tam nav”; “Uz tā melns uz balta rakstīts – mutes dobuma atsvaidzinātājs, un viss! Kā var iekrist uz tādu krāpšanu? Un cena tam ir tikai 78 rubļi (nedaudz vairāk kā 1 eiro)”; “tas ir kārtējais “lohotrons”. Tikko saņēmu sūtījumu ar mutes dobuma atsvaidzinātāju, nolēmu nemaz neizmēģināt, un sūtīt atpakaļ. Nekur nav rakstīts, ka tas ir sprejs novājēšanai, un, protams, telefoni neatbild.”

Pēc neilga laika parādījās vēl viens Pugačovas blogs ar to pašu bildi un identisku tekstu, tikai šajā gadījumā gādīgā meita mātei iesmērēja nevis FitoSpray, bet gan OneTwoSlim. Minētā “bloga” pieteikumā minēts, ka Pugačova tagad sver 42 kilogramus! Tālāk viss pēc ierastās shēmas – saite uz izplatītāja oficiālo lapu, diētas ārstes visnotaļ pozitīvās atsauksmes, sajūsmināto lietotāju komentāri un cena – pasūtot uzreiz jāmaksā 24 eiro 48 eiro vietā. Mēs atradām neatkarīgu ekspertu slēdzienu, kurā izanalizētas šī brīnumlīdzekļa sastāvdaļas un secināts – produkts ar tādu sastāvu nevar samazināt apetīti, iznīcināt un kavēt tauku veidošanos un atjaunot organisma dabīgo balansu. Vienīgais sasniegums varētu būt pāris kilogramu zaudēšana tā sastāvā esošo diurētiķu ietekmē.

Lieki piebilst, ka tamlīdzīgos daiļdarbos minētajiem sabiedrībā zināmajiem cilvēkiem nav ne mazākā sakara ar šādu produktu lietošanu. Parasti viņi pat nezina, ka viņu vārdi tiek izmantoti tik apšaubāmai reklāmai.

Populārāko novājēšanas brīnumlīdzekļu kategorijā startē arī godži ogas, speciālas košļājamās gumijas, visdažādākās tabletes un taizemiešu brīnumlīdzekļi. Tomēr izlemjot par to iegādāšanos jāapzinās, ka pastāv kaitējuma risks veselībai. Tie nav medikamenti, kuriem pirms nonākšanas aptieku plauktos veiktas neskaitāmas drošības pārbaudes, bet vairumā gadījumu uztura bagātinātāji, kuru iedarbība uz cilvēka organismu visbiežāk nav izpētīta. Toties nav noslēpums, ka novājēšanas brīnumtabletēs nereti ir gan urīndzenošas, gan caureju izraisošas vielas…

Notievēšanas līdzekļi ir populārākie apšaubāmas izcelsmes ar interneta starpniecību tirgotie produkti, taču nebūt ne vienīgie. Piemēram, globālā tīmekļa plašumos atrodams “blogs īstiem vīriešiem”, kurā “Comedy club” zvaigzne Gariks Martirosjans it kā dalās pieredzē, kā atguvis bagātīgu matu rotu. Nelīdzējušas ne matu pārstādīšanas operācijas ārvalstu klīnikās, ne citi dārgi pasākumi, bet tad par laimi kolēģis ieteicis satriecošu lietu – spreju pret plikgalvību Hair MegaSpray! Pēc sirdi plosošā stāsta saite uz izplatītāja mājaslapu un vilinošs piedāvājums – akcijas ietvaros šo “plikgalvju sapni” iespējams iegādāties par 24 eiro, parasto 48 eiro vietā. Saitā, kā ierasts, atrodami neskaitāmi komentāri no sajūsminātajiem lietotājiem, taču ja jūs pēkšņi sadomāsiet atstāt arī savējo, tas neizdosies – jūs automātiski tiksiet izmests atpakaļ uz kompānijas oficiālo lapu. Tas liecina, ka neviens no komentāriem nav īsts, un tie nav nekas vairāk kā lapas dizaina sastāvdaļa. Turklāt neskatoties uz izplatītāju apgalvojumiem par produktam piešķirtajiem sertifikātiem un cienījamo ražotāju, lapā nav atrodams ne ražotāja nosaukums, ne jau minētie sertifikāti. Tādēļ ar plikgalvību sirgstošajiem labāk meklēt ārsta palīdzību, nevis tērēt naudu kārtējam apšaubāmas izcelsmes brīnumlīdzeklim. Un vēl – minētajā blogā ir vairākas sadaļas, tanī skaitā – nauda, sekss, atpūta, fitness – un zem katras no tām parādās tikai un vienīgi Hair MegaSpray reklāma. Vai jāsaprot, ka minētais sprejs noder arī šajās dzīves jomās?

Izrādās, savs brīnumlīdzeklis ir arī tik nepatīkams slimības kā hemoroīdu ārstēšanai. Ar šo labo ziņu kārtējā feikā blogā dalās Krievijā populāra TV programmu vadītāja. Ja ticēt rakstītajam, tik vien jāizdara, kā attiecīgā saitā jāpasūta krēms “Zdorov” pret hemoroīdiem. Maksā šis brīnums 39 eiro, un izplatītāji apgalvo, ka pēc pārdošanas rādītajiem tas bijis “līdzeklis nr.1” pasaulē. Minētais krēms esot četras reizes efektīvāks par pārējiem līdzekļiem, un ar to pilnībā izārstējušies visi, kuriem slimība bijusi 1 – 3 stadijā, bet 4 stadijā ārstēšanā bijis ievērojams progress.

Neatkarīgi eksperti pēc krēma sastāvdaļu analīzes atzina – tas ir ļoti aizdomīgs produkts, kurš ne teorētiski, ne arī praktiski neatbrīvos lietotāju no hemoroīdiem, bet drīzāk situāciju pasliktinās vēl vairāk. Ko vērta ir jau tā sastāvā ietilpstošā bišu inde. Šī viela var izraisīt tādu dedzināšanu “interesantā vietā”, ko pašārstēšanās entuziasts atcerēsies ilgi.

Ko vēl piedāvā unikālu līdzekļu tirgotāji? Ķīniešu plāksterus Dzhi Dao pret cukura diabētu, krēmu “Zdorov” pret psoriāzi, Taizemes brīnumlapas novecošanas aizkavēšanai, asinsspiediena noregulēšanai, simtprocentīgai diabēta izārstēšanai utml., pilienus pret alkoholismu, pretkrākšanas pilienus “MySleepGood”, ķīniešu uroloģiskos plāksterus prostatīta, impotences, vīriešu neauglības, urīna nesaturēšanas un pat nieru mazspējas ārstēšanai. Šo uzskaitījumu varētu turpināt ilgi.

Tā kā internetam, tāpat kā muļķībai, nav robežu, pastāv risks, ka arī lētticīgi Latvijas iedzīvotāji var iekrist brīnumlīdzekļu izplatītāju slazdos. Tādēļ uzreiz jābrīdina – mediķu cildinošās atsauksmes, tāpat kā viņu vārdi un fotogrāfijas, ir rupjš viltojums. Savukārt brīnumeleksīros izmantoto vielu labo īpašību apraksts varbūt arī nedaudz atbilst patiesībai, taču to sajaukums nebūt negarantē solīto rezultātu, drīzāk tas var sagādāt ne vienu vien nepatīkamu brīdi.

Komentēt.