Zaļzemnieki uzticības krīzes ēnā
11 Sep, 2018. \\ Populāras ziņas. \\ Nav komentāru.

Pirms 13. Saeimas vēlēšanām ir ārkārtīgi būtiski  godīgi atbildēt sabiedrībai uz jautājumu, kas īsti notika Saeimas deputāta Askolda Kļaviņa degvielas kompensāciju lietā. Pusotra gada laikā Kļaviņš no Saeimas budžeta saņēma gandrīz 13 000 eiro lielu degvielas kompensāciju, tā kā īsi pēc kļūšanas par Saeimas deputātu deklarējies Liepājā. Tas ļāva Kļaviņam saņemt piecas sešas reizes lielāku kompensāciju par iztērēto degvielu. Taču šajā gadījumā nav pat runa par A.Kļaviņa Saeimai nodarīto zaudējumu  “būtiskā apmērā”, lai gan tā ir  mūsu, nodokļu maksātāju nauda, cik par šī skandāla radīto uzticības krīzi.

Pēc publiskajā telpā izskanējušām ziņām sāk rasties iespaids, ka vainīgo informācijas nopludināšanā nav. Tanī pat laikā ir skaidrs, ka informācijas noplūde no KNAB tomēr ir bijusi. Kāda tad ir notikumu hronoloģija?

Zaļzemnieks Indulis Emsis, tas pats, kurš valdības ēdnīcas apmeklē ar 10 000 “traktoram paredzētiem” dolāriem portfelī, vairāk nekā mēnesi jeb piecas nedēļas pirms Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) rīkotās kratīšanas, brīdināja savu partijas biedru, Saeimas deputātu Askoldu Kļaviņu (ZZS).

Žurnāls Ir rakstīja, ka slepenās izmeklēšanas informācijas noplūdē iesaistītas arī augstākās amatpersonas — KNAB priekšnieks Jēkabs Straume un premjerministrs Māris Kučinskis (ZZS). Tiek atzīmēts, ka šāda noplūde nākusi gaismā, metot ēnu uz paša KNAB neatkarību, ir sava veida “likteņa ironija”: KNAB darbinieki, ar tiesneša sankciju noklausoties Kļaviņa telefonsarunas, ierakstīja arī to sarunu, kurā Emsis deputātu brīdināja par briestošajām nepatikšanām.

No avotu sniegtās informācijas izriet, ka darbības ķēdīte norisinājās sekojoši: Emsis par faktu, ka pret Kļaviņu sākts kriminālprocess, varētu būt uzzinājis pēc tam, kad to ZZS biedriem, kuriem tobrīd bija jālemj par vēlēšanu sarakstu veidošanu, izstāstījis Ministru prezidents Māris Kučinskis. Savukārt Kučinski par Kļaviņa kriminālprocesu informējis pats KNAB vadītājs Jēkabs Straume, pieļauj Ir.

Savukārt KNAB vadītājs apgalvo, ka viņš  ministru prezidentu Māri Kučinski par Saeimas deputāta Askolda Kļaviņa kriminālprocesu informējis stundu pirms atbildīgas Saeimas komisijas sēdes. “Jā. Stundu pirms sanāca Saeimas Mandātu un ētikas komisija. Arī Saeimas priekšsēdētāju informēju. Lūdzu nodrošināt tādu pat konfidencialitāti kā iepriekšējā dienā izdodot citu deputātu,” sociālajā tīklā twitter ierakstījis KNAB priekšnieks.

Tikmēr arī Indulis Emsis atradis lielisku attaisnojumu kā sev, tā partijas biedriem – ZZS vecbiedrs tagad apgalvo, ka informāciju par Askolda Kļaviņa  kriminālprocesu ieguvis, pēc paša teiktā, analītiska darba rezultātā. “Es to izskaitļoju no tām ziņu drumslām, kuras savācu medijos, sekojot līdzi notikuma gaitai un arī dažiem labiem draugiem, kas man pastāstīja, ka tur tiek izņemti šādi tādi papīri no iestādēm. Tas ir vienkārši analītisks darbs, sauksim to tā,” televīzijas RīgaTV 24 raidījumā Ziņu Top 5 norādīja Emsis, neprecizējot, kas ir viņa minētie draugi un no kurām iestādēm dokumenti tikuši izņemti. ZZS veidojošās Latvijas Zaļās partijas vecbiedrs arī norādīja, ka esot brīvs pilsonis, kurš nav parakstījis nekādus dokumentus par informācijas neizpaušanu.

Bet pats jaukākais visā šajā lietā ir tas, ka Kļaviņa lietas izmeklētājs par iespējamu informācijas izpaušanu vērsās Ģenerālprokuratūrā, kura veica pārbaudi, taču 2.jūlijā nolēma atteikt sākt kriminālprocesu par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un pirmstiesas kriminālprocesā iegūto ziņu izpaušanu.

Tā sakot, guliet mierīgi kungi, neviens šai ZZS tiešām nepatīkamai un ļoti jūtīgai lietai klāt neķersies un tuvāk to nepētīs. Bet vēlētājs gan jau pāris mēnešu laikā to aizmirsīs, tāpat kā aizmirsis ne vienu vien citu politiķu sastrādātu nesmukumu.

Komentēt.